Der er ingen tvivl om, at Winnie Vestergaard er en sej kvinde. Ikke nok med, at hun som blind kaster sig ud i at løbe K9 Biathlon ved Hundedagene på Vilhelmsborg, så lader hun sig ikke nøjes med en kort distance, men kaster sig ud på 12 kilometers løbetur med hunden.
Det kan hun naturligvis ikke selv, og derfor har Hundedagene og Winnie Vestergaard søgt efter en løbemakker til Winnie.
Det har de nu fundet, og det er ikke en hr. hvem som helst, der får lov at følge i Winnies fodspor. Manden, der skal agere øjne for Winnie på den strabadserende løbetur, er Jonas Beck Jensen, som selv er ivrig K9 Biathlon løber i både Danmark og i udlandet. Derudover er han hundefører hos Fighter Wing Skrydstrup.
– Jeg var med ude og tage nogle billeder og videoer med Winnie og folkene fra Hundedagene, og så spurgte jeg hende, om hun havde fundet en løbemakker. Da hun ikke havde det, tilbød jeg min hjælp, fortæller han og fortsætter:
– Jeg synes, det er virkelig fedt, at hun gør det, og jeg tror måske det kan være med til at motivere andre med handicap til at gøre noget lignende. Det vil jeg gerne hjælpe med til.
Under fotoseancen skulle Jonas Beck Jensen agere støtte for Winnie Vestergaard, så han har allerede smagt på, hvilke udfordringer der venter ham, når det går løs i pinsen på Vilhelmsborg.
– Vi skulle for eksempel løbe op af nogle små skråninger og allerede der havde jeg nok at se til. Jeg kunne ikke lade være med at have fokus på hendes hund, og tjekke hvor den var henne, men den havde hun jo faktisk 100 procent styr på, fortæller Jonas Beck Jensen.
Udover at være imponeret over Winnie Vestergaards gåpåmod og jernhårde vilje, så har Jonas Beck Jensen også allerede lagt mærke til forskellen på den måde, hendes hund er arbejdshund på.
– Det er virkelig interessant at se på, hvor forskelligt vores hunde arbejder. Når min hund arbejder, skal den jo være lidt en gadedreng og lidt rå i kanterne. Vi skal jo fange banditter med vores hunde, og derfor må de gerne sige vov og være meget energiske. Winnies hund er enormt opmærksom på hende hele tiden, og det er virkelig fascinerende at opleve, hvor forskelligt hunde kan arbejde, siger han.
Det er tydeligt at mærke, at Winnie Vestergaard er i trygge hænder hos Jonas Beck Jensen, men holdet er ikke fyldt op endnu. For det er lidt af en vanskelig opgave at skulle guide en blind gennem 12 kilometers vanskeligt terræn. Derfor er hun og Hundedagene i gang med at søge efter endnu en løbemakker til Winnie Vestergaard, så hun kommer til at blive fulgt af to makkere.
Vi følger naturligvis udviklingen.
Så er sidste hjælper til Winnie Vestergaard fundet, og det er i den grad en mand, der er vant til at dirigere
Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med
Onsdag morgen kunne danskerne stå op til synet af to seje hundemennesker i Go’ Morgen Danmark
Lad os lige glæde os over, at denne weekend i den grad bliver fyldt med nogle af landets bedste hunde på Vilhelmsborg
De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over
Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.
En af de populære forhindringer i K9 Biathlon for alle er vandrutchebanen. Her er der også god mulighed for sjove billeder
Det var mudret, det var vådt og det var hundesjovt. Sådan kan Muddy Dog i Aarhus bedst beskrives
Så er billederne fra det store DM på Vilhemsborg og K9 løbet online
Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse