Borreliose skyldes en infektion med borrelia-bakterien. Sygdommen kan smitte til både mennesker og hunde, og uden behandling kan den være dødelig.
Smitten findes i naturen i vilde dyr som mus, rådyr, pindsvin og fugle, og den spredes over geografiske områder ved at dyrene bevæger sig rundt. Når skovflåten - en lille mide, der lever i de danske skove – bider dyrene for at suge blod, optager den smitten. Det næste dyr skovflåten bider, kan herefter blive smittet med bakterien via flåtens spyt. Bakterien kan ikke leve i omgivelserne, og hunde kan derfor kun smittes, hvis de bliver bidt af en inficeret skovflåt. Skovflåten er primært aktiv fra april til oktober, men risikoen for flåtbid er allerstørst fra juni til august, hvor vejret er varmest og flåten er mest aktiv.
Fra flåten er hoppet på hunden, vil smitten overføres indenfor cirka 12-48 timer, men symptomerne vil først opstå efter et par uger, og i nogle tilfælde kan der gå flere måneder.
Bliver hunden smittet med borrelia, er der stor forskel på hvor syge de bliver, men i værste tilfælde kan sygdommen være dødelig. De første symptomer der ses kan være høj feber, træthed, hævede lymfeknuder, ømme led og halthed samt eventuelle lammelser og adfærdsændringer. Senere kan sygdommen give skader på blandt andet hjertet, leveren, nyrerne og nervesystemet.
Det er muligt at behandle sygdommen med antibiotika, og en sådan behandling kan være langvarig. Bliver sygdommen behandlet i tide, er prognosen for smittede hunde forholdsvis god.
Det er muligt at vaccinere hunden mod sygdommen, og dermed beskytte den mod borrelia-bakterien. Det er dog vigtigt at vide, at vaccinen ikke dækker andre sygdomme, som flåten også kan overføre, herunder blandt andet anaplasmose og TBE (flåtbåren hjernebetændelse). Det kan derfor fortsat være nødvendigt at behandle med midler mod flåtangreb, og jævnligt at kontrollere hunden for flåter.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Dette er en artikel i en serie, hvor vi kigger nærmere på de sygdomme vi kan vaccinere vores hunde imod - næste gang ser vi på leishmaniasis.
Foråret betyder flere flåter i naturen og dermed øget risiko for flåtbårne sygdomme hos hunde. Heldigvis findes der flere måder at beskytte din hund på
Flåt-sæsonen er for længst skudt i gang – vi ser på hvordan du fjerner dem, når de har sat sig fast
Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er
Hunden.dk fulgte dyrlæge Sofie Flagstad fra Familiedyrlægerne en dag på job. Der stod både navlebrok, vaccination og knopper på maven på dagsordenen
Smitsom leverbetændelse er én af de sygdomme vi kan vaccinere vores hunde imod, men hvad er det egentlig for en sygdom?
Hvor slemt er det egentligt? Overdriver lægerne ikke faren en smule? Hvor mange bliver egentlig smittet om året? Vi prøver at besvare nogle af disse spørgsmål i dagens artikel om mennesker og borreliose.
Borrelia Burgdorferi. Ligesom ved mennesker kan skovflåten overfører sygdommen borreliose. Sygdommen kaldes helt korrekt Borrelia Burgdorferi. Skovflåter, som er inficeret med denne bakterie, findes overalt i landet, men der er meget stor geografisk variation
Hunden.dk fulgte dyrlæge Sofie Flagstad fra Familiedyrlægerne en dag på job, og her tumlede syv skønne hvalpe ind på klinikken for at få et sundhedstjek og blive basisvaccineret og chipmærket, så de er helt klar til at blive hentet af deres nye ejere. Se video fra konsultationen her:
Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.