Tæsk og forvisning var hverdagen i årevis for Richard, der blev slået og smidt ud hjemmefra, når ejeren ikke kunne overskue ham. Det betød, at Richard måtte gå alene rundt i byen og lede efter den pleje og omsorg, han ikke fik derhjemme. En bekymret borger ringede derfor til Dyrenes Beskyttelse, der straks tog affære i sagen:
- Richard havde rendt forvirret rundt i byen i flere år, og borgerne var derfor blevet bekymret for hans ve og vel. Når han blev inviteret indenfor hos nogen i byen, blev han enormt glad for at få mad og omsorg. Han var en sølle stakkel, fortæller Gitte Tiberg, frivillig i Dyrenes Beskyttelse, der var ude og tale med byens borgere og Richards ejer.
En lys fremtid
Heldigvis overdrog ejer Richard frivilligt til Nordjyllands Internat, fordi det var steget vedkommende over hovedet. Men da Richard ankom til internatet, var han hårløs flere steder på kroppen, og hans urin var blodigt. Det tydede i høj grad på både fysisk og psykisk misrøgt, og han har derfor været under skarp kontrol og til flere behandlinger, siden han kom i gode hænder på internatet.
- Richard har helt klart taget skade af sit hårde liv. Han ryster på bagbenene og bliver meget utryg, når han skal være alene. Det er tydeligt, at han lider af seperationsangst, men taget hans voldlige og utrygge fortid i betragtning er han blid og rar at være sammen med, siger Cathrine Cocks, medarbejder på Nordjyllands Internat.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
I fredags skrev vi om et internat i Ukraine, der manglede foder til deres dyr. Nu vil danske Jonathan Beck køre ned med en bilfuld foder
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Fire store hundesager har lagt pres på internaterne hos Dyrenes Beskyttelse den sidste måned, hvor 113 hunde er blevet overdraget. I alt er 219 hunde overdraget i 2018. Dyrenes Beskyttelse efterlyser nye ejere til hundene
Sommermånederne er travle måneder for Dyrenes Beskyttelses internater. Derfor søger organisationen venner, der vil give et ekstra bidrag i disse varme måneder
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt