Bangladesh’ hovedstad stopper drab på hunde

24-01-2012 14:03, af Tine Luther
Bangladesh’ hovedstad Dhaka vil ikke længere masseaflive hunde i kampen mod rabies. Op mod 20.000 hunde er blevet dræbt i byen hvert år i et forsøg på at stoppe rabies blandt dyr og mennesker, men bystyret har fået massiv kritik af en lokal organisation for ikke at tage dyrevenlige alternativer i brug.

Flere medier i Bangladesh har bekræftet, at et forbud mod masseaflivning af hunde er indført i landets hovedstad Dhaka. Regeringens repræsentant, Abu Alam Shahid Khan, siger: ”Masseaflivning er inhumant og ineffektivt. I flere årtier blev tusinder af hunde dræbt med uhyre brutale metoder, uden at det medførte noget godt. De blev slået ihjel med jernrør. Hvalpe blev dræbt ved at blive banket mod mure. Og rabiessituationen blev ikke forbedret”. Som et led i kampagnen ’Halsbånd redder liv’ har WSPA været med til at lægge pres på Bangladesh’ regering og opfordret til at stoppe rabies uden drab. WSPA har desuden samarbejdet med myndighederne i byen Cox’s Bazar, hvor WSPA har gennemført det første vaccinationsprojekt i Bangladesh med stor succes. 70 procent af områdets hunde er nu vaccineret mod rabies. Vaccinationer udvides til hele Bangladesh Det vellykkede projekt i Cox’s Bazar har været afgørende for beslutningen i Dhaka, da det har vist, at den humane metode medfører langt bedre resultater, fortæller Abu Alam Shahid Khan til lokale medier. Ray Mitchell, international kampagneleder i WSPA, er glad for at høre, at hundene i Dhaka ikke længere vil blive udsat for masseaflivning. “Rabies udgør en alvorlig trussel over for både mennesker og dyr. Det, vi viser i vores kampagne, er, at massevaccination er den eneste metode, der virker for helt at stoppe sygdommen. Det er videnskabeligt bevist. Metoden er ikke bare den mest effektive, den er desuden den mest dyrevenlige. Ved at tage beslutningen om at stoppe masseaflivning, viser Dhaka nu, at de for alvor vil udrydde rabies,” siger han. I 2012 vil WSPA fortsætte samarbejdet med regeringen i Bangladesh for at stoppe rabiesproblemet ved at vaccinere hunde over hele landet. Dette vil redde både hunde- og menneskeliv. Kilde: WSPA

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

At få sagt ordentlig farvel

16-08-2020 10:58, af Hanne Bindslev Gregersen

I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Radioaktive hunde i Tjernobyl afslører naturens overlevelsesevne

26-01-2025 08:21, af Cecilie Friis Amstrup

Forskning i forladte hunde giver indblik i genetiske tilpasninger til ekstreme miljøer.

Disse grøntsager kan din hund tåle - og disse kan den ikke

22-01-2025 08:10, af Cecilie Friis Amstrup

Grøntsager kan være et sundt supplement til hundens kost, men hvilke er sikre, og hvilke bør undgås?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.