Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Copyright Ridehesten.com
Billederne er fra da DKK's adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen mødtes med Fødevareminister Jacob Jensen til en drøftelse af sund hundeavl. Det blev til en artikel i majnummeret DKK's medlemsblad HUNDEN. Foto: Mediehuset Wiegaarden/Karina Green Damsgaard

Fra den 1. juli 2025 skal man sundhedsundersøge og kende sundhedsstatus på en lang række hunderacer - og blandinger heraf, før hundene må anvendes i avl. Bekendtgørelsen hedder ”Dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af hunde”, og den siger overordnet, at ingen hund må indgå i avl, hvis hunden har tydelige arvelige egenskaber, som medfører risiko for fremtidige afkoms sundhed. En afledt konsekvens heraf er krav til at en række hunderacer – og blandinger heraf, skal gennemgå specifikke sundhedsundersøgelser, før de indgår i avl.

Danmark viser vejen
I Dansk Kennel Klub (DKK), som er Danmarks største interesseorganisation for hundeejere og hundeopdrættere, er der stor tilfredshed med, at lovgivningen fokuserer på krav til sundhed frem for
forbud mod racer, som nogle nabolande har indført.
– Bekendtgørelsen retter fokus på at ”sundhedsundersøge og vælge sunde hunde”, både hvis man er hundeejer/hundeopdrætter og ønsker at lave et kuld hundehvalpe, men også hvis man er hvalpekøber og skal hjælpes til at vælge hvalpe efter sundhedsundersøgte forældredyr. Denne ”danske model for sund hundeavl”, har vi store forventninger til, siger Jørgen Hindse, formand for Dansk Kennel Klub.

Unikt og bredt samarbejde
Arbejdet med bekendtgørelsen har været længe undervejs. Dansk Kennel Klub tog for mere end et år siden initiativ til at samle de interessenter, der forventeligt kunne bidrage med faglige input til, hvordan lovgivning om sund hundeavl kunne udformes. Det blev til et bredt og meget givende samarbejde mellem Dyrenes Beskyttelse, Den Danske Dyrlægeforening, Dyreværnet, DOSO (Dyreværnsorganisationernes Samarbejdsorganisation) og Dansk Kennel Klub.

– I stedet for at sidde i hver vores ”lejr” og prøve at finde løsninger, har vi det sidste år arbejdet intenst sammen for at bidrage med viden, faglige input, sundhedsdata og forslag til at løse den fælles udfordring. Samarbejdet har været unikt, og vi har haft et fælles ønske om at sætte hundenes sundhed og velfærd først. Fødevareministeren og Fødevarestyrelsen har lyttet til os, og det afspejles i den nye bekendtgørelse, siger Jens Glavind, direktør for Dansk Kennel Klub.

DKK’s opdrættere går forrest
Hvert år registreres der ca. 50.000 hvalpe. Af disse er knapt 20.000 hvalpe registreret i Dansk Kennel Klub.
– DKK-opdrættere følger allerede en række krav til sundhedsundersøgelser af deres hunde, før de må anvendes. At der nu også stilles krav til at sundhedsundersøge ikke stambogsførte hunde, er rigtig vigtigt. Det vil gavne den samlede danske hundepopulation, og det hilser vi velkommen, udtaler Jørgen Hindse, formand for Dansk Kennel Klub.

Velfærd for tæven
I den nye bekendtgørelse bliver der også lovgivet om, hvor ung og gammel en tæve må være, når den får hvalpe. Hvor mange kuld tæven maksimalt må få, pauser mellem hvalpekuld samt andre tiltag, der skal sikre tævens velfærd.
– Disse tiltag er også utrolig positive, siger Mikael Tranholm, som er dyrlæge i Dansk Kennel Klub, og fortsætter: – DKK’s mange tusinde opdrættere følger allerede vores etiske regler for godt hundeopdræt, og nu gælder disse regler altså for alle, der vil lave hundehvalpe – både kennelopdræt og privatpersoner.

Implementering og oplysning
Dansk Kennel Klub ser et stort behov for oplysning til den ikke organiserede del af hundeverdenen og til nye hvalpekøbere.
– I DKK er alle krav og regler indført, når bekendtgørelsen træder i kraft den 1. juli 2025. Så hvalpekøbere kan være trygge ved, at reglerne, sundhedsundersøgelser og avlskrav er fulgt, hvis man køber en hvalp med en DKK-stamtavle. Det er i sagens natur ikke en 100% garanti for, at hunden ikke kan blive syg, men mange vigtige tiltag er allerede taget for at de fremtidige generationer bliver så sunde som muligt, understreger Jørgen Hindse, formand for Dansk Kennel Klub.

– Det er naturligvis opdrætternes ansvar at avle sunde hunde, men vi skal ikke underkende forbrugernes magt. Vi skal derfor have hvalpekøberne til at efterspørge hvalpe efter sundhedsundersøgte hunde og ”belønne” de opdrættere, der gør det godt ved at købe hvalpe hos dem, siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub.

Når lovgivningen træder i kraft 1. juli, vil Dansk Kennel Klub have en hunde-sundhedsportal klar, så man kan lade hundens sundhedsresultater registrere der.
– DKK bakker fuldt op om ”den danske model for sund hundeavl”, og derfor har vi taget initiativ til registrering af sundhedsoplysninger – også for hunde, der ikke har en DKK-stamtavle. Det vil samtidig gøre det muligt for lovgiverne og fagfolk at følge udviklingen i hundenes sundhedstilstand og evaluere på bekendtgørelsen, afslutter Jens Glavind, direktør i Dansk Kennel Klub.

Bekendtgørelse om dyrevelfærdsmæssige mindstekrav til hold af hunde (BEK nr. 607 af 26/05/2025):
https://www.retsinformation.dk/eli/lta/2025/607

Fødevarestyrelsens hjemmeside: https://foedevarestyrelsen.dk/indgange/hundeavl

Ministeriets pressemeddelelse: https://fvm.dk/nyheder-og-pressemeddelelser/2025/jun/nye-regler-for-avl-af-hunde-traeder-i-kraft
 

Læs også

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Godt nyt: EU-lovforslag skal beskytte hunde og katte

09-12-2023 11:10, af Anne Cecilie Sohl

For første gang foreslår EU-kommissionen, at hundes og kattes velfærd bliver beskyttet af EU-lovgivningen. Forslaget skal indføre længe ventede foranstaltninger vedrørende sporbarhed og registrering af hunde og katte. Det er godt nyt for de danske kæledyr, lyder det fra Dyrenes Beskyttelse. 

Kennel Nordcairn’s modtog DKK’s opdrætterpris

20-01-2025 11:02, af Cecilie Friis Amstrup

Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.

40 års jubilæum med opdræt fejret på Store Hestedag

08-09-2019 10:14, af Marianne Grothe Nielsen

I 1979 fik Hanne Bøckhaus kennelnavnet Eikica, kun 19 år gammel og 40 år senere kunne det fejres på Myndeklubbens udstilling på Store Hestedag

Michael Allerup Nielsen: Brug samaritterne

14-11-2021 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstiller og opdrætter Michael Allerup Nielsen kom fredag til skade ved hundeudstillingen i Herning. Alligevel ventede han til lørdag med at opsøge samaritterne

Gode spørgsmål at stille opdrætteren

10-08-2022 09:43, af Lotte Evers

Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren

Hvad betyder mest for hundens sundhed?

04-02-2024 13:27, af Anne Cecilie Sohl

Hunde har desværre, ligesom alle os andre, en udløbsdato - og for nogle hunde kan vejen derhen være mindre god. Men nu har et forskerhold fra Arizona State University måske fundet en helt essentiel faktor, når det gælder vores hundes sundhed. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.