For lidt over to år siden skrev vi om engflåten og om, hvordan den var på vej mod Danmark. Dengang var der fundet en engflåt på en død sjakal, der havde taget turen over grænsen.
Siden dengang har man observeret flere engflåter i Danmark. Flere af dem er blevet båret ind i landet med en sjakal.
Stigningen i antallet af engflåter bekymrer biolog epidemilog Rene Bødker, da disse flåter kan give hunde livstruende sygdom.
– Den kan gøre hunde rigtig syge med en sygdom, der minder om Malaria hos mennesker. Hvis den etablerer sig i Danmark, kan det koste rigtig mange hundeliv, fortæller forskeren til dr.dk.
Engflåten er på størrelse med skovflåten, men har et gråt marmoreret mønster på ryggen.
Sygdommen, som Engflåten tager med sig, hedder Babesiose og minder på flere punkter om malaria. Ligesom malaria, trænger den lille Babasiaparasit ind i blodbanen, og derfra trænger den ind i hundens røde blodlegemer. I blodlegemet formerer parasitten sig, og det får cellen til at sprænges og gå i stykker. I takt med at parasitten opformerer sig i hunden, ødelægges flere og flere af hundens blodlegemer, og hunden udvikler blodmangel. Efterhånden som sygdommen skrider frem, kan hunden også få problemer med blandt andet leveren og nyrerne.
Symptomerne på Babesiose begynder at blive tydelige en til fire uger efter at hunden er blevet smittet. Graden af symptomer kan variere fra hund til hund, nogle hunde udvikler milde symptomer, der dog kan forværres med tiden, mens andre hurtigt bliver alvorligt syge.
Blandt de mest almindelige symptomer er:
Nogle hunde kommer sig hurtigt af sygdommen, mens andre kan udvikle livstruende komplikationer. Jo hurtigere behandlingen startes, jo bedre er prognosen.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.