Syv herlige blandinger af labrador og en smule kleiner münsterländer gjorde sin entré tirsdag eftermiddag hos dyrehospitalet Familiedyrlægerne i Aars. De knap 8 uger gamle hvalpe skulle have et grundigt sundhedstjek, og så skulle de basisvaccineres og chipmærkes.
Hvalpene blev sluppet løs inde i konsultationen, hvor de ivrigt gav sig i kast med at undersøge alt, hvad de kunne få fat på: dyrlægens bord, et stoleben, en ledning som hurtigt blev løftet sikkert i land og ikke mindst en meget eftertragtet blå gulvmobbe, som de syv små banditter helt bestemt mente skulle bides i stykker.
Undersøgelsen gik igang og en efter en blev krudtuglerne tjekket igennem, vaccineret og chipmærket. Dyrlæge Sofie Flagstad noterede i hvalpenes sundhedsbog og delte masser af godbidder ud til dem alle. - Den her del af jobbet er præcis det, som man drømte og forestillede sig, at dyrlægejobbet bestod af , da man var en lille pige, griner Sofie Flagstad.
Hvalpene bliver undersøgt fra snude til halespids. Der bliver tjekket tænder og ører, og Sofie Flagstad noterer hvalpenes sundhedstilstand i en bog, som ejeren får med hjem.
De fire tæver og tre hanner er afsat til deres nye ejere, som henter dem i løbet af de næste par uger. Deres nuværende ejer og opdrætter Carina Pedersen fortæller, at hun bruger alt sin fritid på hvalpene, og når hun har hentet sine børn fra skole, stryger de også direkte ud til hvalpene.
- Hvalpene er simpelthen så dejlige og energiske. Når de bliver hentet af deres nye ejere, giver vi dem et stykke legetøj og lidt foder med. Det har været rimeligt nemt at få dem afsat, men jeg tror, at hvis vi skal have et kuld mere, så beholder vi selv en hvalp, siger Carina Pedersen.
Se video med de syv herligheder ved dyrlægen her:
Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine
Fra 1. marts 2022 overgår AniCura Københavns Dyrehospital til kun at modtage henvisningspatienter samt akut syge og tilskadekomne kæledyr. Det betyder, at der fra marts ikke længere tilbydes forebyggende behandlinger såsom vaccination, neutralisering og tandbehandling på dyreklinikken
Rabies – også kaldet hundegalskab – en livsfarlig sygdom, der heldigvis ikke ses i hunde i Danmark. Den findes dog i landene omkring os, og skal du rejse med din hund, skal hunden være vaccineret mod sygdommen
I en video fortæller præsident for FCI Tamas Jakkel om sine tanker omkring coronavirus og ikke mindst World Dog Show. Se videoen her
I tirsdags havde randrusianske Nynne Frederiksen sin hund til dyrlæge, og hun blev noget overrasket over diagnosen
Igen har zoneteraput Vivian Birlie doneret et lille trick til os. Denne gang handler det om painkillers
Titertest tilbydes hos flere og flere dyrlæger rundt omkring i landet – men hvad måler de egentlig?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?