Grækenland vil indføre tvangssterilisation

26-05-2021 09:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I søndags protesterede hundredvis af hundeejere i Athen, fordi et lovforslag om at tvangssterilisere hunde er på vej til afstemning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

I juni måned skal græske politikere tage stilling til et noget vidtgående lovforslag, der går ud på at tvangssterilisere og tvangskastrere hunde i amatøropdræt for at komme problemet med gadehunde til livs. Det skriver blandt andet The Guardian.

Målet er ifølge lovforslaget at gøre det sværere at have amatøropdræt af hunde, da der ifølge lovforslagets stillere, er mange i den gruppe, der alene opdrætter hunde for pengenes skyld og også misbruger hundene ved at lade tæverne få alt for mange kuld, indtil tæverne ikke kan bruges til dette formål mere.

Søndag mødtes flere hundreder hundeejer i Athen for at vise deres utilfredshed med lovforslaget, som ifølge dem kan vise sig at være fatalt for især de græske racer.

En af de fremmødte var chokeret over, hvordan han og andre amatøropdrættere blev fremstillet i lovforslaget.

– Vi er her for at vise vores kærlighed til vores børn. Det er nemlig ikke bare hunde. Det er noget, som vi har elsket lige siden vi selv var børn, siger han.

Målet med lovforslaget er også at mindske mængden af gadehunde i Grækenland, som er det land i verden, der har flest hjemløse hunde og katte.

Tal fra dyreværnsorganisationer peger på, at der kan være helt op imod to millioner hjemløse katte og hunde alene i Athen.

Vi har forsøgt at finde ud af, hvilke hunde, der kan blive ramt af dette lovforslag, og hvem der faktisk kan få lov at opdrætte hunde. Det er dog ikke lykkes for os, men det er noget, vi holder øje med.

Læs også

BLOG: Fra bosnisk internathund til dansk familie hund

15-02-2021 15:33, af Amalie Lohse-Lind

I sommeren 2019 var jeg så heldig, at min specialemakker og jeg fik mulighed for at tage på to feltture, en til Grækenland og en til Bosnien-Hercegovina, for at studere gadehunde, opleve lokale internater og tale med folk, der arbejder med hundene i landene. Dagens blogindlæg vil handle om de bosniske internathunde, og hvordan vi udvalgte to hunde, der endte med at komme til Danmark

BLOG: Rejse til Grækenland og Bosnien-Hercegovina, del 1.

13-11-2020 08:12, af Amalie Lohse-Lind

I sommeren 2019 var jeg så heldig, at min specialemakker og jeg fik mulighed for at tage på to feltture, en til Grækenland og en til Bosnien-Hercegovina, for at studere gadehunde, opleve lokale internater og tale med folk, der arbejder med hundene i landene. Jeg har besluttet at dele min historie om turene op i to indlæg, så dagens blogindlæg kommer til at omhandle turen til Grækenland

Importerede hunde skal gennem danskhedsprøve

01-04-2018 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Integrationsministeriet har sammen med Miljø- og Fødevareministeriet præsenteret et nyt lovforslag, hvor importerede hunde skal gennem en test for få lov at blive i landet. Denne nyhed var naturligvis en aprilsnar 

Spændende foredrag og biograffilm

02-09-2016 14:15, af Kasper Larsson
I juni-nummeret af HUNDEN bragte vi en artikelserie om Dyrenes SOS og det enorme stykke arbejde de ligger i at forbedre kårene for thailandske gadehunde i Bangkok og Phuket. Nu kan du blive klogere på deres arbejde i en ny film, der omhandler rejsen og arbejdet i Thailand.

Fokus på sygdomme indført af gadehunde

22-05-2012 13:23, af Tine Luther
Problemer med sygdomme og parasitter, som gadehunde fører med sig til Danmark og de omkringliggende lande, er stadig stigende. Nu vil den norske fødevarestyrelse undersøge sygdomme fra gadehunde importeret fra Østeuropa.

Engelsk tv-stjerne døden nær efter at have hjulpet hunde

17-04-2018 14:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle gange har hjertet det med at galoppere afsted fyldt med gode hensigter. Men det er vigtigt at have hovedet med sig. Det har den engelske tv-vært Paul O’Grady lært

Betjente arbejder for gadehunde

20-08-2015 14:42, af Tine Luther
Colombianske politibetjente bruger hver uge tid på at hjælpe hovedstadens hjemløse hunde.

Gadehunde kan have medvirket til at gøre coronavirus smittefarligt for mennesker

15-04-2020 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan hunde smitte mennesker med COVID-19? Indtil nu har svaret på dette spørgsmål været et rungende nej, men nu peger et nyt studie på, at hunde måske kan have været den mellemvært, hvori virus fra flagermus har udviklet og ændret sig i en sådan grad, at det blev i stand til at smitte mennesker

Hunde dræbes på grund af OL

05-02-2014 10:42, af Tine Luther
De lokale myndigheder i Sotji dræber gadehunde i stor stil op til OL. Dyreværnsfolk raser over den måde, tingene angribes på.

I Istanbul hjælper de gadehunde

06-07-2016 18:00, af Kasper Larsson
Et firma ved navn Pugedon hjælper gadehunde i Istanbul med at få mad og vand. De har opfundet en genial flaskeautomat, hvor emballage bliver omsat til foder for de hjemløse hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

Mæt af kærlighed: Overvægt truer danske hunde

15-02-2025 09:43, af Cecilie Friis Amstrup

Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet