Leishmaniasis er en sygdom, som kan overføres ved bid fra sandfluer, og som er meget udbredt i middel-havsområdet. Danske hunde kan blive smittede med Leishmania i forbindelse med udlandsrejser. Sygdommen kan vise sig forskelligt bl.a. i form af hudforandringer, og sygdommen kan i alvorligste tilfælde være dødelig. Risikoområder Vaccination kan anbefales til hunde, som skal rejse til risikoområder f.eks. middelhavslandene. Vaccinen beskytter ikke mod infektion med parasitten, men vaccinerede hunde har fire gange mindre risiko for at blive syge. Det anbefales, at vaccinerede hunde desuden behandles med insekt-middel under rejsen (f.eks. insekt-halsbånd) for at beskytte mod bid fra sandfluerne. Allerede smittede hunde Hos hunde, som allerede er blevet smittet med Leishmania, har vaccinen ikke vist effekt, og det anbefales derfor ikke at vaccinere smittede dyr. Det anbefales, at der foretages en blodprøve inden vaccination, for at afgøre om hunden er smittet eller ej. Har du spørgsmål? Har du spørgsmål til CaniLeish® eller til Leishmaniasis som sådan, er du meget velkommen til at kontakte Dyrlæge Boysen, www.dyrlaegeboysen.dk
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.