Kalenderen viser snart april, og om lidt vil lunere vejr forhåbentlig rulle ind over landet – og når temperaturen stiger til blot et par grader over frysepunktet, så vil skovflåten på ny blive aktiv og begynde at bide sig fast på både hunde og mennesker.
Skovflåten er et lille dyr, der er i familie med edderkopper, og den trives på skyggefulde og fugtige steder – især steder med tæt bevoksning. Den lever i 2-3 år og i løbet af dens liv, gennemlever den tre forskellige stadier. Først lever den som en larve. Larven bliver til en nymfe og nymfen bliver derefter til en voksen flåt. I hvert stadium skal den suge blod for at videreudvikle sig. Blodet får den ved at bide sig fast på et værtsdyr, eksempelvis en mus, en hund eller et menneske.
Når flåten skal bide sig fast, kraver den op på et græsstrå eller anden vegetation, så den er løftet fra jorden. Her venter den til en passende vært kommer forbi, og når det sker, kaster den sig fremad og griber fast i pelsen med forbenene. Når den er kommer over på værtsdyret finder den et passende sted og bider sig fast. Den almindelige skovflåt i Danmark har ingen øjne, men registrerer at en vært er på vej ved at mærke bevægelse i vegetationen og underlaget, og ved at registrere dyrets udåndingsluft eller dets duft.
Skovflåten kan sidde på værtsdyret i op til en uge inden den slipper. Når den har sluppet, er den klar til at udvikle sig til det næste stadie. Når den når til voksenstadiet kan hunflåten befrugtes og lægge op til flere tusind æg. Inden for et par uger vil æggene klække, og en ny generation af larver er klar til at begive sig ud i verden.
Skovflåten er aktiv helt frem til omkring oktober, men den har sin højsæson fra juni til august, og den kan overfører flere forskellige sygdomme til hunden, herunder eksempelvis Borrelia.
Når flåten sidder på hunden og suger blod kan den blive op til halvanden centimeter stor. Men især larverne og nymferne kan være så små, at de kan være svære at se i pelsen. Det kan derfor være en god idé jævnligt at tjekke hunden for flåterne, der især har tendens til at sætte sig steder med tyndt hud som eksempelvis hundens lyske. Der findes også en række produkter, der beskytter hunden mod flåtbid.
/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge
Engflåten er de seneste år opdaget flere gange i Danmark, og flåten, der allerede er etableret i det nordlige Tyskland, kan blive et dyrt bekendtskab
En af Skandinaviens mest frygtede parasitter, flåten, er vågnet af vinterens dvale, og det betyder, at hunde kan få besøg af de potentielt farlige blodsugere, hvis dyrene færdes i flåtområder, og de ikke bliver behandlet
En ny flåtart er opdaget i Danmark. Den bringer dårligt nyt til især kæledyrsejere, da et bid fra flåten kan koste kæledyrets liv
Bliver dit toneleje også lysere, når du snakker til din hund? Forskning viser, at du måske fremmer kommunikationen med din hund, når du gør det
MR-scanning er et værktøj, der kan bruges, når dyrlægen skal finde frem til hvad en hund fejler – med hvad er en MR-scanning?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.