Camp for hundeelskere

05-07-2018 08:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I slutningen af denne måned er der igen sommercamp i Viborg, hvor man blandt andet kan blive undervist i forskellige sportsgrene af store internationale navne

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Igen i år tilbyder InDog Elite Center i samarbejde med Viborg Hunde Forum årets største event med ikke mindre end 9 forskellige kurser og 2 dages dogdancing konkurrencer fordelt over 9 dage.

Sommercampen kendetegner sig ved at tilbyde kurser i forskellige discipliner med nogle af verdens allerdygtigste instruktører indenfor hver deres felt.

Det er nu fjerde gang campen afholdes, og igen i år er det en bred vifte af dygtige instruktører, der gæster IEC. Inden kurserne for alvor skydes igang, starter campen med 2 dages int. DKK HTM, FR og FP konkurrencer.

Dette følges op med 2 x 2 dags dogdancing kurser med 2 af verdens dygtigste dogdancere, nemlig Lusy Imbergerova fra Italien og Lucy Creek fra England. Begge er kendt over hele verden for deres flotte resultater og utroligt smukke rutiner i HTM og Freestyle.

Lusy Imbergerova vil ved samme lejlighed dømme dogdancing konkurrencerne.

Samtidig vil den nykårede dobbelte verdensmester i lydighed Valentina Balli fra Italien, undervise i hele 4 dage fordelt på 3 kurser, et 2 dags kursus for konkurrence hunden, et 1 dags kursus for hvalp/unghund, og et ekstra 1 dags kursus for alle.

Derefter skiftes der spor til Nose Workens verden, hvor Andrew Ramsey fra San Fransisco besøger campen. Han har udviklet sin helt egen metode, hvor han bruger klikkeren til at lære hunden at vise færten.

 - Det har været meget fremme at man ikke måtte bruge klikkeren i Nose Work. Derfor har vi inviteret Andrew som er ekspert på det område, så man kan lære en anden indgangsvinkel og udvide sin viden. Andrew har 2 x 2 dags kursus. Et for instruktører og et for alle, lyder det fra arrangør Miriam Søndergaard.

Parallelt med Andrew kører en anden meget dygtig Nose Worker også 2 kurser, Adam Hübinette fra Sverige. Han vil ligeledes undervise et hold for instruktører og et hold for alle. Adam er allerede kendt i Danmark da han har været med til at uddanne de danske dommere i Nose Work.

UPDATE: Lucy Creek har aflyst pga. en operation, hun skal have foretaget 14 dage før

Herunder kan du se programmet

 

28. juli - Dogdancing konkurrencer

29. juli - Dogdancing konkurrencer

 

30.-31. juli - Lydigheds kursus for konkurrencehunden med Valentina Balli

30.-31. juli - Dogdancing kursus med Lusy Imbergerova

30.-31. juli - Dogdancing kursus med Lucy Creek (AFLYST)

 

1. august - Lydigheds kursus for hvalp/unghund med Valentina Balli

2. august - Lydigheds kursus for alle med Valentina Balli

 

2.-3. august - Nose Work kursus for instruktører med Andrew Ramsey 

2.-3. august - Nose Work kursus for Alle med Adam Hübinette

 

4.-5. august - Nose Work kursus for Alle med Andrew Ramsey 

4.-5. august - Nose Work kursus for instruktører med Adam Hübinette

Campen vil hovedsageligt foregå indendørs i IEC’s store hundetræningshal i Viborg. Dog vil der for Nose Workens vedkommende også blive andre områder der undervises i.

Læs også

Sommercamp i lydighed skaber fællesskaber

10-05-2019 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer 

Crufts: Verdens største hundeshow

04-03-2025 11:41, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.

Verdensstjerner kommer til Viborg

12-06-2019 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du og din hund til nosework, så er det nok en god ide at drage til Indog Elite Center i Viborg til august

Turbosenioren Tiger

24-08-2019 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På trods af sine ti år er Tiger en af den slags hunde, man skal lige skal holde lidt ekstra øje med, da han arbejder i højt tempo

Neil Short: Ros hunden for at prøve

03-07-2021 10:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage er engelske Neil Short på besøg hos Indog Elite Center i Viborg, og han er et særdeles spændende bekendtskab

Overarbejde til dommerne

10-09-2012 13:11, af Tine Luther
Over 5.500 hunde stiller til bedømmelse på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling den 15. og 16. september. Der afvikles også konkurrencer i den fremstormende sportsgren rally lydighed, i almindelig lydighed, agility og Dog Dancing. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Landsholdet til VM i dog dancing er udtaget

30-04-2018 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til juli er der VM i dog dancing i Holland. Danmark er både repræsenteret i heelwork to music og freestyle

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.