Stort set alle landets registrerede hundepensioner, -internater og større hundekenneler har nu fået en smiley af Fødevarestyrelsen i løbet af det første år med hundesmileyordningen. Smileyen viser, hvor gode virksomhederne er til at sikre god velfærd for deres hunde.
En opgørelse over andelen af glade smil kan få enhver hale til at logre. Pr. 21. februar har i alt 203 virksomheder en hundesmiley. De 198 er glade, mens kun fem har den sure eller mellemfornøjede.
Ordningen giver altså et billede af, at virksomhederne i den danske hundeverden er de rene dydsmønstre, når det handler om at have styr på sagerne.
- Jeg er glad for, at der er så mange fine hundekenneler og pensionater, som nu kan bryste sig af, at de gør det godt i hundesmileyordningen fra myndighederne. Det gør det langt lettere for forbrugerne at træffe det rigtige valg, når de anskaffer sig en hund, siger Karina Due, dyrevelfærdsordfører for Dansk Folkeparti i en pressemeddelelse fra Fødevarestyelsen.
Uvidenhed
Når man kigger på årsagerne til sure eller mellemfornøjede smileys, er der en ting, der går igen. Det viser sig nemlig, at langt de fleste negative smileys skyldes, at ejeren ikke kan bevise, at stedet har en aftale med en dyrlæge.
Nina Berglund, der er akademisk medarbejder hos Fødevarestyrelsen kan ikke komme ind på årsagerne til smileyerne men anerkender, at noget kunne tyde på, at mange af overtrædelserne skyldes uvidenhed.
– Vi kender ikke de bagvedliggende årsager, men vi kan se, at virksomhederne generelt retter op på overtrædelserne, når vi følger op. Det tyder på, at den primære årsag til indskærpelserne er, at enkelte virksomheder ikke har været opmærksomme på reglerne, hvilket vi så hjælper dem med, når vi kommer på kontrolbesøg, skriver hun i en mail til hunden.dk.
Alle hundepensioner, internater og større kenneler får en smiley af Fødevarestyrelsen, som viser, hvor gode de er til at overholde reglerne. Små hundeopdræt, som typisk har god dyrevelfærd, er ikke omfattet af reglerne, da ordningen kun gælder for erhvervsmæssigt hundehold.
Hunden.dk sætter i den næste tid fokus på smileyordningen, og vi beder derfor vores læsere om at udfylde nedenstående spørgeskema, så vi kan få din holdning til ordningen.
I går skrev vi om smileyordningen, som træder i kraft i løbet af marts. Men hvad synes du egentlig om ordningen?
Sidste år bekendtgjorde Miljø- og Fødevareminister Esben Lunde Larsen, at han ville lave en smileyordning for erhvervsmæssigt hundehold i stil med den, man kender fra restauranter og pizzeriaer. Ordningen er parat til at træde i kraft i løbet af marts 2018. Her kan du læse, hvad ordningen betyder, og hvilke ændringer, den medfører
Igen i går gik bølgerne højt, da DR1 havde et indslag i TV-avisen om hvalpefabrikker. I indslaget fortalte DR’s journalist, at Dyrenes Beskyttelse alene i dette halvår er rykket ud til intet mindre end 23 hvalpefabrikker, og hvis det fortsætter sådan, bliver 2017 et rekordår på den kedelige måde.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.