Kan en blind løbe K9 Biathlon?
”Selvfølgelig kan jeg det” Lød svaret, hvorefter der kom et lille ”shit, der skal trænes”. Lotte Höhrmann foreslog i første omgang 3km ruten, men for Winnie er det alt eller intet, så selvfølgelig står den på de 12km.
Hvor andre ser forhindringer og umuligheder, ser Winnie udfordringer og muligheder. Med sin humoristiske tilgang til livet og de udfordringer det giver ”ikke at kunne se en skid” – for nu at bruge Winnies egne ord, så er hun virkelig en kæmpe inspiration.
K9 Biathlon er kort fortalt et forhindringsløb med hund, dvs. at Winnie og hendes førerhund Data, skal igennem 12 km yderst kuperet terræn, fyldt med forhindringer der også byder på masser af vand og mudder. Hverken Winnie eller Data kender ruten på forhånd og ingen af dem har løbet K9 Biathlon før, men det afskrækker ikke den seje fynbo.
Tør du være Winnie’s øjne?
Winnies eneste betingelse er, at der skal findes en løbemakker. Det betyder, at Lotte Höhrmann/Hundedagene nu på vegne af Winnie søger en rutineret løber, der tør tage udfordringen sammen med Winnie.
– Vi har nu kendt Winnie igennem et par år og et mere fantastisk, sprudlende og selvironisk menneske skal man lede længe efter. Derfor kan vi godt garantere, at det ikke bliver kedeligt, udtaler Lotte Höhrmann
Hvis du skal følge med Winnie, skal du være klar på lidt af hvert, for hun rap i replikken og ikke bange for at kaste sig ud på gyngende grund. Målet er ikke at vinde men at gennemføre og vise, at hvor der er vilje er der vej – blind eller ej.
Har du fået mod på at kaste dig ud i et K9 Biathlon, kan du tilmelde dig løbet på Vilhelmsborg her
(Hvis du har mod på at kaste dig i sølet med Winnie og Data, skal du kontakte Lotte Höhrmann fra Hundedagene på lotte@hundedagene.dk eller pr. tlf. 22770706)
For mere information om K9 Biathlon og Hundedagene se www.hundedagene.dk og www.lilleskovslot.dk
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Julepynt, gaveindpakning og ikke mindst børnenes julegaver kan alle være årsagen til, at din hund pludselig får det dårligt i juletiden, pga. ting, der sætter sig fast i mave eller tarm – noget der kan ende med en tur på dyrlægens operationsbord. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, giver derfor råd til en tryg jul med hunden
Vi vil så gerne lave den bedst mulige hjemmeside med hundenyheder. Derfor har vi brug for jeres hjælp. Deltager du i spørgeskemaundersøgelsen, er du med i konkurrencen om at vinde et eksemplar af Retrieverbogen af Lotte Evers
Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle
Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker