Endnu engang må man konstatere, at 50.000 underskrifter fra borgere ikke er nok. Der var ellers masser af positive tilbagemeldinger fra politikerne, da de i sin tid blev præsenteret for Freyas Lov, der er skabt af Dyreværnet.
Tirsdag skulle lovforslaget så til andenbehandling i Folketinget, og det var lidt af en nedslående oplevelse for stillerne.
Her stemte 90 imod forslaget og 13 for.
Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige, Fri Grønne og de tre tidligere medlemmer af Dansk Folkeparti, Bent Bøgsted, Hans Kristian Skibby og Karina Adsbøl stemte for.
På Facebook kommenterer Dyreværnet resultatet således:
Øv! [??] I dag blev Dyreværnets Borgerforslag Freyas Lov nedstemt under Folketingets 2. behandling. Men vi er fortrøstningsfulde.. for det tog 10 år at få en effektiv lov i England - og vi giver ikke op!
Hvalpesalgsloven blev nedstemt, fordi den bliver anset som værende i strid med EU traktaten om varers frie bevægelighed inden for EUs grænser.
Denne traktat er svær at trumfe. Men vi giver som sagt ikke op, og vi vil arbejde målrettet mod at finde en anden vej til at opnå, at de hvalpe der sælges i Danmark, er sunde og ikke illegalt importeret fra kummerlige forhold.
Din og de over 50.000 underskrifter, som vi opnåede, understreger, at vi har fat i noget, der er vigtigt og relevant!
Vi opdaterer løbende og holder jer orienteret om det videre forløb og vores utrættelige kamp!
Onsdag eftermiddag var Rikke Christensen-Lee, Nina Amdi og Felix Smith på Christiansborg for at fortælle om Freyas Lov, og det var, ifølge Rikke Christensen-Lee, en god oplevelse
I dag rundede Freyas Lov de 50.000 nødvendige underskrifter for at blive taget op i Folketinget. Vi har været i kontakt med en række politikere, og der ser ud til at ske noget på området
Dyreværnet har stillet borgerforslaget, som de kalder Freyas Lov for at komme hvalpefabrikker og ulovlig import af hunde til livs. Men hvad står der egentlig i Freyas Lov
Borgerforslag om forbud mod salg, distribution og køb af nikotinposer/snus møder stor opbakning fra hundeejere, dyrevelfærdsorganisationer og politiske ordførere i kampen for dyrenes sikkerhed.
Siden 2018 har Agria Dyreforsikring afholdt den årlige Hundegåtur, og danskernes ønske om at hjælpe dyr i nød er ikke blevet mindre gennem årene. Antallet af deltagere er faktisk steget hvert år. I weekenden 6. og 7. maj deltog næsten 5.500 hunde og deres ejere i 2023-udgaven af Hundegåturen, der igen foregik på Facebook og Instagram
Selvom varmen så småt er ved at stilne af, kan en strandtur være fristende. man skal dog være meget opmærksom som hundeejer, skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.
Efter at have været forsvundet i 10 måneder er 2-årige Molly nu i gode hænder, og hun har det dejligt, skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.
Denne nyhed er delt mellem to historier som sammen viser de forhold nogle hunde lever under i Rumænien - Et af de lande, hvorfra der smugles hunde til Danmark
Ændrede familieforhold, dødsfald, børn, nyt job ... Årsagerne til, at Simba, Djargo, Loui og de andre hunde hos Dyreværnet leder efter nye hjem er mange. Fælles for dem alle er, at de har brug for en ny chance og et kærligt, livslangt
I dag fylder Dyreværnet 123 år, og det fejrer man ved at gøre opmærksom på en af værnets helt specielle hunde, der i den grad savner en ny familie
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?