Julekalender: Montys jul - afsnit 16

16-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pas nu på kære Monty

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det er morgen. Hjemme hos familien siver julestemningen langsomt ud med håbet om at finde Monty igen.

Far forsøger ihærdigt at piske stemningen op ved at danse rundt i stuen, hver gang han får lejligheden.

­– Nu er det jul igen og nu er det jul igen….., gjalder det ud af fars vidt åbne gab, mens hans ben spjætter rundt i stuen som var han en rutineret riverdancer.

Det hjælper dog ikke. Molly og Peter gider ikke at være i julestemning. Hver aften slukker de fjernsynet, når der kommer julekalender.

16 kilometer derfra er Monty godt i gang med dagens mission. Han skal finde ud af, hvor duften af den hengemte Torben Tæppetisser ender.

Monty har sat sig på træbroen. Blandt nogle træer lidt længere ned ad vejen rækker en søjle af røg ud mod de grå skyer på himlen. Monty bestemmer sig for at undersøge, hvad det er.

Da han når træerne, ser han en postkasse. Den er hvid og stoppet til med reklamer. Der står ikke navn på postkassen. Et syvtal vender på hovedet og ligner en mand, der står på ski på den hvide baggrund.

Monty presser maven ned mod jorden og sniger sig ind mod huset. Udenfor et lille halvtag kan han se den sorte Mercedes. Chaufføren sidder i bilen. Han børster tænder, mens han kigger sig i bakspejlet.

Monty sniger sig helt tæt forbi bilen. Han vil hen til huset for at se, hvad Torben Tæppetisser laver.

Han når op til huset. De første tre vinduer, han når, kunne lige så vel have været mursten, da det er umuligt at se gennem dem.

Lidt fremme kan han se et rødligt skær, fra et vindue. Han lister derhen. Stiller sig på bagben og lader forpoterne hvile på kanten af vinduet, mens han kigger ind i huset. Han får et chok.

Derinde sidder Torben Tæppetisser midt på gulvet. Rundt om ham står tårne af brune papkasser. Han ser, at det er papkasserne, der har skærmet for, at han kunne se ind ad de andre vinduer.

I sine hænder har Torben Tæppetisser et kolossalt kødben, som han grådigt gnaver af. En blanding af savl og kødsaft vælter ned over hans fedladne kæbeparti og ned over den bare mave. Maven ligner næsten et helt landskab med åer af kødsaft og savl, der løber gennem bjerge af mandepatter, vildnis af utæmmet brystbehåring og rundt om den kollesale, udspilede ø, der er Torben Tæppetissers vom.

Hans små stramme underbukser kan ikke absorbere den megen saft, der drypper ned fra overkroppens vilde natur, hvorfro Torben Tæppetisser sidder i en sø af egen savl og kødbenets saft.

– Was machen sie hier, lyder det pludselig bag Monty.

Det er chaufføren, som er kommet ud af bilen.

Monty har svært ved at svare.

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 5

05-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej

Julekalender: Montys jul - Afsnit 17

17-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter går nu i aktion

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.