Aflysningerne flyver rundt i luften som virusbakterier i denne tid. For et par timer siden, var det den internationale udstilling i Roskilde.
Nu har arrangørerne af endnu et af de helt store arrangementer også måttet indse, at det ikke giver mening at gennemføre arrangementet i år. Der er tale om ARION Hundedagene, som mange i den grad havde set meget frem til at opleve på Vilhelmsborg i pinsen. Men med de mange forholdsregler, der tages for at komme coronavirus til livs, giver det ikke meningen at fortsætte med forberedelserne. Det har arrangør Lotte Höhrmann erkendt.
– Det er selvfølgelig rigtig ærgerligt, men vi må tænke på sundheden, og vi skal ikke risikere noget som helst. Derfor mener vi, at det bedste er at aflyse Hundedagene i år, fortæller hun og fortsætter med vanligt overskud:
– Vi har valgt at udskyde det til næste år, og så kommer vi jo bare med et endnu større arrangement der.
Hos Arion er man også ked af aflysningen, men her støtter Susanne Møller Randeris beslutningen.
– Vi er selvfølgelig rigtig ærgerlige over, at der ikke bliver ARION Hundedagene i 2020, da vi er sikre på, det havde været en ”hunde”fest i verdensklasse, men der er ingen tvivl om, at folks helbred, betyder mest for os. Så må vi bare lave det endnu bedre til 2021, hvor vi helt sikkert er klar igen, forsikrer hun.
Også hos Virbac, der blandt andet har lagt navn til det stort anlagte K9 Biathlon, hvor Winnie Vestergaard, som den første blinde dansker skulle løbe 12 kilometers forhindringsløb, støtter arrangørernes beslutning.
– Jeg syntes, at det var en fornuftig beslutning. Der er ingen grund til at afholde arrangementer, som dette i den situation, vi er i, lyder det fra salgs- og marketingschef Sarah Appel.
Også hos Royal Canin viser man forståelse for aflysningen.
– Det er naturligvis ærgerligt. Vi havde glædet os rigtig meget til at deltage og vi havde glædet os til at være sammen med en masse hundeejere. Når det er sagt, må jeg også sige, at beslutningen er fuldt forståelige, og at arrangørerne har håndteret det rigtig flot ved at kontakte sponsorerne og fortælle dem om situationen og så melde det ud på et godt tidspunkt, siger Monica Buske fra Royal Canin, som forsikrer om, at også Royal Canin er med til næste år.
Mens Hundedagene er aflyst og flyttet til næste år, er der stadig udsigt til at kunne kaste dig ud i forhindringsbanerne på Virbac K9 Biathlon i 2020. Løbet, som mange har glædet sig til, bliver nemlig afviklet i forbindelse med Hund i Fokus på Vilhelmsborg den 5. september. Der er dog desværre kun blevet plads til voksenløbet. Alle der var tilmeldt voksenløb i pinsen, bliver automatisk flyttet til 5. september og tilbydes som alternativ deltagelse på Virbac K9 Biathlon på Stevninghus 22. august eller at få tilmeldingsgebyret retur.
Alle, der havde tilmeldt sig børneløbet får pengene tilbage.
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.