I pinsen skal Winnie Vestergaard som den første blinde kvinde i Danmark gennemføre 12 km forhindringsløb med hund ved Virbac K9 Biathlon, som er en del af Arion Hundedage på Vilhelmsborg.
Det ved de fleste nok allerede. Og medierne er vilde med det. Torsdag skulle Winnie interviewes af BT i Marienlundskoven i Kolding, og her var hunden.dk med.
Med sin sædvanlige tørre humor og umiddelbarhed tog Winnie Vestergaard hele oplevelsen i stiv arm. Jonas Beck Jensen, som skal være hendes støtteløber, var også med og de udnyttede interviewet til at få trænet lidt sammen. Heldigvis var journalisten fra BT også mødt op i løbetøj, da hun heller ikke slap for at motionere lidt.
Faktisk var det første gang Winnie og Jonas mødtes efter de havde været i Go’ Morgen Danmark, men det kunne man hverken mærke på menneskene eller hundene.
Winnie og Jonas er allerede kommet godt ind på hinanden, og de supplerer hinanden godt. Jonas giver hele tiden Winnie små råd, og Winnie er god til at spørge ind til tingene. Dog må hun indrømme, at der er en ting, hun skal blive bedre til inden løbet i pinsen.
– Jeg skal måske lige lære at blive bedre til at høre efter, hvad Jonas siger, griner hun.
Hundene har allerede fået opbygget et venskab, og da Jonas efter en times tid sætter sin hund i bilen, er det tydeligt, at Winnies Data savner sin nye ven. Det er ret rørende at se.
Marienlundskoven er en perfekt kulisse til træningen og interviewet. Skoven er et flittigt brugt gåtursområde i Kolding, og de mange, der kommer forbi, får da også lidt af en oplevelse.
For hvad laver en militærmand med en gøende hund, som nogle gange sidder i en trillebør, sammen med en kvinde, hvis hvide Virbac t-shirt matcher pelsen på hendes hvide schweiziske hyrdehund ude midt i en skov, mens der filmes, tages billeder og noteres?
Det er der mange, der gerne vil vide. Og da de hører historien om Winnie, lyder det prompte:
– Er det så dig, der var i Go’ Morgen Danmark? Og når Winnie svarer bekræftende på spørgsmålet, får hun lige at vide, at hun er mega sej.
Det er tydeligt, at Winnie har fået fans, og det er da også ganske fortjent.
Efter et par timer med diverse løbe- og klatreøvelser, fotograferinger og interviews kan Winnie Vestergaard igen sætte sig ind til sin hjælper i bilen og drage retur mod sit hjem på Fyn.
Hun er udmattet og træt, men det gør hende ikke så meget. For hun synes, det er sjovt.
– Det handler jo bare om at springe ud i det, og skulle jeg falde et par gange, så sker der nok ikke noget ved det. Bare der ikke sker noget med min hund. Det er det vigtigste, siger hun og sender et træt men lykkeligt smil, inden bilen vender vestpå til en velfortjent ”slappe-af-eftermiddag”
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Efter at have været på Valdemars Slot i to år, lå det fast, at Livstilsmessen og hundedagene skulle flytte adresse næste år. Først lød det, at arrangementet flyttede til Boltinggaard ved Ringe, men det blev for småt. Derfor er Rosenholm Slot ved Aarhus valgt som ny adresse
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
En alt andet end stille og rolig weekend er netop overstået for Linn Radsted, der medarrangørerne af Dogdays & Alt til Hund messen
På Rosenholm Slot fortsætter Hundedagene deres sejrstogt. Søndag formiddag stillede 19 børn og hunde op i konkurrencen Barn og Hund. Det gav arrangørerne visse udfordringer
Winnie Vestergaard har været blind det meste af sit liv. Alligevel hopper hun gang på gang ud i nye sportsgrene og udfordringer med sine hunde. Begrænsningerne skal udfordres, siger hun
Er du til hunde, der arbejder for føden, og som ikke er bange for en smule action, så er Hundedagene på Rosenholm Slot lige noget for dig
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form