Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Vi kender vores hunds afføring. Dagligt må vi bukke os ned og samle op, og derfor har vi også ret let ved at analysere på afføringen.

Vi kender også vores hundes mønster, så vi ved sådan cirka, hvornår det presser sig på. Så når der ikke kommer noget, kan man blive bekymret. Manglende afføring kan skyldes forstoppelse, og det har Tails.com undersøgt.

Forstoppelse er et af de mest almindelige fordøjelsesproblemer hos hunde, og det er vigtigt, at man som hundeejer hjælper sin hund, før det bliver et smertefuldt problem.

Forstoppelse kan ramme hunde i alle aldre, men det rammer oftest hos de ældre hunde, og her skyldes det ofte, at hundene har svage mavemuskler.

Når forstoppelse rammer hvalpe, skyldes det ofte, at hvalpene har spist noget, der ikke hører til i en hunds fordøjelsessystem.

Derudover kan foder også have noget at sige.

 

Men der er mange mulige årsager til forstoppelse. Her får du nogle af dem

  • Dehydrering
  • For meget eller for lidt fiber
  • Manglende motion
  • Indtagelse af fremmedlegeme
  • Blokerede eller inficerede analkirtler
  • Bivirkning af medicin
  • Neurologisk lidelse
  • Halthed i bagbenene
  • Tumorer

 

Men hvordan opdager man, at ens hund har forstoppelse?

 

Her er nogle symptomer, du skal holde øje med.

  • Hård og tør afføring
  • Belastning under afføring
  • Hunden græder eller klynker, når den skal af med afføring
  • Spændte mavemuskler
  • Gentagne forsøg på at sætte sig klar
  • Manglende appetit

 

Heldigvis er der mange måder at hjælpe sin hund på. Her får du fem gode råd fra Tails.com.

 

  1. Afføringsmiddel kan hjælpe med at gøre afføringen mere blød, og på den måde få styr på det hele igen. Men man skal kun bruge afføringsmiddel, der er udskrevet af dyrlægen, og man må aldrig give hunden afføringsmiddel til mennesker.
  2. Lavement kan være nødvendigt i alvorlige tilfælde. Dette skal kun udføres af en professionel dyrlæge.
  3. Væske er vigtigt, og det er derfor nødvendigt, at hunden har adgang til masser af frisk vand. Ved at opmuntre din hund til at drikke gennem hele dagen, kan du mindske symptomer. Det kan også være en ide at skifte til vådfoder.
  4. Øget motion kan også hjælpe, da man gennem motion kickstarter hundens tarme. Læg eventuelt en ekstra daglig gåtur ind eller lav noget træning med høj intensitet.
  5. At give det rigtige foder med den korrekte mængde fibre kan også afhjælpe mange problemer, men det kommer naturligvis an på årsagen til forstoppelsen.

Læs også

BLOG: Løb med hunden? - er det mon noget for os?

10-02-2023 16:52, af Karoline Sidelmann Brinch

I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion 

Guide til hike med hunden

07-06-2022 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com bringer nogle gode råd til dig, der vil på hike med din hund. Det gælder nemlig om at passe på dig selv, hunden og naturen

Er din hund stresset

06-04-2021 14:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Tails.com har de med inspiration fra Joe Bidens hunde lavet en liste over, hvordan man ser om ens hund er stresset

Giver flere skraldespande mindre lort?

03-04-2018 09:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Inden påske spurgte vi jer, hvad der skulle til for at få folk til at samle deres hunds efterladenskaber op. Der kom mange bud, og flere foreslog, at der skal flere skraldespande op

 

At spise egen afføring: En dårlig vane, der kan smitte

17-02-2021 12:45, af Astrid Gerd Holtet

At spise sin egen afføring, også kaldet koprofagi, er noget nogle hunde gør. Årsagen til denne, for os mennesker noget ulækre vane, er ikke helt opklaret. Et brasiliansk forskerhold har undersøgt det lidt nærmere – og én ting de fandt ud af var, at sandsynligheden for at hunden udfører koprofagi er større hvis hunden bor sammen med en anden hund, der også udfører adfærden

Blinde og hundelort

30-08-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Lorteplakater på Frederiksberg

15-10-2021 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Antallet af hunde er eksploderet i Danmark og derfor også på Frederiksberg. Det har også betydet en stigning i antallet af hundelort

Hvordan får vi hundeejere til at samle lort op?

28-03-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Randers er der livlig debat efter en formand for en lokal idrætsklub har brokket sig over hundelorte på fodboldbanen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.