Endnu engang må man konstatere, at 50.000 underskrifter fra borgere ikke er nok. Der var ellers masser af positive tilbagemeldinger fra politikerne, da de i sin tid blev præsenteret for Freyas Lov, der er skabt af Dyreværnet.
Tirsdag skulle lovforslaget så til andenbehandling i Folketinget, og det var lidt af en nedslående oplevelse for stillerne.
Her stemte 90 imod forslaget og 13 for.
Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige, Fri Grønne og de tre tidligere medlemmer af Dansk Folkeparti, Bent Bøgsted, Hans Kristian Skibby og Karina Adsbøl stemte for.
På Facebook kommenterer Dyreværnet resultatet således:
Øv! [??] I dag blev Dyreværnets Borgerforslag Freyas Lov nedstemt under Folketingets 2. behandling. Men vi er fortrøstningsfulde.. for det tog 10 år at få en effektiv lov i England - og vi giver ikke op!
Hvalpesalgsloven blev nedstemt, fordi den bliver anset som værende i strid med EU traktaten om varers frie bevægelighed inden for EUs grænser.
Denne traktat er svær at trumfe. Men vi giver som sagt ikke op, og vi vil arbejde målrettet mod at finde en anden vej til at opnå, at de hvalpe der sælges i Danmark, er sunde og ikke illegalt importeret fra kummerlige forhold.
Din og de over 50.000 underskrifter, som vi opnåede, understreger, at vi har fat i noget, der er vigtigt og relevant!
Vi opdaterer løbende og holder jer orienteret om det videre forløb og vores utrættelige kamp!
Onsdag eftermiddag var Rikke Christensen-Lee, Nina Amdi og Felix Smith på Christiansborg for at fortælle om Freyas Lov, og det var, ifølge Rikke Christensen-Lee, en god oplevelse
I dag rundede Freyas Lov de 50.000 nødvendige underskrifter for at blive taget op i Folketinget. Vi har været i kontakt med en række politikere, og der ser ud til at ske noget på området
Dyreværnet har stillet borgerforslaget, som de kalder Freyas Lov for at komme hvalpefabrikker og ulovlig import af hunde til livs. Men hvad står der egentlig i Freyas Lov
Som en del af Dyreværnets kampagne mod import og salg af skadede hvalpe fra Østeuropa er det nu kommet frem, at en anerkendt dyrlæge og tidligere underviser af kommende dyrlæger er en del af problemet
Fødevareministeren afviser over for hunden.dk, at der kan være problemer i at forenkle dyreværnsloven. Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er spændte på at se den nye lov i aktion
Det nye samarbejde i den danske dyreverden giver fordele for både Dyreværnet og Agria Forsikring
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Tirsdag eftermiddag rykkede Dyreværnet ud til en bil, der kørte rundt med en masse hunde. Hundene er nu på internat, og sagen er overdraget til politiet. Seneste nye i sagen er, at hundene ikke har lidt overlast, og at de alle var chippede. Pas på med at drage forhastede konklusioner, advarer politikommissær
Dyreværnet fortæller, at de to serbiske hvalpe nu er endeligt reddet
Da niårige Tøsens ejer gik bort, var der ingen til at tage sig af den efterladte skønne hund. Så tog Dyreværnets personale affære
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.