Julekalender: Montys jul - afsnit 16

16-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pas nu på kære Monty

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det er morgen. Hjemme hos familien siver julestemningen langsomt ud med håbet om at finde Monty igen.

Far forsøger ihærdigt at piske stemningen op ved at danse rundt i stuen, hver gang han får lejligheden.

­– Nu er det jul igen og nu er det jul igen….., gjalder det ud af fars vidt åbne gab, mens hans ben spjætter rundt i stuen som var han en rutineret riverdancer.

Det hjælper dog ikke. Molly og Peter gider ikke at være i julestemning. Hver aften slukker de fjernsynet, når der kommer julekalender.

16 kilometer derfra er Monty godt i gang med dagens mission. Han skal finde ud af, hvor duften af den hengemte Torben Tæppetisser ender.

Monty har sat sig på træbroen. Blandt nogle træer lidt længere ned ad vejen rækker en søjle af røg ud mod de grå skyer på himlen. Monty bestemmer sig for at undersøge, hvad det er.

Da han når træerne, ser han en postkasse. Den er hvid og stoppet til med reklamer. Der står ikke navn på postkassen. Et syvtal vender på hovedet og ligner en mand, der står på ski på den hvide baggrund.

Monty presser maven ned mod jorden og sniger sig ind mod huset. Udenfor et lille halvtag kan han se den sorte Mercedes. Chaufføren sidder i bilen. Han børster tænder, mens han kigger sig i bakspejlet.

Monty sniger sig helt tæt forbi bilen. Han vil hen til huset for at se, hvad Torben Tæppetisser laver.

Han når op til huset. De første tre vinduer, han når, kunne lige så vel have været mursten, da det er umuligt at se gennem dem.

Lidt fremme kan han se et rødligt skær, fra et vindue. Han lister derhen. Stiller sig på bagben og lader forpoterne hvile på kanten af vinduet, mens han kigger ind i huset. Han får et chok.

Derinde sidder Torben Tæppetisser midt på gulvet. Rundt om ham står tårne af brune papkasser. Han ser, at det er papkasserne, der har skærmet for, at han kunne se ind ad de andre vinduer.

I sine hænder har Torben Tæppetisser et kolossalt kødben, som han grådigt gnaver af. En blanding af savl og kødsaft vælter ned over hans fedladne kæbeparti og ned over den bare mave. Maven ligner næsten et helt landskab med åer af kødsaft og savl, der løber gennem bjerge af mandepatter, vildnis af utæmmet brystbehåring og rundt om den kollesale, udspilede ø, der er Torben Tæppetissers vom.

Hans små stramme underbukser kan ikke absorbere den megen saft, der drypper ned fra overkroppens vilde natur, hvorfro Torben Tæppetisser sidder i en sø af egen savl og kødbenets saft.

– Was machen sie hier, lyder det pludselig bag Monty.

Det er chaufføren, som er kommet ud af bilen.

Monty har svært ved at svare.

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og hundestjernen - 23. December

23-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Vitus og hundestjernen - 22. December

22-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Julekalender: Montys jul - Afsnit 2

02-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Julekalender: Montys jul - Afsnit 17

17-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter går nu i aktion

Julekalender: Montys jul - Afsnit 24

24-12-2019 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det endelig jul - jul igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?