DogCoach er Danmarks nye online træningsportal. Her kan alle hundeejere let og hurtigt træne via e-learningskurser når og hvor det passer dem. Netop nu introduceres kurset HvalpeStart, præsenteret i samarbejde med Dyrekassen Danmark. Her får hvalpeejere muligheden for igennem 6 online lektioner at få hjælp og vejledning til hvalpens første tid. Kurserne består af teori kombineret med videoinstruktion og kan afspilles på både PC, tablet og mobil. Hensigten er at kunne sikre hvalpeejere den bedst mulige start på træning af f.eks. alene hjemme, renlighed, socialisering og generelt skabe grobund for det bedst mulige fremtidige fundament. Den bedste start i hundelivet Kurset er instrueret og udarbejdet af adfærdsterapeut og hundetræner Merethe Børgart Olesen. ”Vi er glade for med HvalpeStart at kunne tilbyde alle hvalpeejere denne mulighed for ekstra støtte og vejledning til den første tid, særligt for de som enten er helt nye hvalpeejere eller som ikke har haft en hvalp længe, kan der være mange spørgsmål, som dukker op i de første uger. Via kurset kan man let finde svar på de mest basale spørgsmål – og det håber vi sikrer flere hunde den bedste start på deres hundeliv”, fortæller Merete Leth, afdelingschef hos Dyrekassen Danmark Find flere kurser HvalpeStart er et ud af 4 online kurser som kan købes på www.dogcoach.dk. Alle kurser er instrueret af Merethe Børgart Olesen og målrettet alle, som har lyst til at lære mere om hunde og træning på en enkelt og nem tilgængelig måde. Se mere på www.dogcoach eller læs mere om hvalpeforsikring hos Dyrekassen Danmark på www.dyrekassen.dk (du finder links under billedet til højre). Kilde: DogCoach
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.