Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Copyright Ridehesten.com
Billederne er fra da DKK's adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen mødtes med Fødevareminister Jacob Jensen til en drøftelse af sund hundeavl. Det blev til en artikel i majnummeret DKK's medlemsblad HUNDEN. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Karina Green Damsgaard

Fra den 1. juli 2025 skal man sundhedsundersøge og kende sundhedsstatus på en lang række hunderacer - og blandinger heraf, før hundene må anvendes i avl. Bekendtgørelsen hedder ”Dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af hunde”, og den siger overordnet, at ingen hund må indgå i avl, hvis hunden har tydelige arvelige egenskaber, som medfører risiko for fremtidige afkoms sundhed. En afledt konsekvens heraf er krav til at en række hunderacer – og blandinger heraf, skal gennemgå specifikke sundhedsundersøgelser, før de indgår i avl.

Danmark viser vejen
I Dansk Kennel Klub (DKK), som er Danmarks største interesseorganisation for hundeejere og hundeopdrættere, er der stor tilfredshed med, at lovgivningen fokuserer på krav til sundhed frem for
forbud mod racer, som nogle nabolande har indført.
– Bekendtgørelsen retter fokus på at ”sundhedsundersøge og vælge sunde hunde”, både hvis man er hundeejer/hundeopdrætter og ønsker at lave et kuld hundehvalpe, men også hvis man er hvalpekøber og skal hjælpes til at vælge hvalpe efter sundhedsundersøgte forældredyr. Denne ”danske model for sund hundeavl”, har vi store forventninger til, siger Jørgen Hindse, formand for Dansk Kennel Klub.

Unikt og bredt samarbejde
Arbejdet med bekendtgørelsen har været længe undervejs. Dansk Kennel Klub tog for mere end et år siden initiativ til at samle de interessenter, der forventeligt kunne bidrage med faglige input til, hvordan lovgivning om sund hundeavl kunne udformes. Det blev til et bredt og meget givende samarbejde mellem Dyrenes Beskyttelse, Den Danske Dyrlægeforening, Dyreværnet, DOSO (Dyreværnsorganisationernes Samarbejdsorganisation) og Dansk Kennel Klub.

– I stedet for at sidde i hver vores ”lejr” og prøve at finde løsninger, har vi det sidste år arbejdet intenst sammen for at bidrage med viden, faglige input, sundhedsdata og forslag til at løse den fælles udfordring. Samarbejdet har været unikt, og vi har haft et fælles ønske om at sætte hundenes sundhed og velfærd først. Fødevareministeren og Fødevarestyrelsen har lyttet til os, og det afspejles i den nye bekendtgørelse, siger Jens Glavind, direktør for Dansk Kennel Klub.

DKK’s opdrættere går forrest
Hvert år registreres der ca. 50.000 hvalpe. Af disse er knapt 20.000 hvalpe registreret i Dansk Kennel Klub.
– DKK-opdrættere følger allerede en række krav til sundhedsundersøgelser af deres hunde, før de må anvendes. At der nu også stilles krav til at sundhedsundersøge ikke stambogsførte hunde, er rigtig vigtigt. Det vil gavne den samlede danske hundepopulation, og det hilser vi velkommen, udtaler Jørgen Hindse, formand for Dansk Kennel Klub.

Velfærd for tæven
I den nye bekendtgørelse bliver der også lovgivet om, hvor ung og gammel en tæve må være, når den får hvalpe. Hvor mange kuld tæven maksimalt må få, pauser mellem hvalpekuld samt andre tiltag, der skal sikre tævens velfærd.
– Disse tiltag er også utrolig positive, siger Mikael Tranholm, som er dyrlæge i Dansk Kennel Klub, og fortsætter: – DKK’s mange tusinde opdrættere følger allerede vores etiske regler for godt hundeopdræt, og nu gælder disse regler altså for alle, der vil lave hundehvalpe – både kennelopdræt og privatpersoner.

Implementering og oplysning
Dansk Kennel Klub ser et stort behov for oplysning til den ikke organiserede del af hundeverdenen og til nye hvalpekøbere.
– I DKK er alle krav og regler indført, når bekendtgørelsen træder i kraft den 1. juli 2025. Så hvalpekøbere kan være trygge ved, at reglerne, sundhedsundersøgelser og avlskrav er fulgt, hvis man køber en hvalp med en DKK-stamtavle. Det er i sagens natur ikke en 100% garanti for, at hunden ikke kan blive syg, men mange vigtige tiltag er allerede taget for at de fremtidige generationer bliver så sunde som muligt, understreger Jørgen Hindse, formand for Dansk Kennel Klub.

– Det er naturligvis opdrætternes ansvar at avle sunde hunde, men vi skal ikke underkende forbrugernes magt. Vi skal derfor have hvalpekøberne til at efterspørge hvalpe efter sundhedsundersøgte hunde og ”belønne” de opdrættere, der gør det godt ved at købe hvalpe hos dem, siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub.

Når lovgivningen træder i kraft 1. juli, vil Dansk Kennel Klub have en hunde-sundhedsportal klar, så man kan lade hundens sundhedsresultater registrere der.
– DKK bakker fuldt op om ”den danske model for sund hundeavl”, og derfor har vi taget initiativ til registrering af sundhedsoplysninger – også for hunde, der ikke har en DKK-stamtavle. Det vil samtidig gøre det muligt for lovgiverne og fagfolk at følge udviklingen i hundenes sundhedstilstand og evaluere på bekendtgørelsen, afslutter Jens Glavind, direktør i Dansk Kennel Klub.

Bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af hunde (BEK nr. 607 af 26/05/2025):
https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2025/607

Fødevarestyrelsens hjemmeside: https://foedevarestyrelsen.dk/indgange/hundeavl

Ministeriets pressemeddelelse: https://fvm.dk/nyheder-og-pressemeddelelser/2025/jun/nye-regler-for-avl-af-hunde-traeder-i-kraft
 

Læs også

Send dit bedste foto af årets DKK racevinder

01-12-2025 13:54, af Karina Green Damsgaard

HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

BLOG: Historien om det første kuld - Parringen

27-12-2020 09:33, af Elisabeth Schrøder

22. december 2020 fyldte Vixen 1 år. Jeg har altid syntes at det er hyggeligt, at markere hundenes fødselsdag med et lille foto på facebook, en hilsen fra opdrætteren og sådan noget, men det er selvfølgelig ekstra særligt, når det er ens første, “hjemmelavede” hund

Få rabat på webinar om drægtighed og normal fødsel

22-09-2024 10:44, af Anna Pørtner

Onsdag den 20. november afvikler Dansk Kennel Klub webinaret "Drægtighed & normal fødsel" med dyrlæge Julie Pio Kragelund. Som noget helt særligt udbyder de det nu til alle opdrættere til en fordelagtig pris

Slædehundefolkene kan juble

08-11-2018 08:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen slår nu fast, at det er lovligt at køre slædehundekørsel på færdselslovens områder

Opdrætter: Stop nu støtten til useriøse hundehandlere

13-01-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag lagde opdrætter Christina Rosenhøj Tindbæk et opslag på Facebook, hvor hun i klare vendinger lod forstå, at folk skal stoppe med at købe hvalpe hos tvivlsomme opdrættere i udlandet. Vi har taget en snak med hende om problemet

Kennel Nordcairn’s modtog DKK’s opdrætterpris

20-01-2025 11:02, af Cecilie Friis Amstrup

Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.

Kennel Galaksi fik rørende hæder

10-02-2019 09:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben

Kynisk svindelsag: Se jer for

05-08-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?