Ministeren svarer på smileykritik

20-03-2018 15:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Hunden.dk for et par uger siden skrev om smileyordningen i hundeverdenen, var der flere kritiske røster fremme. Vi har bragt spørgsmålene videre til Miljø- og Fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) som her svarer på kritikken

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Claus Bjørn

Miljø- og Fødevarerminister Esben Lunde Larsen /(V) har længe haf ten plan om at lave en smileyordning for erhvervsmæssige hundeholdere.

For et par uger siden blev den endelige plan præsenteret, og der var ikke udelukkende positive tilbagemeldinger planen fik.

I en afstemning på Hunden.dk svarede 59,5 procent, at de ikke syntes smileyordningen var en god ide, mens 33,3 procent svarede, at den var en god ide og 7,1 procent var i tvivl.

I kommentarsporet til artiklen blev der også stillet en del spørgsmål. Blandt andet undrede mange sig over, at mindre kenneler ikke kunne blive en del af smileyordningen.

Vi sendte følgende spørgsmål til Esben Lunde Larsen, som nu har svaret

Hvorfor det kun er de store opdrættere, der skal registreres?
Flere mener, at det betyder, at de små kvalitetsopdrættere ikke kan få en glad smiley og derfor kommer til at se dårlige ud. Det kan vel ikke være meningen.

Her følger ministerens svar.

– For at være troværdig skal en hundesmiley bygge på klare regler og regelmæssig kontrol. I de små hobbyopdræt vil der være mindre sandsynlighed for, at kontrollen rammer lige præcis det tidspunkt, hvor der er hvalpe, hvormed der ikke er et grundlag for kontrol og tildeling af en smiley. Det er endvidere kennelerne selv, som skal betale for kontrollen, og jeg mener derfor, vi bør begrænse ordningen til de erhvervsmæssige hundehold.
Små (hunde)hobbyopdræt bliver ikke omfattet af smileyordningen, fordi de ikke er omfattet af reglerne for erhvervsmæssigt hundehold, bl.a. krav til indretning.
Jeg er ikke i tvivl om, at mange små hobbyopdræt typisk har god dyrevelfærd. Vi har flere gange understreget, at man trygt kan købe en hvalp hos disse små avlere, bl.a. da vi havde sagen oppe i Folketinget. Det kommer også til at fremgå på den nye hundesmiley-hjemmeside. Og vi drøfter løbende andre ideer fra eksempelvis Dansk Kennel Klub til at få det budskab frem.
Vigtigst er det, at man som forbruger tænker sig godt om, inden man køber hvalp, og potentielle hundekøbere opfordres til at sørge for at se stedet, hvor hvalpen er vokset op, og hvalpens mor, skriver ministeren i svaret til Hunden.dk

Læs også

Et år med smileyordning

18-03-2019 14:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ved at være et år siden, den første hundesmiley blev uddelt. Men hvordan er det gået med smileyordningen i året, der er gået

Dyrenes Beskyttelse ansætter efterforsker i kamp mod ulovlig hundehandel

11-09-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selv om Fødevarestyrelsens nye smileyordning for hundehold ikke kan stoppe ikke-registrerede virksomheder, ser Dyrenes Beskyttelse positivt på ordningen. For at få de ulovlige hundehandlere frem i lyset har foreningen taget initiativ til sin egen efterforskning

Smileyordning for hundeområdet er klar

05-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste år bekendtgjorde Miljø- og Fødevareminister Esben Lunde Larsen, at han ville lave en smileyordning for erhvervsmæssigt hundehold i stil med den, man kender fra restauranter og pizzeriaer. Ordningen er parat til at træde i kraft i løbet af marts 2018. Her kan du læse, hvad ordningen betyder, og hvilke ændringer, den medfører

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Minister på hundetur

31-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den megen tvivl om regler for hundetrukne køretøjer fik for et par uger siden Transportministeren til at selv at prøve at blive trukket af et spand hunde

Arrangør af World Dog Show svarer på kritik

30-08-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar

Hundepensioner: Minister svarer udenom

06-03-2021 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om den manglende hjælp til hundepensioner har hunden.dk været i mailkontakt med erhvervsministeren, som vælger ikke at svare på de spørgsmål, han bliver stillet

Gammel artikel om Cesar Millan hitter

25-01-2018 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange har en mening om Cesar Millan og hans træningsmetoder. Torsdag har en gammel historie om netop ham ligget i toppen af læste artikler på vores hjemmeside

Dyrenes Beskyttelse beklager

17-01-2020 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om hunden, der stod bundet foran Rema, er der kommet megen kritik af Dyrenes Beskyttelse. Dyreværnschef forstår kritikken, men lægger det største ansvar hos politiet

Bangladesh’ hovedstad stopper drab på hunde

24-01-2012 14:03, af Tine Luther
Bangladesh’ hovedstad Dhaka vil ikke længere masseaflive hunde i kampen mod rabies. Op mod 20.000 hunde er blevet dræbt i byen hvert år i et forsøg på at stoppe rabies blandt dyr og mennesker, men bystyret har fået massiv kritik af en lokal organisation for ikke at tage dyrevenlige alternativer i brug.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.