En squeeker i kraven, en indbygget godbidslomme, en stor ryglomme til legetøj samt utal af andre lommer og praktiske påfund er nogle af beviserne på Dogcoach’s fokus på at gøre hverdagen lidt nemmere for hundeejere verden over.
Igennem årene er tøjet blevet solgt i egen webshop, samt hos udvalgte forhandlere.
Men med stigende popularitet og efterspørgsel har behovet for yderligere tilgængelighed, hvor tøjet kan prøves på, steget markant. Og det har ikke altid været helt let at efterleve, da DogCoach produkterne kun er blevet solgt gennem firmaets egne webshops og hos udvalgte forhandlere
Det er slut nu.
Fremover kan man nemlig også købe produkter fra Dogcoach i landets Maxi Zoo butikker.
– Maxi Zoo butikkerne har åbent alle ugens 7 dage, og dermed kan hundeejere stort set altid finde en forhandler, hvor de kan se, mærke og prøve tøjet på, og det er noget vi virkelig gerne har ville kunne tilbyde i lang tid. Fortæller en glad Founder og CEO fra DogCoach, Linn Radsted.
Hun bakkes op af co-founder Felix Smith, der samtidig også deler begejstringen over at have fået en forhandler i hans eget nærområde.
Kategorichef for Maxi Zoo, Pernille Nordby, har lagt et stort arbejde igennem hele processen for at få alle ender til at mødes - og ikke mindst finde en kreativ mulighed for at få tøjet præsenteret bedst muligt i butikkerne, som ikke tidligere har haft hundeluftertøj i sortimentet.
– Vores personale er heldigvis begejstrede over tiltaget, fortæller hun
Det er i første omgang udvalgte DogCoach styles, som findes i hos Maxi Zoo butikkerne, men allerede nu er butikkerne klar til at vise hundeluftertøjet frem.
På forhandlerlisten på dogcoach.dk får du et hurtigt overblik over, hvilke Maxi Zoo butikker, der fremadrettet fører DogCoach i deres sortiment.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
DogCoach har netop lanceret en revolutionerende overgangsjakke, der er skræddersyet til aktive hundeejere. Efter mere end to års intensiv udvikling er den nye KeepDry jakke nu klar til at tage markedet med storm.
Hvad skal der til for at lykkes som succesfuld virksomhed i hundebranchen anno 2024? Og hvordan griber man som virksomhedsejer bedst et presset marked an?
I dag bliver Linse Kessler den første modtager af DogNation-prisen. En pris, der gives til en person, som gør en særlig indsats for hunde. DogNation-prisen blev stiftet sidste år af TV-personlighed og hundeelsker Felix Smith samt virksomheden DogCoach
I dag drager et team fra Dogcoach til Sri Lanka, hvor de skal hjælpe Dog Care Clinic e. V. med at hjælpe hunde. Her er en lille bøn fra Linn Radsted
Endelig kom dagen hvor vi kunne tage forbi Dog Care Clinic og overbringe dem de gode nyheder om indsamlingen. Og glæde og overraskelsen var stor da vi både fortalte om indsamlingen samt donationen af udstyr
Onsdag eftermiddag var Rikke Christensen-Lee, Nina Amdi og Felix Smith på Christiansborg for at fortælle om Freyas Lov, og det var, ifølge Rikke Christensen-Lee, en god oplevelse
I disse svære tider kan det være dejligt med lidt lyspunkter
En alt andet end stille og rolig weekend er netop overstået for Linn Radsted, der medarrangørerne af Dogdays & Alt til Hund messen
BT afslører, at Maxi Zoo har opkøbt Petworld, og at handlen går igennem 1. januar, hvorefter MAxi Zoo vil fortælle mere
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?