Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Vi kender vores hunds afføring. Dagligt må vi bukke os ned og samle op, og derfor har vi også ret let ved at analysere på afføringen.

Vi kender også vores hundes mønster, så vi ved sådan cirka, hvornår det presser sig på. Så når der ikke kommer noget, kan man blive bekymret. Manglende afføring kan skyldes forstoppelse, og det har Tails.com undersøgt.

Forstoppelse er et af de mest almindelige fordøjelsesproblemer hos hunde, og det er vigtigt, at man som hundeejer hjælper sin hund, før det bliver et smertefuldt problem.

Forstoppelse kan ramme hunde i alle aldre, men det rammer oftest hos de ældre hunde, og her skyldes det ofte, at hundene har svage mavemuskler.

Når forstoppelse rammer hvalpe, skyldes det ofte, at hvalpene har spist noget, der ikke hører til i en hunds fordøjelsessystem.

Derudover kan foder også have noget at sige.

 

Men der er mange mulige årsager til forstoppelse. Her får du nogle af dem

  • Dehydrering
  • For meget eller for lidt fiber
  • Manglende motion
  • Indtagelse af fremmedlegeme
  • Blokerede eller inficerede analkirtler
  • Bivirkning af medicin
  • Neurologisk lidelse
  • Halthed i bagbenene
  • Tumorer

 

Men hvordan opdager man, at ens hund har forstoppelse?

 

Her er nogle symptomer, du skal holde øje med.

  • Hård og tør afføring
  • Belastning under afføring
  • Hunden græder eller klynker, når den skal af med afføring
  • Spændte mavemuskler
  • Gentagne forsøg på at sætte sig klar
  • Manglende appetit

 

Heldigvis er der mange måder at hjælpe sin hund på. Her får du fem gode råd fra Tails.com.

 

  1. Afføringsmiddel kan hjælpe med at gøre afføringen mere blød, og på den måde få styr på det hele igen. Men man skal kun bruge afføringsmiddel, der er udskrevet af dyrlægen, og man må aldrig give hunden afføringsmiddel til mennesker.
  2. Lavement kan være nødvendigt i alvorlige tilfælde. Dette skal kun udføres af en professionel dyrlæge.
  3. Væske er vigtigt, og det er derfor nødvendigt, at hunden har adgang til masser af frisk vand. Ved at opmuntre din hund til at drikke gennem hele dagen, kan du mindske symptomer. Det kan også være en ide at skifte til vådfoder.
  4. Øget motion kan også hjælpe, da man gennem motion kickstarter hundens tarme. Læg eventuelt en ekstra daglig gåtur ind eller lav noget træning med høj intensitet.
  5. At give det rigtige foder med den korrekte mængde fibre kan også afhjælpe mange problemer, men det kommer naturligvis an på årsagen til forstoppelsen.

Læs også

BLOG: Løb med hunden? - er det mon noget for os?

10-02-2023 16:52, af Karoline Sidelmann Brinch

I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion 

Guide til hike med hunden

07-06-2022 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com bringer nogle gode råd til dig, der vil på hike med din hund. Det gælder nemlig om at passe på dig selv, hunden og naturen

Er din hund stresset

06-04-2021 14:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Tails.com har de med inspiration fra Joe Bidens hunde lavet en liste over, hvordan man ser om ens hund er stresset

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Langå Idrætsklub er trætte af lort

27-05-2020 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Langå oplever man for tiden en stigning i antallet af hundelorte på fodboldbanen. Det irriterer formanden for Langå IK især i denne coronatid

Hundelort. Hvordan løser vi problemet?

30-05-2022 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er vi igen stødt på en historie om manglende opsamling af hundelort. Derfor spørger vi nu igen. Hvordan får vi flere til at samle op efter deres hunde

At spise egen afføring: En dårlig vane, der kan smitte

17-02-2021 12:45, af Astrid Gerd Holtet

At spise sin egen afføring, også kaldet koprofagi, er noget nogle hunde gør. Årsagen til denne, for os mennesker noget ulækre vane, er ikke helt opklaret. Et brasiliansk forskerhold har undersøgt det lidt nærmere – og én ting de fandt ud af var, at sandsynligheden for at hunden udfører koprofagi er større hvis hunden bor sammen med en anden hund, der også udfører adfærden

Spiser din hund sin afføring?

08-05-2023 13:35, af Astrid Gerd Holtet

Nogle hunde spiser deres egen afføring – og det kan være frustrerende for ejerne. Men er det udtryk for unormal adfærd hos hunden eller er der en helt naturlig forklaring? Det har et amerikansk forskerhold undersøgt 

BLOG: Vil du selv spise det lort? - om at give ordentlige godbidder

22-12-2020 07:24, af John Frank Ahm

Jeg har lært det på den hårde måde. Godbidder er ikke bare godbidder. Det er ikke ligegyldigt hvad du tager med i godbidstasken, når du træner med hunden. I særdeleshed ikke hvis du går efter gode resultater. Hvem gider at lave noget for kedelige tørre kiks?

Giver flere skraldespande mindre lort?

03-04-2018 09:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Inden påske spurgte vi jer, hvad der skulle til for at få folk til at samle deres hunds efterladenskaber op. Der kom mange bud, og flere foreslog, at der skal flere skraldespande op

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?