Astrid Gerd Holtet
Borreliose skyldes en infektion med borrelia-bakterien. Sygdommen kan smitte til både mennesker og hunde, og uden behandling kan den være dødelig.
Smitten findes i naturen i vilde dyr som mus, rådyr, pindsvin og fugle, og den spredes over geografiske områder ved at dyrene bevæger sig rundt. Når skovflåten - en lille mide, der lever i de danske skove – bider dyrene for at suge blod, optager den smitten. Det næste dyr skovflåten bider, kan herefter blive smittet med bakterien via flåtens spyt. Bakterien kan ikke leve i omgivelserne, og hunde kan derfor kun smittes, hvis de bliver bidt af en inficeret skovflåt. Skovflåten er primært aktiv fra april til oktober, men risikoen for flåtbid er allerstørst fra juni til august, hvor vejret er varmest og flåten er mest aktiv.
Fra flåten er hoppet på hunden, vil smitten overføres indenfor cirka 12-48 timer, men symptomerne vil først opstå efter et par uger, og i nogle tilfælde kan der gå flere måneder.
Bliver hunden smittet med borrelia, er der stor forskel på hvor syge de bliver, men i værste tilfælde kan sygdommen være dødelig. De første symptomer der ses kan være høj feber, træthed, hævede lymfeknuder, ømme led og halthed samt eventuelle lammelser og adfærdsændringer. Senere kan sygdommen give skader på blandt andet hjertet, leveren, nyrerne og nervesystemet.
Det er muligt at behandle sygdommen med antibiotika, og en sådan behandling kan være langvarig. Bliver sygdommen behandlet i tide, er prognosen for smittede hunde forholdsvis god.
Det er muligt at vaccinere hunden mod sygdommen, og dermed beskytte den mod borrelia-bakterien. Det er dog vigtigt at vide, at vaccinen ikke dækker andre sygdomme, som flåten også kan overføre, herunder blandt andet anaplasmose og TBE (flåtbåren hjernebetændelse). Det kan derfor fortsat være nødvendigt at behandle med midler mod flåtangreb, og jævnligt at kontrollere hunden for flåter.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Dette er en artikel i en serie, hvor vi kigger nærmere på de sygdomme vi kan vaccinere vores hunde imod - næste gang ser vi på leishmaniasis.