Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Copyright Ridehesten.com
Første nytår på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro - blev en stor succes for både firbenede og tobenede gæster. Foto: Wiegaarden

For mange hundeejere kan nytårsaften være en udfordring på grund af fyrværkeri og larm. Rold Gl. Kro formåede at skabe en rolig og indbydende atmosfære, hvor både mennesker og deres firbenede venner kunne føle sig hjemme. Gæsterne blev budt velkommen med luksuriøse hundesenge og adgang til smukke naturområder, ideelle til gåture før og efter nytårsfesten.

Ylva Bach, der ankom fra Brøndby Strand med sin mand Jesper og deres hund Molly, udtalte: – Vi havde egentlig forventet, at vores hund ville blive nervøs på grund af fyrværkeri. Men med de mange andre hunde og den rolige atmosfære, mærkede vi ikke særlig meget til det. Det var fantastisk at kunne slappe af og nyde aftenen uden bekymringer.

Copyright Ridehesten.com
Ylva og Jesper Bach havde deres hund Molly med til nytår på hundekroen. De kom helt fra Brøndby Strand for at opleve et roligere nytår i selskab med deres elskede hund. Foto: Wiegaarden

Kroen havde på forhånd lovet, at der ikke blev fyret fyrværkeri af fra deres side, men at de ikke kunne garantere et helt lydløst nytår. Det viste sig da også, at beboerne i Rold ønskede at fejre nytår med krudt, men gæsterne udtrykte, at det var i ret begrænsede mængder og over en relativt kort periode. Kombineret med den gode atmosfære med musik og snak i salen, så var det de færreste hunde, der mærkede meget til fyrværkeriet. 

Rigtig mange glade gæster og hunde
Flere gæster delte deres positive oplevelser på sociale medier. Mia Schultz Lunby skrev: – Vi holdt også nytår på kroen med vores hund, som heller ikke er glad for fyrværkeri. Det kan klart anbefales, og som store hundeelskere er det fantastisk at være et sted, hvor de firbenede er så velkomne og i fokus.

Inge Sørensen tilføjede: – Tak for en hyggelig aften med god mad og hygge. Vi er tidligere hundeejere, men må sige, at vi slet ikke bemærkede hundene. Vil anbefale andre at besøge kroen også.

Krofatterens refleksioner
Krofatter Jørgen Bak Rasmussen udtrykte stolthed over det vellykkede arrangement: – Vi ønskede at skabe en uformel og afslappet ramme, hvor både gæster og deres hunde kunne føle sig hjemme. Det handler om nærvær, hygge og om at tage hul på det nye år med et smil.

Han tilføjede, at der naturligvis var en vis spænding forud for aftenen: – Vi var selvfølgelig lidt nervøse, fordi det var første gang, men det er gået over al forventning. Vi har lært meget af denne oplevelse og glæder os allerede til næste år.

Copyright Ridehesten.com
Gæsterne mødtes lige inden H.M. Kongens nytårstale, der naturligvis blev fulgt nøje på tv. Foto: Wiegaarden

Kroen kunne desuden glæde sig over at være fuldt booket på samtlige værelser, inklusiv luksussuiten, hvilket er en imponerende præstation i betragtning af, at det var første nytår som hundekro. 

Kulinariske oplevelser
Aftenens menu, der blandt andet bestod af en forret med rimmet torsk, hovedret med dyrevildt, pommes anna og skysauce samt en dessert med chokoladekage, sorbetis og bær, høstede stor ros fra gæsterne. En af dem bemærkede: – Kødet var fantastisk mørt, og det hele var perfekt tilberedt.

Annbritt Porup, der fejrede nytår med sin familie og deres to boston terriere, udtalte: – Jeg spiste nok også lidt for meget af den lækre chokoladekage til dessert, men det var simpelthen for godt til at lade være.

En tradition i svøb
Mange gæster afsluttede nytåret med en morgenmad på kroen og en gåtur i de nærliggende naturskønne områder som Rebild Bakker, Den Jyske Skovhave og Madum Sø. Flere nævnte, at de overvejer at vende tilbage til sommer for at opleve området i en anden årstid.

Annbritt Porup og hendes familie har allerede forhåndsreserveret suiten til næste nytår: – Det her sted har alt det, vi har brug for. Det er fantastisk at kunne fejre nytår sammen som familie uden at gå på kompromis med vores hundes trivsel.

Rold Gl. Kro har med sit første nytårsarrangement under ny ledelse skabt en unik oplevelse for både to- og firbenede gæster, der allerede ser frem til næste års fejring.

 

Læs også

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Lille hund på bagsædet kan ramme som en hest

30-05-2021 10:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke et lovkrav i Danmark, at hunde skal være fastspændt eller i bur under bilkørsel. Men kolliderer du med 90 km/t kan en lille hund på 6 kg ramme de foransiddende med en vægt svarende til 700 kg.

Hunde følger hellere voksne end børn

01-02-2021 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning fra Oregon State University peger på, at hunde i høj grad synkroniserer deres adfærd med børn, men forskningen viser også, at de gør det i højere grad med deres voksne ejere

Autoforhandler overtræder hundeloven

30-06-2014 14:20, af Tine Luther
Politiet arbejder pt. på en sag om en autoforhandler, hvis hunde holdes ulovligt og desuden har strejfet og angrebet.

Mange hunde skal hjælpe jordskælvsofre

07-02-2023 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange lande sender netop nu hjælp til Tyrkiet og Syrien, som natten til i går blev ramt af kraftige jordskælv. Blandt bidragene er flere hunde

Vaccinering af hunde i Kina

27-10-2013 08:37, af Tine Luther
Hvert år dør tusindvis af mennesker i verden af rabies. Over 99 % af dødsfaldene sker, efter et menneske er blevet bidt af en rabies-smittet hund. WSPA sætter nu ind med hjælp i Kina, hvor dødstallene er blandt de højeste i verden.

Besøg på Bakken

20-06-2016 15:12, af Kasper Larsson
I lørdags var der fint besøg på Bakken. Specialklubben for glathåret foxterrier havde samlet tropperne og taget til ”Korsbæk”. I alt havde 18 hunde plus ejere taget turen til Matadorbyen.

Juleædegilde koster hunde livet i januar

15-01-2015 10:20, af Tine Luther
Tre uger efter julen er overstået vokser antallet af hunde med voldsomme og i visse tilfælde dødelige inflammationer i indvoldene. Årsagen er for megen og for fed mad i julen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.