Rekordmange tilmeldte til hundeløb i Thyregod

18-04-2024 08:00, af Anne Cecilie Sohl

Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.

Copyright Ridehesten.com
K9 Biathlon er for både ambitiøse sportsudøvere der søger fart og spænding, men også for familien der ønsker at prøve en sjov aktivitet for alle. Her ses Eva Behrmann, som er en erfaren løber og hundefører. Foto: K9 Biathlon for alle

Med 765 solgte billetter til eventet den 1. og 2. juni kommer der i år til at være flere aktive hundeejere og deres firbenede venner end nogensinde før ved startlinjen i det midtjyske.

Dacia Cup er et K9 Biathlon, hvilket kort sagt er et forhindringsløb for hunde og deres ejere, hvor hund og ejer sammen skal forcere en række forhindringer på en valgt rute med start og mål i baghaven hos arrangør Lotte Höhrmann. Det er femte år i træk hun og hendes mand åbner portene til Lilleskov slot og inviterer til løb:

– Det er fantastisk med den kæmpe opbakning og støtte vi får. Det betyder utroligt meget, at så mange har fundet glæden ved at være aktive med deres hunde og bruger dagene sammen med os – det var hele formålet med at skabe K9 Biathlon for alle for fem år siden, siger en stolt Lotte Höhrmann. Hun og de mange frivillige er allerede nu i gang med forberedelserne omkring Lilleskov Slot, så den store grund og de omkringliggende stier og skovområder er klar med sjove forhindringer for de firbenede og deres mennesker.

Midtjyderne vilde med hundeløb

Det er især midtjyderne der har taget løbet til sig og knap 40 procent af deltagerne kommer således fra region Midtjylland med flest fra Silkeborg men også Vejle, Horsens, Fredericia og Viborg er stærkt repræsenteret.

Løbet lever op til navnet ”K9 Biathlon FOR ALLE”, for yngste deltager er på nuværende tidspunkt blot 4 år gammel og den ældste 69. Menneske-år vel og mærke! Søndag den 2. juni er der som noget nyt et børneheat på programmet og netop dette heat er på nuværende tidspunkt det, der sælges flest billetter til. Enkelte af lørdagens heats er udsolgt, men der er stadig billetter at få, hvis der sidder hundeejere derude, som drømmer om at prøve kræfter med vandgrave, traktordæk og mudder sammen med deres familier og bedste firbenede venner.

Store sponsorer og lokale spejdere

Bag sig har Lotte Höhrmann sponsorer som Dacia, Henne Petfood, Craft Sportswear og NonStop Dogwear, der alle er repræsenteret på pladsen omkring start- og mål-området. I år er samarbejdet desuden udvidet med endnu en guldsponsor; det internationale medicinalfima Boehringer-Ingelheim. På plænerne ved Lilleskov slot vil der være rig mulighed for at nyde en god kop kaffe eller mad fra nogle af de spiseboder, der også tager opstilling på årets første sommerweekend.

Også lokale aktører er at finde på pladsen og nyder godt af samarbejdet: Efter løbet modtager Thyregod Spejderne en donation som tak for deres deltagelse ved løbet, ligesom de får indtægten fra parkering i området. Uhre Friskole hjælper til søndag og modtager en donation som tak.

– Vi vil gerne give noget tilbage til lokalområdet – målet for os er ikke at tjene penge på løbet. Vi vil hellere se lokale forretningsdrivende på pladsen og bidrage til at de får en god omsætning, ligesom det betyder meget for os, at de lokale børn får glæde af vores skøre ideer, griner Lotte Höhrmann og lover, at der også for publikum vil være masser at se og prøve på pladsen den 1. og 2. juni.

Fakta
Fakta om K9 Biathlon for alle:
  • Et forhindringsløb for hunde og deres ejere, hvor både hund og ejer skal igennem, over eller under forhindringerne sammen.
  • Der kan løbes tre forskellige strækninger – 2-3 km., 4-6 km. Eller 8-10 km.
  • Der findes både raceheats for de professionelle deltagere og WALK-distancer, som alle kan være med på.
  • I år afholdes K9 Biathlon for alle den 1. og 2. juni i Give, den 10. og 11. august i Mariager samt den 12. og 13. oktober i Næstved.
  • K9 Biathlons kommer oprindeligt fra forsvaret, hvor sporten dyrkes af soldater og deres professionelle hunde.
  • Deltagerne ved løbet den 1.. og 2. juni ved Give kommer også fra Tyskland, Norge, Finland og Estland
  • 80% af deltagerne er kvinder

Læs også

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Hundeevent i nyt partnerskab

12-11-2024 08:00, af Cecilie Friis Amstrup

Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

K9 Biathlon for alle slog alle rekorder på Sjælland

18-10-2024 10:39, af Rikke Hemmingsen

I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

En overraskende afskedsgave

21-02-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da tidligere håndboldspiller og nuværende træner i KIF Håndbold havde sidste kamp som træner for det ungarske hold, Siófok, fik han en noget særpræget afskedsgave

Nu er skovflåten snart aktiv igen

25-03-2018 09:35, af Astrid Gerd Holtet

Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er   

Virtuelt løb byder på fælles oplevelser

17-10-2020 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Man kunne godt tro, at et virtuelt K9 Biathlon ville være en smule ensomt. Men det behøver det slet ikke være

Hund fundet efter tre år

29-08-2012 14:24, af Tine Luther
En amerikansk familie mistede deres border collieblanding for tre år siden og havde opgivet håbet om nogensinde at se den igen. Nu er hunden dukket op!

Når tæven kommer i løbetid

29-10-2017 09:12, af Astrid Gerd Holtet

Er min hund i løbetid? Løbetiden er et andet ord for tævens brunstperiode. Vi ser nærmere på hvad der sker i ugerne omkring ægløsningen

Resultater fra Show Of Winners

19-02-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du resultaterne fra lørdagens Show Of Winners

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Logrende kærlighed og pelset festivitas på Bornholm

06-08-2025 14:31, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.