Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Copyright Ridehesten.com
Jasmine på plejehjemsbesøg i Sverige som en del af hendes træning i at blive besøgshund. Foto: John Frank Ahm

Vi sad på færgen fra Frederikshavn til Gøteborg. Hunden Jasmine sov i bilen mens jeg var i loungen og prøvede at arbejde. Det var svært, mine tanker var et helt andet sted. I morgen skulle vi begynde på noget nyt og spændende sammen. Jasmine og jeg skulle uddanne os til besøgshundeteam.

Det var mit videbegær, der have bragt mig til at begynde på besøgshundeuddannelsen i Sverige. Der har de et helt andet og meget spændende syn på besøgshunde i forhold til, hvad vi har herhjemme. I Sverige skal et besøgshundeteam uddannes og certificeres. Du bliver som ejer klædt ekstra på til jobbet og lærer, hvordan du læser, støtter og hjælper din hund, og hunden trænes i de færdigheder og det miljø, den skal arbejde i bagefter.

Egnethedstesten
Det hele starter med det, svenskerne kalder en ”lämplighetstest”, eller som vi på dansk kalder en egnethedstest hos Hundens Hus i Gøteborg i starten af november 2024. Formålet med testen er at vurdere, om hunden og jeg har potentiale til at blive besøgshundeteam ved dels at vurdere, om hun er tryg i forskellige situationer og observere i hvilken grad, jeg støtter eller presser hende i disse situationer.

Min besøgshunde-makker hedder Jasmine. Hun er en welsh springer spaniel tæve på fire år med et stort kontaktbehov, som elsker at blive nusset og klappet. Hun er specielt god til at mærke, hvordan mennesker har det og tilpasser sin adfærd derefter.

Vi mødte op til testen på et sted, vi ikke havde været før, så det var nyt for os begge. Jeg var spændt og havde sommerfugle i maven, fordi jeg så gerne ville bestå testen, så vi kunne starte på uddannelsen og komme ud at sprede glæde på danske plejehjem. Jeg havde tidligere prøvet at være besøgshundeteam gennem Trygfonden Besøgshunde, så jeg vidste, hvor stor glæde en hund kan give de ældre. Både jeg og den hund, jeg gik med dengang, elskede det.

Jasmine tog hele testen i stiv pote. Jeg var meget imponeret over, hvor sikker og rolig hun var under hele forløbet, men især da den testansvarlige kom kørende i rullestol og “tabte" en metaltallerken med ske på gulvet. Det larmede ret meget, men det synes Jasmine ikke var farligt. Jeg blev imponeret igen, da hun blev præsenteret for en gruppe mennesker, der sad på række ved siden af hinanden med front mod os. Hun var opsøgende og gik selv fra den ene til den næste i et stille og roligt tempo. En enkelt kravlede hun forsigtigt op ad, så hun kunne komme tæt på hovedet.

Copyright Ridehesten.com
Som besøgshund skal man igennem lidt af hvert - blandt andet et møde med forskellige borgere i forskellige situationer. Jasmine tager det hele i stiv pote. Foto: Helena Bianca Berlin

Hvad jeg ikke vidste på det tidspunkt var, at jeg også blev testet. Min adfærd blev også vurderet. Var jeg støttende, pressede jeg hende til noget, hun ikke ville, eller gav jeg hende ro til selv at træffe sine egne beslutninger.

Heldigvis bestod vi begge, og Jasmine fik meget ros. Testansvarlig var helt vild med hende og havde ikke et eneste forbehold eller bekymring om, hvorvidt vi var egnet til jobbet. Nu skulle vi bare vente tre uger til uddannelsen startede.

Hvad er besøgshund i Sverige?
I Sverige er en besøgshund en klappehund, der også underholder og laver sjov for mindre grupper ældre på plejehjem. Besøg af en besøgshund er en service, som plejehjemmene køber, og teamet skal være uddannet og certificeret. Nogle plejehjem har teams ansat på deltid, andre booker besøg, når de gerne vil gøre lidt ekstra for deres beboere.

Underholdningen er et lille show, hvor ejer med sin hund laver tricks, tryller, henter genstande til de ældre og meget mere. Showet er interaktivt, så de ældre inddrages. Eksempler på tricks vi kunne udføre. Kast med en terning, hvor der på hver side er et billede af et trick, som hunden skal udføre. Den terning kan de ældre kaste og den side, der er vender opad viser det trick, som hunden skal udføre. Det kan også være trylletricks med tre bægre, hvor hunden skal finde det bæger, der indeholder en godbid. Her kan de ældre gætte på, om hunden kan finde godbidden eller bestemme under hvilket bæger, godbidden skal gemmes. Det kan også være, at de ældre kan kaste ting, hunden skal hente og bringe tilbage. Alt sammen noget med hunden i centrum.

Copyright Ridehesten.com
Kærlighed og hundemysser skal der til, når Jasmine har løst en opgave godt. Foto: Helena Bianca Berlin

Uddannelsen
Uddannelsen består af seks heldagsundervisnings- og træningsgange fordelt over fire måneder efterfulgt af et praktikforløb og eksamen.

På undervisningsdagene har vi været igennem teori og træning indenfor hverdagslydighed, tricks, indlæring, pædagogik og kommunikation samt regler, retningslinjer og sikkerhed for din hund og desuden læst nogle bøger på svensk. Jeg har heldigvis en af dem på dansk, så det er lidt lettere at komme igennem den.

Inden vi blev sluppet fri til at begynde erhvervspraktikken, skulle vi have en miljøtræningstur og en lille minieksamen på et nærliggende plejehjem. Her skulle vi opleve et plejehjem indefra ved at gå rundt og kigge, hilse på dem vi mødte og slutte af med lidt underholdning.

Copyright Ridehesten.com
Når jeg skal lytte og lære, er Jasmine god til at udnytte tiden til en lur. Foto: John Frank Ahm

Hvorfor tage uddannelse i et andet land?
Jeg tog til Sverige, fordi jeg er fascineret af, at besøgshund er et erhverv, du skal uddannes til, og jeg kender Hundens Hus i Gøteborg fra min tidligere instruktøruddannelse som et særdeles godt uddannelsessted. 

Dette er den første af flere artikler om min besøgshundeuddannelse i Sverige. Næste del handler om vores praktik på plejehjem.

Copyright Ridehesten.com
Min makker, Jasmine, er en welsh springer spaniel tæve på fire år med stort kontaktbehov, og blandt andet derfor fungerer hun rigtig godt som besøgshund. Foto: Christina Bundgaard Photography

Læs også

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Min første hund

16-10-2017 11:48, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

Hunde er gode for økonomien

12-01-2018 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt studie fra Sverige viser, at hunde og katte har en positiv virkning på nationaløkonomien

NOSTALGI: Historien om hunden, der sørgede sig ihjel

31-07-2021 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Denne historie stammer fra oktobernummeret fra 1981. Historien skulle være ganske sand, og det er Staffan Møllerberg, der var sportsreporter på Radio Kronoberg i Sverige

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

I 10 år har Karsten og hans hunde bragt glæde til de ældre

18-11-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For 10 år siden meldte Karsten Mikkelsen sig til TrygFonden Besøgshunde. En beslutning, der har betydet glæde og stjernestunder til både ham selv, hans to hunde og de ældre i den vestjyske by Tarm og omegn. Og hvis det står til Karsten selv, vil han fortsætte i ordningen 10 år mere

MyDOG fortsætter med at vokse

08-01-2018 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde

Fritlevende ulve i Danmark

11-02-2012 08:56, af Tine Luther
Nogle danskere er af den mening, at det vil være fint at sætte ulve ud i den danske natur. Med baggrund i de problemer, ulve forårsager i Sverige, herunder angreb på hunde, siger Jægerforbundet nej tak!

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.