Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Copyright Ridehesten.com
Første nytår på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro - blev en stor succes for både firbenede og tobenede gæster. Foto: Wiegaarden

For mange hundeejere kan nytårsaften være en udfordring på grund af fyrværkeri og larm. Rold Gl. Kro formåede at skabe en rolig og indbydende atmosfære, hvor både mennesker og deres firbenede venner kunne føle sig hjemme. Gæsterne blev budt velkommen med luksuriøse hundesenge og adgang til smukke naturområder, ideelle til gåture før og efter nytårsfesten.

Ylva Bach, der ankom fra Brøndby Strand med sin mand Jesper og deres hund Molly, udtalte: – Vi havde egentlig forventet, at vores hund ville blive nervøs på grund af fyrværkeri. Men med de mange andre hunde og den rolige atmosfære, mærkede vi ikke særlig meget til det. Det var fantastisk at kunne slappe af og nyde aftenen uden bekymringer.

Copyright Ridehesten.com
Ylva og Jesper Bach havde deres hund Molly med til nytår på hundekroen. De kom helt fra Brøndby Strand for at opleve et roligere nytår i selskab med deres elskede hund. Foto: Wiegaarden

Kroen havde på forhånd lovet, at der ikke blev fyret fyrværkeri af fra deres side, men at de ikke kunne garantere et helt lydløst nytår. Det viste sig da også, at beboerne i Rold ønskede at fejre nytår med krudt, men gæsterne udtrykte, at det var i ret begrænsede mængder og over en relativt kort periode. Kombineret med den gode atmosfære med musik og snak i salen, så var det de færreste hunde, der mærkede meget til fyrværkeriet. 

Rigtig mange glade gæster og hunde
Flere gæster delte deres positive oplevelser på sociale medier. Mia Schultz Lunby skrev: – Vi holdt også nytår på kroen med vores hund, som heller ikke er glad for fyrværkeri. Det kan klart anbefales, og som store hundeelskere er det fantastisk at være et sted, hvor de firbenede er så velkomne og i fokus.

Inge Sørensen tilføjede: – Tak for en hyggelig aften med god mad og hygge. Vi er tidligere hundeejere, men må sige, at vi slet ikke bemærkede hundene. Vil anbefale andre at besøge kroen også.

Krofatterens refleksioner
Krofatter Jørgen Bak Rasmussen udtrykte stolthed over det vellykkede arrangement: – Vi ønskede at skabe en uformel og afslappet ramme, hvor både gæster og deres hunde kunne føle sig hjemme. Det handler om nærvær, hygge og om at tage hul på det nye år med et smil.

Han tilføjede, at der naturligvis var en vis spænding forud for aftenen: – Vi var selvfølgelig lidt nervøse, fordi det var første gang, men det er gået over al forventning. Vi har lært meget af denne oplevelse og glæder os allerede til næste år.

Copyright Ridehesten.com
Gæsterne mødtes lige inden H.M. Kongens nytårstale, der naturligvis blev fulgt nøje på tv. Foto: Wiegaarden

Kroen kunne desuden glæde sig over at være fuldt booket på samtlige værelser, inklusiv luksussuiten, hvilket er en imponerende præstation i betragtning af, at det var første nytår som hundekro. 

Kulinariske oplevelser
Aftenens menu, der blandt andet bestod af en forret med rimmet torsk, hovedret med dyrevildt, pommes anna og skysauce samt en dessert med chokoladekage, sorbetis og bær, høstede stor ros fra gæsterne. En af dem bemærkede: – Kødet var fantastisk mørt, og det hele var perfekt tilberedt.

Annbritt Porup, der fejrede nytår med sin familie og deres to boston terriere, udtalte: – Jeg spiste nok også lidt for meget af den lækre chokoladekage til dessert, men det var simpelthen for godt til at lade være.

En tradition i svøb
Mange gæster afsluttede nytåret med en morgenmad på kroen og en gåtur i de nærliggende naturskønne områder som Rebild Bakker, Den Jyske Skovhave og Madum Sø. Flere nævnte, at de overvejer at vende tilbage til sommer for at opleve området i en anden årstid.

Annbritt Porup og hendes familie har allerede forhåndsreserveret suiten til næste nytår: – Det her sted har alt det, vi har brug for. Det er fantastisk at kunne fejre nytår sammen som familie uden at gå på kompromis med vores hundes trivsel.

Rold Gl. Kro har med sit første nytårsarrangement under ny ledelse skabt en unik oplevelse for både to- og firbenede gæster, der allerede ser frem til næste års fejring.

 

Læs også

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Rekordstor opbakning til hunde-velgørenhed

28-05-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Studerende ved norsk universitet beroliges med hunde

27-11-2014 13:35, af Tine Luther
Ved Universitetet i Nordland sætter man aktivt ind med tiltag, der skal gøre eksamenstiden lidt mindre stressende for de studerene. Et af tiltagene er brugen af to hunde ved navn Troll og Wilma.

Gnavne hunde lærer bedre af fremmede

10-05-2021 12:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt ungarsk studie viser, at hunde, der betegnes som gnavne, er bedre til at lære af fremmede, end hunde, der betegnes som imødekommende

Et glimt af håb til Yulin hundekødsfestival

25-06-2016 12:00, af Kasper Larsson
Den kinesiske hundekødsfestival er garant for forfærdelige grusomheder mod hunde, der i stor stil må lade livet for at stille de besøgendes sult. Men heldigvis findes der mennesker, der gør en forskel for de mange hunde.

Når tingene falder på plads med telepatisk dyrekommunikation

25-10-2017 09:05, af Gitte Renée Jørgensen

Gitte kommunikerer telepatisk med sine hunde. Det har blandt andet hjulpet hende til at præstere bedre i udstillingsringen. Læs hendes blogindlæg her

Hundene fra Randerssagen har det allerede meget bedre

01-03-2017 12:22, af Kasper Larsson
Den store hundesag fra Randers, hvor 61 hunde blev fjernet gjorde enormt indtryk på mange danskere

Ny teknologi bag sund kost til hunde

26-03-2012 14:04, af Tine Luther
Farmina Pet Foods har udviklet det nye tørkostfoder ”Ecopet Natural”.

Kæmpe hundefest i Vejen

17-08-2023 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend d. 18.-20. august afvikler Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, hundeudstilling hos Vejen Idrætscenter. Over 2.500 hunde og deres ejere lægger vejen forbi hver dag for at blive eksteriørbedømt og i håbet om at vinde. De tre dages udstilling bliver altså et sandt hundemekka og med rigelig mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Danske juniorhandlere strålede i Slovenien

25-05-2025 06:56, af Cecilie Friis Amstrup

To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene

Faldende fødselsrate: Yngre danskere vælger kæledyr frem for børn

26-05-2025 08:52, af Cecilie Friis Amstrup

I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

10 grunde til hundens slikken

15-01-2016 10:36, af Tine Luther
Hunde slikker på hvad som helst af mange forskellige årsager. En hund plejer bl.a. sin pels og afslører sit humør med tungen, den viser sin kærlighed og sin plads i hierarkiet samt knytter bånd til sine hvalpe. Huffinton Post har opstillet ti grunde til, at hundens tunge er et vigtigt redskab.