Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Copyright Ridehesten.com
Jasmine på plejehjemsbesøg i Sverige som en del af hendes træning i at blive besøgshund. Foto: John Frank Ahm

Vi sad på færgen fra Frederikshavn til Gøteborg. Hunden Jasmine sov i bilen mens jeg var i loungen og prøvede at arbejde. Det var svært, mine tanker var et helt andet sted. I morgen skulle vi begynde på noget nyt og spændende sammen. Jasmine og jeg skulle uddanne os til besøgshundeteam.

Det var mit videbegær, der have bragt mig til at begynde på besøgshundeuddannelsen i Sverige. Der har de et helt andet og meget spændende syn på besøgshunde i forhold til, hvad vi har herhjemme. I Sverige skal et besøgshundeteam uddannes og certificeres. Du bliver som ejer klædt ekstra på til jobbet og lærer, hvordan du læser, støtter og hjælper din hund, og hunden trænes i de færdigheder og det miljø, den skal arbejde i bagefter.

Egnethedstesten
Det hele starter med det, svenskerne kalder en ”lämplighetstest”, eller som vi på dansk kalder en egnethedstest hos Hundens Hus i Gøteborg i starten af november 2024. Formålet med testen er at vurdere, om hunden og jeg har potentiale til at blive besøgshundeteam ved dels at vurdere, om hun er tryg i forskellige situationer og observere i hvilken grad, jeg støtter eller presser hende i disse situationer.

Min besøgshunde-makker hedder Jasmine. Hun er en welsh springer spaniel tæve på fire år med et stort kontaktbehov, som elsker at blive nusset og klappet. Hun er specielt god til at mærke, hvordan mennesker har det og tilpasser sin adfærd derefter.

Vi mødte op til testen på et sted, vi ikke havde været før, så det var nyt for os begge. Jeg var spændt og havde sommerfugle i maven, fordi jeg så gerne ville bestå testen, så vi kunne starte på uddannelsen og komme ud at sprede glæde på danske plejehjem. Jeg havde tidligere prøvet at være besøgshundeteam gennem Trygfonden Besøgshunde, så jeg vidste, hvor stor glæde en hund kan give de ældre. Både jeg og den hund, jeg gik med dengang, elskede det.

Jasmine tog hele testen i stiv pote. Jeg var meget imponeret over, hvor sikker og rolig hun var under hele forløbet, men især da den testansvarlige kom kørende i rullestol og “tabte" en metaltallerken med ske på gulvet. Det larmede ret meget, men det synes Jasmine ikke var farligt. Jeg blev imponeret igen, da hun blev præsenteret for en gruppe mennesker, der sad på række ved siden af hinanden med front mod os. Hun var opsøgende og gik selv fra den ene til den næste i et stille og roligt tempo. En enkelt kravlede hun forsigtigt op ad, så hun kunne komme tæt på hovedet.

Copyright Ridehesten.com
Som besøgshund skal man igennem lidt af hvert - blandt andet et møde med forskellige borgere i forskellige situationer. Jasmine tager det hele i stiv pote. Foto: Helena Bianca Berlin

Hvad jeg ikke vidste på det tidspunkt var, at jeg også blev testet. Min adfærd blev også vurderet. Var jeg støttende, pressede jeg hende til noget, hun ikke ville, eller gav jeg hende ro til selv at træffe sine egne beslutninger.

Heldigvis bestod vi begge, og Jasmine fik meget ros. Testansvarlig var helt vild med hende og havde ikke et eneste forbehold eller bekymring om, hvorvidt vi var egnet til jobbet. Nu skulle vi bare vente tre uger til uddannelsen startede.

Hvad er besøgshund i Sverige?
I Sverige er en besøgshund en klappehund, der også underholder og laver sjov for mindre grupper ældre på plejehjem. Besøg af en besøgshund er en service, som plejehjemmene køber, og teamet skal være uddannet og certificeret. Nogle plejehjem har teams ansat på deltid, andre booker besøg, når de gerne vil gøre lidt ekstra for deres beboere.

Underholdningen er et lille show, hvor ejer med sin hund laver tricks, tryller, henter genstande til de ældre og meget mere. Showet er interaktivt, så de ældre inddrages. Eksempler på tricks vi kunne udføre. Kast med en terning, hvor der på hver side er et billede af et trick, som hunden skal udføre. Den terning kan de ældre kaste og den side, der er vender opad viser det trick, som hunden skal udføre. Det kan også være trylletricks med tre bægre, hvor hunden skal finde det bæger, der indeholder en godbid. Her kan de ældre gætte på, om hunden kan finde godbidden eller bestemme under hvilket bæger, godbidden skal gemmes. Det kan også være, at de ældre kan kaste ting, hunden skal hente og bringe tilbage. Alt sammen noget med hunden i centrum.

Copyright Ridehesten.com
Kærlighed og hundemysser skal der til, når Jasmine har løst en opgave godt. Foto: Helena Bianca Berlin

Uddannelsen
Uddannelsen består af seks heldagsundervisnings- og træningsgange fordelt over fire måneder efterfulgt af et praktikforløb og eksamen.

På undervisningsdagene har vi været igennem teori og træning indenfor hverdagslydighed, tricks, indlæring, pædagogik og kommunikation samt regler, retningslinjer og sikkerhed for din hund og desuden læst nogle bøger på svensk. Jeg har heldigvis en af dem på dansk, så det er lidt lettere at komme igennem den.

Inden vi blev sluppet fri til at begynde erhvervspraktikken, skulle vi have en miljøtræningstur og en lille minieksamen på et nærliggende plejehjem. Her skulle vi opleve et plejehjem indefra ved at gå rundt og kigge, hilse på dem vi mødte og slutte af med lidt underholdning.

Copyright Ridehesten.com
Når jeg skal lytte og lære, er Jasmine god til at udnytte tiden til en lur. Foto: John Frank Ahm

Hvorfor tage uddannelse i et andet land?
Jeg tog til Sverige, fordi jeg er fascineret af, at besøgshund er et erhverv, du skal uddannes til, og jeg kender Hundens Hus i Gøteborg fra min tidligere instruktøruddannelse som et særdeles godt uddannelsessted. 

Dette er den første af flere artikler om min besøgshundeuddannelse i Sverige. Næste del handler om vores praktik på plejehjem.

Copyright Ridehesten.com
Min makker, Jasmine, er en welsh springer spaniel tæve på fire år med stort kontaktbehov, og blandt andet derfor fungerer hun rigtig godt som besøgshund. Foto: Christina Bundgaard Photography

Læs også

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

Blogindlæg: Hvad laver James når han ikke er i skole?

07-05-2024 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse. 

Forsvundet hund fundet i bilvrag hos politiet

02-02-2014 08:39, af Tine Luther
I en uge var den lille blandingstæve Runa savnet efter en trafikulykke i Sverige. Nu er hun fundet i bilvraget, som var anbragt hos politiet

Hej Sverige

08-08-2011 13:09, af Tine Luther
Fra årsskiftet bliver det nemmere at bringe hunde med til Sverige, idet indførselsreglerne bliver lempet.

Bliver årets Hund i Sverige dansk?

15-12-2019 11:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu er der godt gang i den i Stockholm. Du kan følge med på livestream

2.000 hvalpe smugles til Sverige

19-06-2013 12:31, af Maja Golles
Hvert år smugles omkring 2.000 hundehvalpe ind i Sverige

Hunde på recept i Sverige

05-02-2013 09:02, af Maja Golles
I den svenske kommune Kristianstad er man begyndt at bruge specialuddannede sygeplejehunde, som man kan visiteres til via recept

Hvordan er livet som besøgshund?

09-10-2021 09:20, af Astrid Gerd Holtet

Mange steder i Danmark, såvel som i udlandet, er besøgshunde blevet en værdifuld måde at forbedre syge og ældres livskvalitet. Ved at komme på besøg på hospitaler og plejehjem, kan hundene sprede glæde hos beboerne, men hvordan oplever hundene besøget? Et nyt amerikansk studie har forsøgt at give et svar! 

Glædestårer på førstedagen i Vejen

10-06-2016 20:02, af Kasper Larsson
DKKs internationale udstilling i Vejen er skudt i gang. Fredagens vinder blev whippeten Twyborn Isabelle Riviére, ejet af Sylvia og Bengt Widén fra Sverige.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.