Rekordmange tilmeldte til hundeløb i Thyregod

18-04-2024 08:00, af Anne Cecilie Sohl

Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.

Copyright Ridehesten.com
K9 Biathlon er for både ambitiøse sportsudøvere der søger fart og spænding, men også for familien der ønsker at prøve en sjov aktivitet for alle. Her ses Eva Behrmann, som er en erfaren løber og hundefører. Foto: K9 Biathlon for alle

Med 765 solgte billetter til eventet den 1. og 2. juni kommer der i år til at være flere aktive hundeejere og deres firbenede venner end nogensinde før ved startlinjen i det midtjyske.

Dacia Cup er et K9 Biathlon, hvilket kort sagt er et forhindringsløb for hunde og deres ejere, hvor hund og ejer sammen skal forcere en række forhindringer på en valgt rute med start og mål i baghaven hos arrangør Lotte Höhrmann. Det er femte år i træk hun og hendes mand åbner portene til Lilleskov slot og inviterer til løb:

– Det er fantastisk med den kæmpe opbakning og støtte vi får. Det betyder utroligt meget, at så mange har fundet glæden ved at være aktive med deres hunde og bruger dagene sammen med os – det var hele formålet med at skabe K9 Biathlon for alle for fem år siden, siger en stolt Lotte Höhrmann. Hun og de mange frivillige er allerede nu i gang med forberedelserne omkring Lilleskov Slot, så den store grund og de omkringliggende stier og skovområder er klar med sjove forhindringer for de firbenede og deres mennesker.

Midtjyderne vilde med hundeløb

Det er især midtjyderne der har taget løbet til sig og knap 40 procent af deltagerne kommer således fra region Midtjylland med flest fra Silkeborg men også Vejle, Horsens, Fredericia og Viborg er stærkt repræsenteret.

Løbet lever op til navnet ”K9 Biathlon FOR ALLE”, for yngste deltager er på nuværende tidspunkt blot 4 år gammel og den ældste 69. Menneske-år vel og mærke! Søndag den 2. juni er der som noget nyt et børneheat på programmet og netop dette heat er på nuværende tidspunkt det, der sælges flest billetter til. Enkelte af lørdagens heats er udsolgt, men der er stadig billetter at få, hvis der sidder hundeejere derude, som drømmer om at prøve kræfter med vandgrave, traktordæk og mudder sammen med deres familier og bedste firbenede venner.

Store sponsorer og lokale spejdere

Bag sig har Lotte Höhrmann sponsorer som Dacia, Henne Petfood, Craft Sportswear og NonStop Dogwear, der alle er repræsenteret på pladsen omkring start- og mål-området. I år er samarbejdet desuden udvidet med endnu en guldsponsor; det internationale medicinalfima Boehringer-Ingelheim. På plænerne ved Lilleskov slot vil der være rig mulighed for at nyde en god kop kaffe eller mad fra nogle af de spiseboder, der også tager opstilling på årets første sommerweekend.

Også lokale aktører er at finde på pladsen og nyder godt af samarbejdet: Efter løbet modtager Thyregod Spejderne en donation som tak for deres deltagelse ved løbet, ligesom de får indtægten fra parkering i området. Uhre Friskole hjælper til søndag og modtager en donation som tak.

– Vi vil gerne give noget tilbage til lokalområdet – målet for os er ikke at tjene penge på løbet. Vi vil hellere se lokale forretningsdrivende på pladsen og bidrage til at de får en god omsætning, ligesom det betyder meget for os, at de lokale børn får glæde af vores skøre ideer, griner Lotte Höhrmann og lover, at der også for publikum vil være masser at se og prøve på pladsen den 1. og 2. juni.

Fakta
Fakta om K9 Biathlon for alle:
  • Et forhindringsløb for hunde og deres ejere, hvor både hund og ejer skal igennem, over eller under forhindringerne sammen.
  • Der kan løbes tre forskellige strækninger – 2-3 km., 4-6 km. Eller 8-10 km.
  • Der findes både raceheats for de professionelle deltagere og WALK-distancer, som alle kan være med på.
  • I år afholdes K9 Biathlon for alle den 1. og 2. juni i Give, den 10. og 11. august i Mariager samt den 12. og 13. oktober i Næstved.
  • K9 Biathlons kommer oprindeligt fra forsvaret, hvor sporten dyrkes af soldater og deres professionelle hunde.
  • Deltagerne ved løbet den 1.. og 2. juni ved Give kommer også fra Tyskland, Norge, Finland og Estland
  • 80% af deltagerne er kvinder

Læs også

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Træning på hundens præmisser

05-10-2020 08:26, af John Frank Ahm

Hundetræning skal være sjovt for både hund og fører. Træning, der ikke er sjov er bare endnu et punkt på pligtlistens uendelige mængde af to-do’s. Noget der skal overstås. Sjov træning er bare så meget mere givende for både hund og fører og timen med din hund bliver en oase med afslapning og smil, som et tiltrængt timeout i vores ellers hektiske verden

Vind flotte præmier til din hund

14-09-2012 16:13, af Simone Strandet Sørensen
Du kan nu deltage i Best Friends konkurrence om lækre godbidder fra den populære WellDone familie.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Blog: Vores første Dirty Paws løb

19-10-2020 09:24, af John Frank Ahm

For mig er det vigtigt at vi giver vores hunde, både hvalpe og voksne en palette af forskellige indtryk, så de vedbliver at være trygge og nysgerrige livet igennem. Det er bare så meget nemmere at have en hund der er tryg. En hund man altid kan tage med sig i forvisning om at det bliver en dejlig tur med gode oplevelser for begge. Derfor går jeg så meget op i at tage hundene og hvalpene med på oplevelsesture, for at de på egen hånd kan opleve verden uden for matrikelnummeret

K9 Biathlon: Du kan stadig nå det

27-08-2021 11:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere end 378 løbere og hunde kommer denne weekend til at kaste sig ud i et fantastisk K9 Biathlon for alle løb på Vilhelmsborg i weekenden. Du kan stadig nå at tilmelde dig

 

Se billederne: Lørdag i Rønne

15-08-2021 07:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen på Bornholm. Her får du et galleri af nogle af vores billeder fra lørdagen

Hård hundediskussion i radioen

22-10-2018 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel  

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet