Tips til træning: Hagetarget

30-03-2020 15:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære hagetarget, som blev udgivet i bladet i september 2019

. Et hagetarget er, hvor hunden ligger med hagen i ens hånd. Når hunden er sikker i selve øvelsen, og den kan ligge stille med hovedet i ca. et minut, kan man begynde at arbejde sig hen imod det, man ønsker, at hunden skal kunne, mens den ligger i hagetarget. Det kan for eksempel være, at man gerne vil kunne børste den, tjekke ører/øjne/tænder eller træne hunden til at kunne få vaccinationer hos dyrlægen, uden at den skal holdes fast.

Der er mange muligheder, når hunden først har lært adfærden, og det er vigtigt at tage det i små trin.

Det er vigtigt, at man altid stopper med det, man laver, hvis hunden flytter hovedet fra ens hånd, da det er hundens måde at sige stop på, og det skal respekteres.

 

Trin 1: Start med at have hunden stående eller siddende foran dig. Beløn hunden nogle gange for at være rolig, og gem så nogle godbidder i den ene hånd, så du er klar til at belønne.

 

Trin 2: Langsomt fører du din hånd ind under hundens hage. Trækker hunden sig væk, skal bevægelsen enten være langsommere, eller du skal starte med at nusse hunden og langsomt føre hånden ind under dens hage. Når du har hånden under hundens hage, giver du hunden godbidder med den anden hånd. Det er vigtigt, at du giver én godbid ad gangen, men hunden skal have flere godbidder lige efter hinanden, gerne 10-12 stykker.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trin 3: Når hunden har fået den sidste godbid, fjerner du igen hånden. Lad hunden tygge af munden og gentag trin 2 et par gange.

 

Trin 4: Langsomt bør din hund føle sig tryg ved, at din hånd er under dens hage, da det udløser mange godbidder. Herefter kan du begynde at teste, om hunden forstår øvelsen: Læg hånden ind under hundens hage, giv to godbidder efter hinanden, og flyt derefter hånden væk fra hunden, ca. to centimeter ned. Vent på, at hunden selv lægger hovedet i hånden igen. Beløn derefter med flere godbidder, og giv hunden en lille pause.

 

Trin 5: Trin 4 gentages, så hunden begynder at følge med hånden, så snart den bliver ført lidt ned. Derefter kan du begynde at flytte hånden lidt mere ned, ca. 10 centimeter, og vente på, at hunden selv lægger hagen i din hånd.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trin 6: Præsenter nu hånden lidt under hundens hage, uden at den har fået nogen godbidder først, og afvent, at hunden selv lægger hovedet i hånden. Beløn så flere gange.

 

Trin 7: Når hunden selv lægger sit hoved i din hånd hver gang, kan der sættes signal på øvelsen. Signalet kan for eksempel være ”hage”. Signalet siges i det øjeblik, hunden lægger sit hoved i hånden, og efter et par gentagelser begynder du at sige signalet, lige før den lægger hovedet, og til sidst lige før den påbegynder at lægge sit hoved i din hånd. Når hunden kan denne del af øvelsen, kan du så småt begynde at arbejde med, at du kan bevæge den anden hånd, uden at hunden flytter hovedet fra target-hånden.

 

Trin 8: Start ud med at have hundens hoved liggende i hagetarget, og beløn den et par gange. Begynd derefter at bevæge den anden hånd (uden godbidder) langsomt. Fastholder hunden sin hage i din hånd, belønnes den. Fjerner den hovedet, stopper du med at bevæge hånden. Hvis hunden fjerner hovedet fra target-hånden, er det ofte, fordi du har bevæget den anden hånd for meget eller for hurtigt, så prøv igen med lidt mindre bevægelse.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Trin 9: Arbejd i små trin på at kunne tage hånden tættere og tættere på hunden, uden at den flytter sit hoved fra hagetarget i den anden hånd. Beløn hunden på hvert trin, så den er sikker på, hvad øvelsen går ud på. Målet er at kunne komme til at røre hunden med den anden hånd, uden at hunden flytter sit hoved. Husk altid at stoppe, hvis hunden flytter sit hoved, og lav mindre bevægelser.

 

Trin 10: Når hundens hoved bliver liggende i hagetarget, mens du kan røre ved den, kan du begynde at have en børste i hånden og stille og roligt arbejde med at børste hunden, uden at den flytter sig. Husk at belønne ofte. Det kan være en fordel at arbejde med en anden person, som også kan være ved hunden og evt. være den, der kan børste hunden. På den måde kan du koncentrere dig om at belønne hunden på de rigtige tidspunkter. Det er vigtigt at træne hagetaget i forskellige miljøer og med forskellig varighed på target-adfærden trods forstyrrelser, hvis du med tiden også vil kunne bruge det hos dyrlægen eller til klargøring på en udstilling.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Når familien taler forskellige hundesprog

I mange hjem møder hunden ikke én samlet måde at blive forstået på, men flere. Børn, unge og voksne kommunikerer forskelligt, og det påvirker hundens hverdag mere, end man måske forestiller sig.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Når man vil have to hunde i huset

20-10-2021 09:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

To hunde giver dobbelt så meget glæde, men ofte også dobbelt så meget besvær. Her er lidt tips fra Spanielbogen om, hvad du bør have i baghovedet, inden du anskaffer dig mere end én hund

I karantæne? Sådan kommer du og din hund i bedre humør

26-03-2020 12:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er i hvert fald én i familien, som værdsætter, at visse arbejdspladser og skoler holder lukket i disse virustider – nemlig hunden. Nu hvor meget tid bruges i hjemmet, kan hundeejere benytte lejligheden til at udvikle forholdet til deres hund. Her kommer Agria Dyreforsikring med tips og råd til, hvordan du nemt kan aktivere hunden mellem de daglige gåture

Tips til træning: Snude i kegle

31-03-2020 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære snude i kegle, som blev udgivet i bladet i oktober 2019

Kom så her, hund

19-01-2018 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan være svært at overbevise sin hund om, at det er bedst at komme, når man kalder, hvis den nu lige har gang i et eller andet spændende. Her er nogle tips til, hvordan du kan lære din hund at komme, når den kalder.

Husk nu det der med varme biler og hunde

11-07-2018 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er sommerens evige problem. Nogle glemmer det stadig, derfor minder vi lige om det igen. Denne gang med tips fra Spanielbogen

4 gode råd: Sådan skaber du en god og tryg jul for dit kæledyr

09-12-2021 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den søde juletid nærmer sig med hastige skridt, hvor mange danskere har tradition for at samles om nærvær, julegodter, forkælelse, gaver og meget mere. Desværre kan flere af julens fristelser dog indebære livsfare for familiens firbenede medlemmer, og chefdyrlæge hos AniCura deler derfor ud af sine bedste tips til at sikre en god og tryg jul for vores kæledyr

Tips til ejere af seniorhunde

06-05-2014 14:18, af Tine Luther
Her får du dyrlægens seks tips til hundens seniorliv.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.