Aflysningerne flyver rundt i luften som virusbakterier i denne tid. For et par timer siden, var det den internationale udstilling i Roskilde.
Nu har arrangørerne af endnu et af de helt store arrangementer også måttet indse, at det ikke giver mening at gennemføre arrangementet i år. Der er tale om ARION Hundedagene, som mange i den grad havde set meget frem til at opleve på Vilhelmsborg i pinsen. Men med de mange forholdsregler, der tages for at komme coronavirus til livs, giver det ikke meningen at fortsætte med forberedelserne. Det har arrangør Lotte Höhrmann erkendt.
– Det er selvfølgelig rigtig ærgerligt, men vi må tænke på sundheden, og vi skal ikke risikere noget som helst. Derfor mener vi, at det bedste er at aflyse Hundedagene i år, fortæller hun og fortsætter med vanligt overskud:
– Vi har valgt at udskyde det til næste år, og så kommer vi jo bare med et endnu større arrangement der.
Hos Arion er man også ked af aflysningen, men her støtter Susanne Møller Randeris beslutningen.
– Vi er selvfølgelig rigtig ærgerlige over, at der ikke bliver ARION Hundedagene i 2020, da vi er sikre på, det havde været en ”hunde”fest i verdensklasse, men der er ingen tvivl om, at folks helbred, betyder mest for os. Så må vi bare lave det endnu bedre til 2021, hvor vi helt sikkert er klar igen, forsikrer hun.
Også hos Virbac, der blandt andet har lagt navn til det stort anlagte K9 Biathlon, hvor Winnie Vestergaard, som den første blinde dansker skulle løbe 12 kilometers forhindringsløb, støtter arrangørernes beslutning.
– Jeg syntes, at det var en fornuftig beslutning. Der er ingen grund til at afholde arrangementer, som dette i den situation, vi er i, lyder det fra salgs- og marketingschef Sarah Appel.
Også hos Royal Canin viser man forståelse for aflysningen.
– Det er naturligvis ærgerligt. Vi havde glædet os rigtig meget til at deltage og vi havde glædet os til at være sammen med en masse hundeejere. Når det er sagt, må jeg også sige, at beslutningen er fuldt forståelige, og at arrangørerne har håndteret det rigtig flot ved at kontakte sponsorerne og fortælle dem om situationen og så melde det ud på et godt tidspunkt, siger Monica Buske fra Royal Canin, som forsikrer om, at også Royal Canin er med til næste år.
Mens Hundedagene er aflyst og flyttet til næste år, er der stadig udsigt til at kunne kaste dig ud i forhindringsbanerne på Virbac K9 Biathlon i 2020. Løbet, som mange har glædet sig til, bliver nemlig afviklet i forbindelse med Hund i Fokus på Vilhelmsborg den 5. september. Der er dog desværre kun blevet plads til voksenløbet. Alle der var tilmeldt voksenløb i pinsen, bliver automatisk flyttet til 5. september og tilbydes som alternativ deltagelse på Virbac K9 Biathlon på Stevninghus 22. august eller at få tilmeldingsgebyret retur.
Alle, der havde tilmeldt sig børneløbet får pengene tilbage.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse