Når det buldrer og brager udenfor

09-12-2017 19:10, af Astrid Gerd Holtet

Nytårsaften kan være en voldsom og ubehagelig oplevelse for nogle hunde – hvad kan du gøre for at hjælpe?  

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når vi siger farvel til det gamle år og velkommen til det nye, sker det med bulder og brag. For os mennesker kan fyrværkeri være flot og fascinerende, men for mange hunde, er det desværre forbundet med stress og angst. For disse hunde, kan dagene omkring årsskriftet være temmelig hårde at komme igennem. Har din hund det sådan, er der heldigvis en del du kan gøre for at dagene omkring d. 31. bliver lidt mere tålelige.

 

Er din hund angst, når fyrværkeriet brager? 

 

Angst for fyrværkeri kan komme til udtryk på mange forskellige måder hos vores hunde. Det kan være alt fra at hunden savler meget, piber, halser eller ryster, når den oplever at det brager udenfor, til hyperaktivitet, hylen eller gøen.

Nogle hunde bliver mere aktive i et forsøg på at komme væk fra lyden, mens andre bliver stille og passive eller forsøger at gemme sig. Urenlighed, opkast og destruktiv adfærd, kan også være tegn på angst.

Hvad skal du gøre, når de skyder af udenfor?

Når det buldrer og brager udenfor, handler det om at mindske intensiteten af oplevelsen så meget som muligt. Det kan man gøre ved at rulle gardinerne ned, og dermed skærmer man hunden fra lysglimtene. Forsvinder glimtene, bliver oplevelsen en lille smule mindre voldsom. Ligeledes kan roligt, behageligt musik overdøve bragene eller gøre dem mindre tydelige.

Mange hunde vil opleve et stort behov for at gemme sig, og de kan derfor finde på at grave i sofaen eller kravle ind under møblerne. Man må aldrig skælde en angst hund ud, da dette kan være med til at forværre tilstanden. Det er i stedet en rigtig god idé, at lave en hule med en masse tæpper til hunden, hvor den kan gemme sig og grave i tæpperne. På den måde, kan den få udløb for sine behov, uden at det går ud over sofaen.

Bliver man bange, mister man ofte appetitten, og det sammen gælder for hunden. Har den alligevel lyst til at spise, kan noget lækkert at tygge i være en god beskæftigelse, og være med til at gøre oplevelsen en lille smule bedre. Vil hunden tage imod godbidder, kan godbidder også hjælpe hunden. Du kan eventuelt kaste dem ud i dens kurv eller på gulvet, så den skal bruge sin næse til at finde dem. Næsearbejde er stressdæmpende, og kan dermed hjælpe hunden til at falde til ro.

Det er vigtigt at man selv forholder sig roligt, og opfører sig som man plejer, for ikke at bekræfte hunden i at fyrværkeriet er farligt. Angste hunde kan finde på at flygte i et forsøg på at komme væk fra lyden. Luk derfor alle døre, og sørg for at hunden ikke kan komme ud.

En hjælpende hånd

Har hunden brug for lidt ekstra hjælp, kan den i nogle tilfælde få det gennem kosttilskud eller feromoner (duftstoffer med hormonel effekt). Disse kan gives lejlighedsvis eller i perioden omkring nytårsaften. Er hunden slemt ramt, kan behandling med receptpligtigt medicin være nødvendig, og her skal dyrlægen selvfølgelig ind over.

Lider din hund af udtalt lydangst, bør du altid søge hjælp hos din dyrlæge eller hundetræner, der kan vurdere hvad, der vil gavne netop din hund.

Læs også

En nationalrace der skaber bånd mellem ejere

15-01-2025 12:45, af Cecilie Friis Amstrup

Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

En glitrende start på hundeåret i Brørup

06-01-2025 14:48, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.

Agern er giftige for hunde

09-09-2021 15:26, af Astrid Gerd Holtet

Med efteråret kommer også agern – men egetræernes nødder er desværre giftige for vores firbenede venner. Spiser de for mange, kan det ende med livstruende lever- eller nyreskader. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis hunden spiser agern

DNA-tests afslører både hund og ulv

09-09-2013 13:57, af Tine Luther
DNA-tests viser nu, at både har været ulv og hund på spil i sagerne om ihjelbidte husdyr i Jylland i sommer.

Vind flotte præmier til din hund

09-04-2013 09:01, af Simone Strandet Sørensen
Så er det igen blevet tid til konkurrence, på hunden.dk. Denne gang er det Shop til Dyr, som ønsker at forkæle en håndfuld heldige vindere.

Hvilken hund vælger vi?

20-07-2013 11:48, af Signe Wiese
Labradoren er den mest populære hund i Sverige, men listen i Danmark toppes af Schæferhunden

Symptom – besvimelse

31-03-2018 08:48, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan besvime, hvis de ikke får nok blod med ilt og næringsstoffer ført op til hjernen, og det er ofte tegn på alvorlig sygdom

Blind hund maler

09-09-2012 08:12, af Tine Luther
Så har man hørt det med. En hund, der maler med pensel. En blind hund! Og overskuddet fra ”kunstværkerne” går til velgørenhed. Se den mærkværdige film om den lille kunstner via linket i denne nyhed.

Når hunden får demens

10-06-2022 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?  

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?