Miljø- og Fødevarerminister Esben Lunde Larsen /(V) har længe haf ten plan om at lave en smileyordning for erhvervsmæssige hundeholdere.
For et par uger siden blev den endelige plan præsenteret, og der var ikke udelukkende positive tilbagemeldinger planen fik.
I en afstemning på Hunden.dk svarede 59,5 procent, at de ikke syntes smileyordningen var en god ide, mens 33,3 procent svarede, at den var en god ide og 7,1 procent var i tvivl.
I kommentarsporet til artiklen blev der også stillet en del spørgsmål. Blandt andet undrede mange sig over, at mindre kenneler ikke kunne blive en del af smileyordningen.
Vi sendte følgende spørgsmål til Esben Lunde Larsen, som nu har svaret
Hvorfor det kun er de store opdrættere, der skal registreres?
Flere mener, at det betyder, at de små kvalitetsopdrættere ikke kan få en glad smiley og derfor kommer til at se dårlige ud. Det kan vel ikke være meningen.
Her følger ministerens svar.
– For at være troværdig skal en hundesmiley bygge på klare regler og regelmæssig kontrol. I de små hobbyopdræt vil der være mindre sandsynlighed for, at kontrollen rammer lige præcis det tidspunkt, hvor der er hvalpe, hvormed der ikke er et grundlag for kontrol og tildeling af en smiley. Det er endvidere kennelerne selv, som skal betale for kontrollen, og jeg mener derfor, vi bør begrænse ordningen til de erhvervsmæssige hundehold.
Små (hunde)hobbyopdræt bliver ikke omfattet af smileyordningen, fordi de ikke er omfattet af reglerne for erhvervsmæssigt hundehold, bl.a. krav til indretning.
Jeg er ikke i tvivl om, at mange små hobbyopdræt typisk har god dyrevelfærd. Vi har flere gange understreget, at man trygt kan købe en hvalp hos disse små avlere, bl.a. da vi havde sagen oppe i Folketinget. Det kommer også til at fremgå på den nye hundesmiley-hjemmeside. Og vi drøfter løbende andre ideer fra eksempelvis Dansk Kennel Klub til at få det budskab frem.
Vigtigst er det, at man som forbruger tænker sig godt om, inden man køber hvalp, og potentielle hundekøbere opfordres til at sørge for at se stedet, hvor hvalpen er vokset op, og hvalpens mor, skriver ministeren i svaret til Hunden.dk
Det er ved at være et år siden, den første hundesmiley blev uddelt. Men hvordan er det gået med smileyordningen i året, der er gået
Selv om Fødevarestyrelsens nye smileyordning for hundehold ikke kan stoppe ikke-registrerede virksomheder, ser Dyrenes Beskyttelse positivt på ordningen. For at få de ulovlige hundehandlere frem i lyset har foreningen taget initiativ til sin egen efterforskning
Sidste år bekendtgjorde Miljø- og Fødevareminister Esben Lunde Larsen, at han ville lave en smileyordning for erhvervsmæssigt hundehold i stil med den, man kender fra restauranter og pizzeriaer. Ordningen er parat til at træde i kraft i løbet af marts 2018. Her kan du læse, hvad ordningen betyder, og hvilke ændringer, den medfører
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
I sagen om hunden, der stod bundet foran Rema, er der kommet megen kritik af Dyrenes Beskyttelse. Dyreværnschef forstår kritikken, men lægger det største ansvar hos politiet
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Mange har en mening om Cesar Millan og hans træningsmetoder. Torsdag har en gammel historie om netop ham ligget i toppen af læste artikler på vores hjemmeside
Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar
Flere følelser er på spil, når et kæledyr forsvinder, og derfor bør lovgivningen skelne mellem døde ting og levende væsner, lyder det fra både minister og dyreorganisationer.
Den megen tvivl om regler for hundetrukne køretøjer fik for et par uger siden Transportministeren til at selv at prøve at blive trukket af et spand hunde
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.