Det var midt i juni, at Jessi blev indleveret til Nordjyllands Dyreinternat. Ikke af dens oprindelige ejer, men af en af ejerens bekendte, der havde fået besked på at fjerne Jessi. Ejeren kunne nemlig ikke længere tage vare på hunden.
Jessi var bare ti måneder gammel og havde kun lige påbegyndt livet. Alligevel var hendes lange mørke pels filtret og snavset, og hendes store brune øjne var delvist skjult af en frembuling af øjets slimhinde – et såkaldt cherry eye.
Heldigvis blev der sat hurtigt ind, og operationen af øjet gik godt. Hun blev vasket og trimmet og ser allerede langt bedre ud, end da hun ankom.
Overset, men opsøgende
Da Jessi ankom på internatet, var hun i den grad en hvalp, der manglede det, man forbinder med et godt hundeliv, fortæller Rebekka Andreasen fra Nordjyllands internat.
– Vi har fået at vide, at der i Jessis gamle hjem blev kastet ting efter hende. Der blev ikke gået mange ture med hende, og hun blev ofte efterladt alene – endda med mundkurv på.
Men selvom Jessi har haft en svær start på livet, er hun opsøgende og nysgerrig på både andre hunde og katte.
– Jessi er en meget kærlig og opsøgende hund. Hun elsker at holde i pote og vil gerne helt tæt på. Man mærker, at hun stadig har hvalpesind og lidt selektiv hørelse – men også masser af gåpåmod og glæde, fortæller Rebekka Andreasen.
Klar til kærlighed og gåture
Jessis sind betyder heldigvis også, at hun hurtigt har fundet ro i de nye omgivelser. Derfor er der heller ingen tvivl om, at Jessi vil blive klar til det nye liv, hun fortjener.
– Jessi bliver uden tvivl en skøn familiehund. Hun bærer ikke præg af den barske start. Den familie, der adopterer hende, skal dog være klar til at begynde helt fra bunden med træning, for det har hun ikke prøvet før. Men hun er både opmærksom og nysgerrig, og det giver hende gode forudsætninger for at lære nyt, siger Rebekka Andreasen.
Heldigvis er der ikke længe til, at Jessi kan gå ture med nogen, der vil hende det godt. Ved det seneste sundhedstjek viste det sig dog, at hun døjer med en øjenbetændelse, og derfor skal hun have lidt mere tid og behandling på internatet, før hun er helt klar til adoption.
Men snart venter det næste kapitel: et hjem med græs under poterne, tid til leg og nogen, der ser hende – hver dag.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
En lille hvalp er løbet hjemmefra på Fyn. Hjælp den triste ejer
Børn og hunde kan få et fantastisk forhold til hinanden, men det kommer ikke af sig selv. Her får du en række råd til, hvordan du får det til at ske.
Vand i hovedet, også kaldet hydrocephalus, er en tilstand hvor hunden har for meget hjernevæske i hjernen, og tilstanden kan være medfødt eller udvikles som følge af andre problemer
DKK har i samarbejde med Pudelklubben besluttet, at flerfarvede pudler (tidligere betegnet pudel med uønsket farve) fra 1. januar 2020 registreres i DKK´s X-register
Ligesom i Danmark skal en hvalp i England være otte uger, før man må skille den fra dens mor. Ny undersøgelse viser dog, at rigtig mange omgår den regel
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.