Igen i år tilbyder InDog Elite Center i samarbejde med Viborg Hunde Forum årets største event med ikke mindre end 9 forskellige kurser og 2 dages dogdancing konkurrencer fordelt over 9 dage.
Sommercampen kendetegner sig ved at tilbyde kurser i forskellige discipliner med nogle af verdens allerdygtigste instruktører indenfor hver deres felt.
Det er nu fjerde gang campen afholdes, og igen i år er det en bred vifte af dygtige instruktører, der gæster IEC. Inden kurserne for alvor skydes igang, starter campen med 2 dages int. DKK HTM, FR og FP konkurrencer.
Dette følges op med 2 x 2 dags dogdancing kurser med 2 af verdens dygtigste dogdancere, nemlig Lusy Imbergerova fra Italien og Lucy Creek fra England. Begge er kendt over hele verden for deres flotte resultater og utroligt smukke rutiner i HTM og Freestyle.
Lusy Imbergerova vil ved samme lejlighed dømme dogdancing konkurrencerne.
Samtidig vil den nykårede dobbelte verdensmester i lydighed Valentina Balli fra Italien, undervise i hele 4 dage fordelt på 3 kurser, et 2 dags kursus for konkurrence hunden, et 1 dags kursus for hvalp/unghund, og et ekstra 1 dags kursus for alle.
Derefter skiftes der spor til Nose Workens verden, hvor Andrew Ramsey fra San Fransisco besøger campen. Han har udviklet sin helt egen metode, hvor han bruger klikkeren til at lære hunden at vise færten.
- Det har været meget fremme at man ikke måtte bruge klikkeren i Nose Work. Derfor har vi inviteret Andrew som er ekspert på det område, så man kan lære en anden indgangsvinkel og udvide sin viden. Andrew har 2 x 2 dags kursus. Et for instruktører og et for alle, lyder det fra arrangør Miriam Søndergaard.
Parallelt med Andrew kører en anden meget dygtig Nose Worker også 2 kurser, Adam Hübinette fra Sverige. Han vil ligeledes undervise et hold for instruktører og et hold for alle. Adam er allerede kendt i Danmark da han har været med til at uddanne de danske dommere i Nose Work.
UPDATE: Lucy Creek har aflyst pga. en operation, hun skal have foretaget 14 dage før
Herunder kan du se programmet
28. juli - Dogdancing konkurrencer
29. juli - Dogdancing konkurrencer
30.-31. juli - Lydigheds kursus for konkurrencehunden med Valentina Balli
30.-31. juli - Dogdancing kursus med Lusy Imbergerova
30.-31. juli - Dogdancing kursus med Lucy Creek (AFLYST)
1. august - Lydigheds kursus for hvalp/unghund med Valentina Balli
2. august - Lydigheds kursus for alle med Valentina Balli
2.-3. august - Nose Work kursus for instruktører med Andrew Ramsey
2.-3. august - Nose Work kursus for Alle med Adam Hübinette
4.-5. august - Nose Work kursus for Alle med Andrew Ramsey
4.-5. august - Nose Work kursus for instruktører med Adam Hübinette
Campen vil hovedsageligt foregå indendørs i IEC’s store hundetræningshal i Viborg. Dog vil der for Nose Workens vedkommende også blive andre områder der undervises i.
I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Siri har skrevet et fint indlæg om andendagen ved VM i Holland
Netop nu afholdes der VM i lydighed i Spanien. Efter førstedagen ligger to danskere til at komme med i søndagens finale
I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.