Dog Care Clinic e. V er et fantastisk projekt, som sammenlagt har hjulpet over 1 million hunde sammenlagt.
Når jeg fredag vender retur til Sri Lanka sammen med min gode ven (som iøvrigt også er herremodel for DogCoach) Nicolas Förderer, har vi besluttet at genbesøge klinikken og forsøge at indsamle en ordentlig donation inden for at støtte op omkring deres store arbejde.
Og vi håber sådan I vil hjælpe os! ??
JA - vi ved godt der findes hunde der lider overalt i verden, og at dette er en uendelig lille dråbe når man tænker på hvor stort problemet er.
MEN!
Alting starter et sted.
Netop denne klinik er den eneste af sin art jeg er stødt på ude i verden, som virkelig arbejder professionelt ift deres måde at gøre en forskel ift gadehunde problematikken på, som på verdensplan er kæmpestor.
Her arbejder man ikke kun med behandling, men også med forebyggelse i forhold til oplysning af de lokale.
Alene på Sri Lanka findes der over 40 millioner gadehunde, og kulturen ift at have hunde, er desværre typisk at børnene lærer at de skal færdes med en stok for at holde hundene på afstand når de går på vej mod skolen.
Hundene fra starten bliver bange og småaggressive. Således er problematikken ofte selvforstærkende, og da hundene lever vildt er det svært at holde bestanden nede.
Tit forsøger vi turister at redde en enkelt hund når vi møder dem på en rejse rundt omkring i verden (tro mig der har jeg været et par gange).
Men det er ofte ret omsonst, for de fleste hunde ender med at sulte når man tager hjem igen.
Det føles ærligt lidt som en dråbe i havet at møde gadehunde, for det batter jo sjældent rigtigt på den lange bane
Derfor blev jeg så glad og imponeret over mit møde med netop dette sted.
For klinikken er et ægte bevis på at det rent faktisk nytter at gøre noget.
At én enkelt person kan stable et sted på benene som igennem årene har gjort en forskel for over 1 million hunde.
Både ift at tilbyde gratis behandling til de lokales hunde, behandle syge og forladte hunde, neutralisere og vaccinere - men vigtigere endnu, oplyse lokalbefolkningen om at en hund også har en plads.
Således at fremtiden forhåbentlig kan blive bedre.
Nu får vi chancen for at tage tilbage igen i december og besøge klinikken, og hvor ville det bare være helt fantastisk at kunne overraske dem med en donation indsamlet af danske hundeelskere, for at støtte klinikkens fantastiske arbejde!!
Derfor håber vi at I vil hjælpe os på vej, med en håndsrækning - stor eller lille!
STØT via den online indsamling her
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
– Helt tilbage siden DogDays i 2019 har vi drømt om at kunne klæde hundeejere endnu bedre på til livet med hund - og endelig er vi klar! Nu lancerer DogCoach et nyt, online univers, nemlig DogCoach Family, som både giver inspiration, samt adgang til at lære af udvalgte eksperter indenfor alle områder af livet med hund, fortæller Founder af DogCoach, Linn Radsted.
Helt siden den spæde start i 2016 har Dogcoach været kendt for at skabe hundeluftertøj, der ikke bare ser godt ud, men som også er enormt praktisk og funktionelt. Dogcoach er sat i verden for at gøre livet nemmere for hundeejere
Hvad skal der til for at lykkes som succesfuld virksomhed i hundebranchen anno 2024? Og hvordan griber man som virksomhedsejer bedst et presset marked an?
Endelig kom dagen hvor vi kunne tage forbi Dog Care Clinic og overbringe dem de gode nyheder om indsamlingen. Og glæde og overraskelsen var stor da vi både fortalte om indsamlingen samt donationen af udstyr
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.