BLOG: Har hunde følelser?

28-05-2021 11:46, af Amalie Lohse-Lind

Jeg møder ofte mennesker, der mener, at hunde ikke har følelser, men blot reagerer ud fra deres instinkter. Det er ikke en holdning, jeg deler, men jeg tror heller ikke, at deres følelsesliv kan sammenlignes fuldstændig med os menneskers

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Følelser er en kompleks størrelse, og nogle gange forstår vi måske knap nok selv, hvad vi føler, så hvordan sætter vi også ind i en hunds følelsesliv? Vi kan dog nok alle ret hurtigt blive enige om, at hunde er i stand til at føle ydre og indre påvirkninger. De kan for eksempel blive påvirket af vejret og både have det for koldt eller for varmt. De kan føle sult og tørst, men har de også et emotionelt liv? Kan de være glade, sure eller triste? Jeg vil helt bestemt sige ja. Både ud fra subjektive betragtninger af hundene i mit eget liv, men også ud fra den forskning, jeg har undersøgt.

Forskeren Jaak Panksepp er kommet frem til, at der er syv grund følelser, som alle pattedyr kan føle, inklusivt hunde (og mennesker). Disse kalder han for Omsorg, Leg, Lyst, Søgen, Sorg, Raseri og Frygt. I nogle tilfælde refererer navnene til den adfærd, som dyret udviser, når den påvirkes af de specifikke følelser. Følelser får så at sige hunden til at reagerer, så hvis vi ved hvilke påvirkninger, som leder til bestemte følelser, kan vi faktisk ændre en uønsket adfærd til en ønsket, blot ved at få hunden til at føle anderledes i situationen.

Men hvorfor er det overhovedet vigtigt at gå op i hundes følelser? Som anstændige hundeejere ville vi aldrig lade vores hunde tørste eller sulte (selvom nogle hunde vist aldrig bliver rigtig mætte) eller efterlade dem udenfor i et uvejr. På samme måde har de emotionelle følelser også en påvirkning på vores hundes velfærd, men forstår eller genkender vi ikke disse følelser, kan vi nemt komme til at overskride grænser eller presse hundene unødvendigt. Jo mere tid vores hunde oplever positive følelser, des bedre må deres liv være.

Vi kan også nemt komme til at tillægge vores hunde en personlighed eller nogle bagtanker, som derved påvirker, hvordan vi behandler dem. Den stædige hund er måske slet ikke så stædig, som du går og tror, men i stedet så frygtsom, at den ikke tør at gøre det, du beder den om lige nu. Jeg forstod eksempelvis godt, at min svømmetræner gerne ville have mig til at springe ud fra femmeter-vippen, men frygten havde fuldstændig overtaget min krop, og jeg lukkede helt ned. Den stædige hund kunne også være fanget i sin Søgen-adfærd. Næsen er slået til og ørerne er lukket i, så den ignorerer dig faktisk ikke bevidst. Den kan vitterligt ikke høre dig. Det er også Søgen, når vi mennesker sidder og scroller igennem Facebook-feedet i jagten på søde kattevideoer og spændende debatindlæg. Her har jeg da også mere end en gang oplevet, at folk måtte sige tingene til mig et par gange, før jeg overhovedet registrerede, at jeg bliver talt til. Jeg ignorerede heller ikke nogen bevidst, men min hørelse var momentært slået fra.

Hvis vi forstår følelserne bag vores hundes adfærd, er vi måske mindre tilbøjelige til at blive frustrerede over eller irriterede på dem. I stedet bliver vi i stand til at hjælpe dem i nogle situationer og bære over med dem i andre. Følelser er i bund og grund det, som får vores hunde til at handle.

Følelser er som allerede nævnt en meget kompleks størrelse, og jeg ved at dette blogindlæg går til dem på en meget overfladisk måde, men jeg var bange for, at det hele blev en tand for nørdet. Måske jeg dykker mere ned i det enkelte følelser i fremtidige blogindlæg.

Læs også

Del din viden og passion for hunde

16-03-2025 08:00, af Cecilie Friis Amstrup
Blog|

Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!

Blogindlæg: Hvad laver James når han ikke er i skole?

07-05-2024 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse. 

BLOG: Vi kombinerer arbejde, træning og ferie

19-10-2023 08:05, af Anne Cecilie Sohl

Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Fredericia: Simone vinder årets første juniorhandlingkonkurrence

08-02-2025 16:22, af Cecilie Friis Amstrup

Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

BLOG: Rejse til Grækenland og Bosnien-Hercegovina, del 1.

13-11-2020 08:12, af Amalie Lohse-Lind

I sommeren 2019 var jeg så heldig, at min specialemakker og jeg fik mulighed for at tage på to feltture, en til Grækenland og en til Bosnien-Hercegovina, for at studere gadehunde, opleve lokale internater og tale med folk, der arbejder med hundene i landene. Jeg har besluttet at dele min historie om turene op i to indlæg, så dagens blogindlæg kommer til at omhandle turen til Grækenland

BLOG: Fra bosnisk internathund til dansk familie hund

15-02-2021 15:33, af Amalie Lohse-Lind

I sommeren 2019 var jeg så heldig, at min specialemakker og jeg fik mulighed for at tage på to feltture, en til Grækenland og en til Bosnien-Hercegovina, for at studere gadehunde, opleve lokale internater og tale med folk, der arbejder med hundene i landene. Dagens blogindlæg vil handle om de bosniske internathunde, og hvordan vi udvalgte to hunde, der endte med at komme til Danmark

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?