Det er meget forskelligt fra race til race og individ til individ hvor vigtige godbidderne er for dem. Nogle hunde er tilfredse med noget der ligner savsmuld, hvor andre skal have noget lækkert for at ville arbejde hurtigt og fokuseret.
Godbidder bruges som belønning for at have gjort det rigtige: hunden kom hjem, da der blev kaldet, bolden blev bragt tilbage og så videre.
Vil du selv arbejde for mindstelønnen spørger jeg bare og hvorfor skulle din hund lave førsteklasses arbejde for gennemsnitskiks?
Hvorfor ikke gøre det nemt for dig selv og give hunden ordentlige godbidder når i træner?
Min påstand er at en høj løn for veludført arbejde, altså lækre godbidder for et hurtigt tilbageløb på indkald øger hundens interesse i at komme hjem. Hunde er primitive og gør det der kan betale sig. Hvorfor skulle hunden opgive det den er ved for en tør kiks?
Kort sagt så er det min erfaring at gode godbidder øger hundens træningslyst markant.
Gode godbidder bidrager til gode træningssessioner og derigennem et godt forhold. Kort sat så er du, i hundens verdensbillede, værd at være sammen med. Det kan betale sig at være sammen med dig. Vil du have lidt bedre resultater end du har nu, så er min opfordring at betale med godbidder hunden er vild med.
En anden grund til at fokusere på godbidder, er at vi har forstyrrelser vi skal overvinde når vi træner. For at få et godt træningspas skal vi som hundefører være vigtige for hunden. Det kan vi blandt andet blive ved at betale med lækre godbidder når vi træner.
De forstyrrelser vi har når vi træner er det der konkurrerer med os om hundens opmærksomhed. Det kan være at være at vi er udendørs, andre hunde, fært, løbetid, andre dyr, trafik, lyde osv.
Kan vi ikke vinde over forstyrrelserne på træningspladsen og beholde hundens opmærksomhed kan vi ikke træne. Så simpelt er det
For eksempel kan jeg fint træne med tørfoder når vi træner indendørs, men prøver jeg at give det udenfor falder det ofte ud af munden. Her er godbidden blevet ligegyldig. Ved udendørs træning skal betalingen ofte sættes op. Der skal gives bedre godbidder.
Hvad er så bedre godbidder? Det er noget du skal eksperimentere med. Du skal finde ud af hvad din hund godt kan lide. Når du så har fundet ud af hvad der virker, så skift mellem forskellige slags ellers kan du ende med en hund der kun vil træne på roastbeef og det var heller ikke meningen at du skulle ende med en kræsen hund.
Godbidder jeg har succes med er: tørret and, tørret kylling, ostehaps, stegt bacon, bagte suppekødboller/-skinketern og rester af steg. Jeg blander flere ting sammen, så jeg kan belønne særlig god adfærd med særligt lækker godbid.
Under træning fungerer brug af godbidder bedst når de er små og lette at spise så vi hurtigt kan komme videre i programmet. På den måde holdes koncentrationen og træningsflow oppe.
Vær opmærksom på at for nogle hunde og i nogle situationer kan godbidder også blive for gode. Så gode at de slet ikke kan fokusere på træningen. Her skal der arbejdes den anden vej.
Prøv det og se hvad det gør for din hunds fokus og motivation.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
Jeg kan bestemt ikke lide at blive nappet i fingrene når jeg vil give hunden en godbid. Det kan være ret voldsomt at blive nappet i fingrene og det kan være alt fra et lille nap der næsten ikke kan mærkes til at blodet springer og plaster må findes frem
Vi er på genbrugspladsen, Zacho og jeg, hvor vi kigger på maskiner, biler og mennesker der smider deres affald i containere. Han er nysgerrig og vil egentligt bare tættere på det hele, også gravemaskinen for at se hvad det er for noget. Vi sætter os på god afstand og spiser godbidder mens han er helt opslugt af alt det der sker omkring ham. Efter at have kigget på det hele i omkring 5 minutter kører vi igen
Vi elsker at tage på ferie med vores hunde og det gør de også. Ferie med hunde er for os altid noget der foregår i bilen, så de steder vi kan køre til er der vi tager hen
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I dag kan man høre og læse overalt i hundeverdenen hvor vigtigt socialisering og miljøtræning er. Der er skrevet bøger om det og der snakkes ofte om hvor vigtigt det er at hvalpen kommer ud og får en lang række oplevelser og får stimuleret alle sine sanser. Det giver den mental robusthed. De fleste opdrættere starter allerede på dette vigtige arbejde mens hvalpene bor hos dem
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.