Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

Copyright Ridehesten.com
Første nytår på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro - blev en stor succes for både firbenede og tobenede gæster. Foto: Wiegaarden

For mange hundeejere kan nytårsaften være en udfordring på grund af fyrværkeri og larm. Rold Gl. Kro formåede at skabe en rolig og indbydende atmosfære, hvor både mennesker og deres firbenede venner kunne føle sig hjemme. Gæsterne blev budt velkommen med luksuriøse hundesenge og adgang til smukke naturområder, ideelle til gåture før og efter nytårsfesten.

Ylva Bach, der ankom fra Brøndby Strand med sin mand Jesper og deres hund Molly, udtalte: – Vi havde egentlig forventet, at vores hund ville blive nervøs på grund af fyrværkeri. Men med de mange andre hunde og den rolige atmosfære, mærkede vi ikke særlig meget til det. Det var fantastisk at kunne slappe af og nyde aftenen uden bekymringer.

Copyright Ridehesten.com
Ylva og Jesper Bach havde deres hund Molly med til nytår på hundekroen. De kom helt fra Brøndby Strand for at opleve et roligere nytår i selskab med deres elskede hund. Foto: Wiegaarden

Kroen havde på forhånd lovet, at der ikke blev fyret fyrværkeri af fra deres side, men at de ikke kunne garantere et helt lydløst nytår. Det viste sig da også, at beboerne i Rold ønskede at fejre nytår med krudt, men gæsterne udtrykte, at det var i ret begrænsede mængder og over en relativt kort periode. Kombineret med den gode atmosfære med musik og snak i salen, så var det de færreste hunde, der mærkede meget til fyrværkeriet. 

Rigtig mange glade gæster og hunde
Flere gæster delte deres positive oplevelser på sociale medier. Mia Schultz Lunby skrev: – Vi holdt også nytår på kroen med vores hund, som heller ikke er glad for fyrværkeri. Det kan klart anbefales, og som store hundeelskere er det fantastisk at være et sted, hvor de firbenede er så velkomne og i fokus.

Inge Sørensen tilføjede: – Tak for en hyggelig aften med god mad og hygge. Vi er tidligere hundeejere, men må sige, at vi slet ikke bemærkede hundene. Vil anbefale andre at besøge kroen også.

Krofatterens refleksioner
Krofatter Jørgen Bak Rasmussen udtrykte stolthed over det vellykkede arrangement: – Vi ønskede at skabe en uformel og afslappet ramme, hvor både gæster og deres hunde kunne føle sig hjemme. Det handler om nærvær, hygge og om at tage hul på det nye år med et smil.

Han tilføjede, at der naturligvis var en vis spænding forud for aftenen: – Vi var selvfølgelig lidt nervøse, fordi det var første gang, men det er gået over al forventning. Vi har lært meget af denne oplevelse og glæder os allerede til næste år.

Copyright Ridehesten.com
Gæsterne mødtes lige inden H.M. Kongens nytårstale, der naturligvis blev fulgt nøje på tv. Foto: Wiegaarden

Kroen kunne desuden glæde sig over at være fuldt booket på samtlige værelser, inklusiv luksussuiten, hvilket er en imponerende præstation i betragtning af, at det var første nytår som hundekro. 

Kulinariske oplevelser
Aftenens menu, der blandt andet bestod af en forret med rimmet torsk, hovedret med dyrevildt, pommes anna og skysauce samt en dessert med chokoladekage, sorbetis og bær, høstede stor ros fra gæsterne. En af dem bemærkede: – Kødet var fantastisk mørt, og det hele var perfekt tilberedt.

Annbritt Porup, der fejrede nytår med sin familie og deres to boston terriere, udtalte: – Jeg spiste nok også lidt for meget af den lækre chokoladekage til dessert, men det var simpelthen for godt til at lade være.

En tradition i svøb
Mange gæster afsluttede nytåret med en morgenmad på kroen og en gåtur i de nærliggende naturskønne områder som Rebild Bakker, Den Jyske Skovhave og Madum Sø. Flere nævnte, at de overvejer at vende tilbage til sommer for at opleve området i en anden årstid.

Annbritt Porup og hendes familie har allerede forhåndsreserveret suiten til næste nytår: – Det her sted har alt det, vi har brug for. Det er fantastisk at kunne fejre nytår sammen som familie uden at gå på kompromis med vores hundes trivsel.

Rold Gl. Kro har med sit første nytårsarrangement under ny ledelse skabt en unik oplevelse for både to- og firbenede gæster, der allerede ser frem til næste års fejring.

 

Læs også

Husker du at kigge din hund i ørerne?

Øreproblemer kan være yderst smertefulde for hunden, men mange gener kan forebygges med jævnlige tjek. Her får du Evidensia Slotsbyen Dyrekliniks guide til, hvad du skal holde øje med for at sikre sunde ører.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Vi Finder Hund afliver myter om droner

Der opstår jævnligt rygter på de sociale medier om, at droner gør mere skade end gavn, når en efterlyst hund skal findes. Men ifølge Vi Finder Hund handler det udelukkende om kvaliteten af udstyret og den rette flyveteknik.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Ny bog: ”Farvel til en ven”

28-05-2012 08:35, af Tine Luther
Den svenske hunde- og humanpsykolog Anders Hallgren, der er kendt verden over, har begået en bog med undertitlen ”– om sorgen efter en hund”

Fredericia: Nye hunde er klar til dag to

09-02-2025 09:41, af Cecilie Friis Amstrup

På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag. 

Flot udstilling, flot finale, flot vinder

20-06-2021 17:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er udstillingen i Vejen slut. Vi fik næsten al slags vejr og en fantastisk masse gode hunde. BIS søndag var et bevis på det sidste

Husker du Hector

05-07-2021 14:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform

Vilde hunde på vej ind i Norge

18-02-2014 09:40, af Anne Kristine Tollestrup
I Norge har man observeret flere vildhunde fra Rusland.

Gode råd om shampoo til hunde

18-01-2012 14:36, af Tine Luther
Vælg altid en shampoo, der er specielt udviklet til hunde. Shampoo til mennesker kan være for parfumeret, allergifremkaldendeeller kan indeholde uegnede vaskemidler til dyrets hud, og ingen eller for få fugtighedsbevarende olier – for ikke at tale om en forkert pH-værdi.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.