Årets Dyreven 2017 er fundet

19-11-2017 09:09, af Marie Helene Rigård Rohleder

Fredag eftermiddag modtog Kamilla Blume Jørgensen og Per Jacobsen fra Midt- og Vestsjællands Politis dyreværnsenhed prisen som Årets Dyreven 2017 af Dyrenes Beskyttelse

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyrenes Beskyttelse

Årets Dyreven bliver hvert år kåret af Dyrenes Beskyttelse, fordi Danmarks største dyrevelfærdsorganisation ønsker at fremhæve og hylde de mange dyrevenner, som organisationens ansatte og frivillige møder i deres daglige arbejde med at forbedre den danske dyrevelfærd. I år gik den fornemme pris til to politimænd: Kamilla Blume Jørgensen og Per Jacobsen. De arbejder til daglig hos Midt- og Vestsjællands Politi i en såkaldt dyreværnsenhed. 

En dyreværnsenhed betyder at politikredsen har faste medarbejdere, der varetager alle sager indenfor dyrevelfærdsloven. Det betyder, at de ansatte har den nødvendige viden til at håndtere dyreværnssager, og at samarbejdet med dyreværnsorganisationerne fungerer bedre, fordi organisationerne har en tæt kontakt med dyreværnsenheden i de forskellige dyreværnssager.

En forbilledlig samarbejdspartner 
Dyrenes Beskyttelse skriver på deres hjemmeside følgende om, hvorfor Per og Kamilla har modtaget titlen som Årets Dyreven 2017:

– Dyrenes Beskyttelse har i mange år oplevet et velfungerende samarbejde med makkerparret fra dyrevelfærdsgruppen i Midt- og Vestsjællands politikreds, Per Jacobsen og Kamilla Blume Jørgensen. Kamilla og Per er en forbilledlig samarbejdspartner dedikeret til de sager, de er sat til at løse. Kamilla og Per er altid behjælpelige i dyreværnssager, hvad enten det drejer sig om katte, hunde eller heste. De tager altid Dyrenes Beskyttelses henvendelser alvorligt. Senest ydede de en stor indsats i maj måned for de 17 vanrøgtede hunde fra terpentinsagen. I dyreværnssager, hvor de involverede parter ikke ønsker at tale med Dyrenes Beskyttelse, kan vi ikke tvinge os adgang til ejendomme, hvor der er mistanke om vanrøgtede dyr. Derfor er politiets indsats i forhold til dyreværnssager så utrolig vigtig. I den sammenhæng er Per og Kamilla et rigtig godt forbillede for mange af de danske politikredse, hvor man stadigvæk har til gode at finde en måde at håndtere dyreværnssager på.

Kamilla og Per er selvfølgelig meget glade for prisen og ikke mindst den anerkendelse, der følger med, og udtaler i en pressemeddelelse fra Midt- og Vestsjællands politi: 

– Vi er naturligvis meget beæret over at modtage denne anerkendelse fra Dyrenes Beskyttelse. Vi er meget glade for det samarbejde, som vi har med organisationen i det daglige. Vi har mange fælles interesser. Det kan godt være nogle hårde sager at komme ud til, men det gør også bare, at vi bliver bekræftet i, at vores arbejde er vigtigt. Det betyder meget for os, siger Kamilla og Per.

Deres chef, Politidirektør i Midt- og Vestsjællands Politi Arne Gram, var også med til overrækkelsen i fredags og udtaler følgende:

– Som politidirektør kan man ikke være andet end stolt, når medarbejdere modtager en så flot pris på baggrund af deres store dedikation og professionelle tilgang til jobbet. Kamilla og Per gør virkelig en forskel i deres daglige arbejde, og jeg synes, at de fortjener denne anerkendelse.

Udover titlen som Årets Dyreven, modtog de to politifolk også prisen som Årets Helt af Dyrenes Beskyttelse. 

Læs også

Team Servicehunden kåres som Årets Dyreven 2020

20-11-2020 15:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelse har i år kåret Team Servicehunden som Årets Dyreven. Tibbe Shamigo og Catja Vernal har sammen startet virksomheden Team Servicehunden som hver eneste dag uddanner hunde der kan hjælpe udsatte mennesker i deres hverdag

Hvem skal være Årets Dyreven2020

22-10-2020 11:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro kårer Dyrenes Beskyttelse Årets Dyreven, og man kan nu stemme på sin favorit blandt tre nominerede

Ny mobil dyreklinik skal hjælpe dårligt stillede danskeres dyr

10-04-2018 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik

 

Dansk Dyreværn Aarhus er reddet

20-08-2021 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen. 

Dyrenes Beskyttelse finder døde hunde i skraldespand

25-03-2020 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I starten af denne måned blev Dyrenes Beskyttelse kaldt ud til et hjem ved Juelsminde. De hunde, de fandt så umiddelbart raske ud, men der gemte sig flere ting i huset

Richard fik tæsk og blev reddet

16-10-2018 14:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De første otte år af sit liv, blev Richard så dårligt behandlet, at han mistede pelsen på ryggen og tissede blod. Det lykkedes en frivillig i Dyrenes Beskyttelse at redde ham i tide, og for nyligt blev han adopteret af den familie, han skal blive gammel hos. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside

Der er brug for alternativer til forsøgsdyr

24-04-2013 12:51, af Maja Golles
I anledning af den internationale ”Forsøgsdyrenes Dag”, i dag - 24. april - afholder DOSO og Dyrenes Beskyttelse et seminar, hvor fokus er på at få skabt alternativer til dyreforsøg. Bl.a. fødevareminister Mette Gjerskov deltager og fortæller om arbejdet for at få et nationalt center for alternativer til forsøgsdyr.

Dyrenes Beskyttelse: Rekordmange dyr kan være positivt

07-09-2021 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrenes Beskyttelses internater har aldrig været så fyldt, som de er netop nu. Sammenlignet med sidste år er der lige nu 36 % flere dyr på internaterne, som på sigt kommer til at søge nye hjem. Stigningen skyldes flere ting, heriblandt effekterne af corona-nedlukningen

30 hunde fjernet fra kennelen

17-01-2013 10:22, af Maja Golles
Dyrenes Beskyttelse har fået fjernet 30 af de 39 hunde, der var blevet forladt på Kennel i Haslev

Der er stemmer i dyrevelfærd

21-11-2017 17:22, af Marie Helene Rigård Rohleder

Dagens kommunalvalg er også et valg om dyrevelfærd. Dyrenes Beskyttelse har lavet en undersøgelse, som viser, at hver tredje vælger er tilbøjelig til at stemme dyrevenligt til kommunalvalget 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.