Aflysningerne flyver rundt i luften som virusbakterier i denne tid. For et par timer siden, var det den internationale udstilling i Roskilde.
Nu har arrangørerne af endnu et af de helt store arrangementer også måttet indse, at det ikke giver mening at gennemføre arrangementet i år. Der er tale om ARION Hundedagene, som mange i den grad havde set meget frem til at opleve på Vilhelmsborg i pinsen. Men med de mange forholdsregler, der tages for at komme coronavirus til livs, giver det ikke meningen at fortsætte med forberedelserne. Det har arrangør Lotte Höhrmann erkendt.
– Det er selvfølgelig rigtig ærgerligt, men vi må tænke på sundheden, og vi skal ikke risikere noget som helst. Derfor mener vi, at det bedste er at aflyse Hundedagene i år, fortæller hun og fortsætter med vanligt overskud:
– Vi har valgt at udskyde det til næste år, og så kommer vi jo bare med et endnu større arrangement der.
Hos Arion er man også ked af aflysningen, men her støtter Susanne Møller Randeris beslutningen.
– Vi er selvfølgelig rigtig ærgerlige over, at der ikke bliver ARION Hundedagene i 2020, da vi er sikre på, det havde været en ”hunde”fest i verdensklasse, men der er ingen tvivl om, at folks helbred, betyder mest for os. Så må vi bare lave det endnu bedre til 2021, hvor vi helt sikkert er klar igen, forsikrer hun.
Også hos Virbac, der blandt andet har lagt navn til det stort anlagte K9 Biathlon, hvor Winnie Vestergaard, som den første blinde dansker skulle løbe 12 kilometers forhindringsløb, støtter arrangørernes beslutning.
– Jeg syntes, at det var en fornuftig beslutning. Der er ingen grund til at afholde arrangementer, som dette i den situation, vi er i, lyder det fra salgs- og marketingschef Sarah Appel.
Også hos Royal Canin viser man forståelse for aflysningen.
– Det er naturligvis ærgerligt. Vi havde glædet os rigtig meget til at deltage og vi havde glædet os til at være sammen med en masse hundeejere. Når det er sagt, må jeg også sige, at beslutningen er fuldt forståelige, og at arrangørerne har håndteret det rigtig flot ved at kontakte sponsorerne og fortælle dem om situationen og så melde det ud på et godt tidspunkt, siger Monica Buske fra Royal Canin, som forsikrer om, at også Royal Canin er med til næste år.
Mens Hundedagene er aflyst og flyttet til næste år, er der stadig udsigt til at kunne kaste dig ud i forhindringsbanerne på Virbac K9 Biathlon i 2020. Løbet, som mange har glædet sig til, bliver nemlig afviklet i forbindelse med Hund i Fokus på Vilhelmsborg den 5. september. Der er dog desværre kun blevet plads til voksenløbet. Alle der var tilmeldt voksenløb i pinsen, bliver automatisk flyttet til 5. september og tilbydes som alternativ deltagelse på Virbac K9 Biathlon på Stevninghus 22. august eller at få tilmeldingsgebyret retur.
Alle, der havde tilmeldt sig børneløbet får pengene tilbage.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Går du og venter spændt på, om den internationale udstilling i Roskilde bliver til noget, så må du vente lidt endnu
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene