Dyreværnet: Sammen skal vi bekæmpe hvalpefabrikker

06-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har i den grad været i centrum den seneste tid på grund af hvalpene Alba og Daisy, der er kommet ulovligt til Danmark fra Serbien. Direktør Rikke Christensen-Lee vil bruge situationen til en forenet kamp mod import fra udenlandske hvalpefabrikker

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det kan virke lidt paradoksalt. På et internat hos Dyreværnet sidder Daisy og Alba i karantæne, fordi de kommer fra et rabies-risikoland. Dyreværnet kæmper de to hvalpes sag, selvom Fødevarestyrelsen kræver Daisy og Alba sendt tilbage til Serbien eller aflivet.

Altimens dette foregår, forsøger Dyreværnets direktør Rikke Christensen-Lee at samle aktører fra dyreverdenen til en fælles oplysningskampagne mod ulovlig import af hundehvalpe fra udenlandske hvalpefabrikker.

– Jeg kan godt forstå, det kan virke lidt underligt, men jeg synes faktisk, det giver rigtig god mening, fortæller Rikke Christensen-Lee og fortsætter:

– For os er det to forskellige problemstillinger. I bund og grund handler det om, at det er bedre at stoppe importen. På den måde forebygger vi, at vi nogensinde ender med flere Alba’er og Daisy’er. Men nå de nu er her, så skal vi også behandle dem ordentligt og give dem en fair chance.

Når Rikke Christensen-Lee gerne vil samarbejde med andre om en oplysningskampagne, skyldes det, at handlen med ulovlige hvalpe er en kæmpe pengemaskine, og at almindelige mennesker måske glemmer at tænke over konsekvenserne for hundene.

– Ulovlig handel med hunde er den tredjestørste form for kriminalitet i Europa, så er der er jo voldsomt mange penge i det. Det er vi udmærket klar over. Derfor kræver det, at vi alle står sammen for at undgå, at vi får flere hunde ind som Alba og Daisy, siger hun og slår fast, at hun allerede har været i gang med at kontakte andre.

Af mulige samarbejdspartnere i kampagnen nævner hun Den Danske Dyrlægeforening, Dansk Kennel Klub, Fødevarestyrelsen og andre dyreværnsforeninger.

At Dyreværnet kæmper for Alba og Daisy skyldes ikke mindst, at man fra Dyreværnets side er meget sikre på, at de to hvalpe ikke har rabies.

– Det er vi mega sikre på. Det er selvfølgelig umuligt at sætte procenter på, men vi er jo altså heller ikke interesserede i at indføre rabies til Danmark, siger hun og fortsætter:

– EU har for nogle år siden gjort et stort arbejde for at udrydde rabies i landene omkring EU, da man jo ikke vil have sygdommen ind. Jeg har læst en rapport fra OIE (World Organisation for Animal Health), hvori der stod, at der i Serbien var fundet én vild ræv i 2018 med rabies, og at der ikke er fundet rabies hos mennesker siden 1967 og hunde siden 2011 i Serbien. Det sammenholdt med, at Daisy og Alba kommer fra en hvalpefabrik, hvor de nok ikke har været ude, så de kunne blive udsat for smitte fra vilde dyr, gør, at vi ikke mener, der er grund til at frygte, de har rabies.

Dyreværnet holder dog hundene i karantæne i fire måneder, som der kræves. Dog vil de ikke afholde hvalpene fra menneskelig kontakt, da det vil skade hvalpene.

– Jeg har valgt, at hele mit personale skal være vaccinerede mod rabies, så det er de. Derudover skal de naturligvis til læge, hvis de bliver bidt af hundene. Fødevarestyrelsens anbefalinger om, at hundene ikke må have kontakt til mennesker, træder i kraft, hvis der er høj risiko for smitte, og det er der altså ikke med Alba og Daisy, siger hun.

Vi følger naturligvis udviklingen i sagen, og vi arbejder på at finde ud af, om de mulige samarbejdspartnere er med på en fælles oplysningskampagne.  

Læs også

Rabieshund var fra Tyrkiet

23-09-2021 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hund, der 9. september blev aflivet i Tyskland på grund af rabies, kom fra Tyrkiet, som er et af de lande, hvor rabies er udbredt

 

Rabies hos hunde

17-09-2021 12:13, af Astrid Gerd Holtet

Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen

Ulovligt indført hvalp død af rabies i Bremen

16-09-2021 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp nåede kun at leve få dage i Tyskland, før den døde af den frygtede sygdom, rabies. Hunden er et godt eksempel på, hvorfor man skal overholde alle regler, når man indfører en hund til landet

Coop og Dyreværnet i givtigt samarbejde

13-08-2020 11:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coop har netop åbnet en onlinebutik med produkter til hunde og katte, og det kommer Dyreværnet til gode

Dyreværnet åbner hundebørnehave

10-05-2021 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu hvor Danmark igen er ved at lukke op, skal flere tilbage til arbejdspladsen. Det betyder også, at mange hunde igen skal være alene hjemme, og det kan give problemer

Dansk Dyreværn Århus drømmer store drømme

05-03-2019 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag havde Dansk Dyreværn Århus besøg af Miljø- og Fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V), dyrevelfærdsordfører Karina Due (DF) og protektor Dennis Knudsen. Årsagen var, at man i Aarhus gerne ville dele ud af nogle store ideer og vise rundt på det flotte internat

Ny mobil dyreklinik skal hjælpe dårligt stillede danskeres dyr

10-04-2018 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik

 

Patient nummer 1000 i Frynseklinikken

07-03-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Imponerende arbejde af Dyreværnet, der netop har rundet patient nummer 1000 i deres rullende dyreklinik

På tur med Dyreværnet

23-05-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste uge var hunden.dk på tur med Dyreværnets dyreambulance. Det blev en tur, som bød på alt fra en mistænkelig anmeldelse til tynde hunde og en psykisk syg hundeejer. 

Stor dyreværnssag: 19 hunde reddet

26-08-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ni hvalpe og 10 voksne hunde blev via frugtbart samarbejde reddet fra en hård skæbne. En ansvarlig ejer gjorde, at det store dyreværnsarbejde med hundene hurtigt kunne komme i gang, og hundenes fremtid blive sikret

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene