Stem på Årets Dyreven

22-09-2016 15:12, af Kasper Larsson
Hvert år kårer Dyrenes Beskyttelse en person, der har leveret en særlig indsats for dyr, som Årets Dyreven. Årets kandidater er nu nomineret, og du kan afgive din stemme. En af kandidaterne har gjort en indsats med hunde
Copyright Ridehesten.com
Hvert år kårer Dyrenes Beskyttelse Årets Dyreven. Klik ind på deres hjemmeside og stem på din egen favorit. (Modelfoto: Shutterstock)

Hvert år på foreningens fødselsdag kårer Dyrenes Beskyttelse Årets Dyreven. Du kan stemme på din favorit i tre kategorier, og dermed være med til at påvirke, hvem der skal hædres for sin store indsats for dyrene med titlen som Årets Dyreven 2016. I en af afstemningens tre kategorier er der nomineret personer, som har gjort noget for menneskets bedste ven. Skaber relationer mellem dyr og mennesker I kategorien ”Brobyggeren” findes personer, der bidrager til at synliggøre den store værdi, dyr tilfører vort samfund og dyrs værdi generelt. En af de nominerede er projektleder for Trygfonden Besøgshunde Galina Plesner. TrygFonden Besøgshunde er et korps af over 500 frivillige hundeekvipager, der besøger udfordrede og sårbare mennesker på institutioner i Danmark. Galina arbejder med at godkende og organisere hunde, ejere og institutioner for at sikre, at det er de rigtige hunde, ejere og borgere, der møder hinanden. En væsentlig del af Galinas arbejde handler om at kommunikere om, hvad det er, hunde og andre dyr kan i forhold til mennesker. På den måde kan flere få glæde af denne kontakt, uden at man går på kompromis med hverken hundenes eller borgernes velfærd. TrygFonden Besøgshunde arbejder også med terapihundeekvipager til specifikt terapeutiske opgaver. Galinas store arbejde har hjulpet mange mennesker til et bedre og mere indholdsrigt liv. Herunder kan du se en video, hvor Galina Plesner beskriver organisationens arbejde Se mere og stem på Åretsdyreven.dk Åretsdyreven.dk Kilde: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Raceportræt af den selvsikre west highland white terrier

27-07-2025 06:30, af Ann Kragholm

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Undgå separationsangst: Forbered din hund på hverdag efter ferien

29-07-2025 07:08, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

DKK: Et stærkt fællesskab for hundeelskere

30-07-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?