Skal det være Lotte Blumenthal, Hans Skovbølling og hunden Lady Gaga eller Henrik Taagaard, der løber med titlen som Årets Dyreven 2020?
Det kan du være med til at bestemme netop nu. Her får du lidt info om de tre, og hvorfor de er nomineret.
Lotte Blumenthal har været frivillig ved tidligere Allerød Vildtplejestation, og hun har især et stort hjerte for svaner og andre fugle, som hun har hjulpet i mange år.
Hans Skovbølling og Lady Gaga nomineres for en ganske særlig gåtur, hvor Lady Gaga pludselig stoppede op og ikke ville gå videre. Hans kiggede derfor i den skraldespand, som hunden var stoppet ved og her fandt han 10 små kattekillinger.
Henrik Taagaard fra Nordjyllands Politi har været leder af dyrevelfærdsenheden ved selv samme politi. Her har han været en god samarbejdspartner for Dyrenes Beskyttelse, og derfor har de valgt at nominere ham til Årets Dyreven.
Du kan læse mere om de tre nominerede, og afgive din stemme her.
Men hvis du helt selv skulle bestemme, hvem ville du så nominere til Årets Dyreven?
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus arbejder hundeadfærdsinstruktører målrettet med træning, der styrker hundenes selvtillid og giver dem de bedste forudsætninger for en ny start
Gå en hyggelig tur med din bedste ven og hjælp svigtede hunde til et nyt hjem
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.