Idag, onsdag, har vi været ude for at se området. Er der noget vi hundefolk går op i, når vi skal konkurrere, så er det området og underlaget! Konkurrencen bliver afholdt på Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie, et gigantisk ridecenter. Forholdene er perfekte for hundene. Der er gode træningsmuligheder, og underlaget er fiberbund. Det betyder at hundene let kan accelerere og lave hurtige stop, uden at de brænder poterne. Vi fik slået telte op og orienteret os på området, og så fik vi hurtigt booket os ind på en af træningsbanerne. Vores træning i dag gik godt for alle. Hundene var glade og humøret var højt hos både hunde og handlere. Når man træner på selve pladsen, så er det naturligvis ikke fordi hunden skal lære nye ting. Det er primært fordi hundene skal have en god oplevelse, mærke underlaget og så det måske vigtigste: for at føreren får ro i maven. Når man først har været på underlaget, set hundens reaktioner og haft en god oplevelse, så er nerverne ofte lettere at styre. Det har været lige i overkantent ift. varme i dag, omkring 25 grader. Heldigvis nåede vi at træne inden solen brød rigtigt igennem. De næste dage bliver temperaturen, ifølge vejrudsigten, mere hundevenlig.
Efter endt træning gik turen tilbage til hotellet, hvor vi spiste middag med de søde landsholdssupportere, der er rejst hele vejen fra Danmark for at se VM og heppe på os.
I morgen starter dagen tidligt med dyrlægekontrol og herefter white dog. White dog er en hund uden for konkurrencen, som går hele programmet så både dommere og deltagere kan se det. Over middag er det tid til fællesøvelser, så her vil vi gerne ønske lidt krydsede fingre!
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Som eneste dansker er Siri Renée Richter Jungersen i VM-finalen i lydighed, der kører hele dagen i dag
Det blev finske Mari Leiviskä og hendes hund Tending Panther, der løb med verdensmesterskabet i lydighed 2022
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Tidligere på dagen blev World Dog Show 2018 bjæffet i gang i Amsterdam. Er du dernede, hører vi gerne fra dig
Netop nu afholdes der VM i lydighed i Spanien. Efter førstedagen ligger to danskere til at komme med i søndagens finale
På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i lydighed 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer
I weekenden er der udover den store udstilling i Herning også Nordiske Mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus. Du kan se konkurrencerne live fra din sofa
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.