I en privat have i Græsted har cirka 25 mennesker fra tirsdag til fredag været sammen om deres fælles interesse for hunde og lydighed. Det lyder som lidt trange kår for de mange udøvere, men sandheden er, at haven har mere lighed med en storslået park end en frimærkeformet villahave. Her er der plads til tre lydighedsbaner ved siden af hinanden. Der er aflukkede områder, hvor deltagerne kan lufte deres hunde, og der er en terrasse med udsigt, hvor de kan nyde maden, når lydigheden holder pause.
Det er Louisa Wibroe og Pia Bergnholtz, der for tredje gang inviterer til sommercamp i lydighed. Det er første gang, de også har inviteret instruktører. Derfor er det også den største sommercamp, de har arrangeret, og torsdag middag er det da også en tilfreds Louisa Wibroe, der ser tilbage på arrangementet.
– Det er gået helt fantastisk, siger hun uden at tøve, men mener så, at det nok er deltagerne, der bør svare på det spørgsmål.
Heldigvis deler deltagerne hendes opfattelse.
– Det har været enestående. Man mødes med mennesker fra hele landet. Jeg kommer selv fra Jylland og har fem timers kørsel hertil, og det har været hele køreturen værd, fortæller Jennifer Riis og fortsætter:
– Man mødes jo om en fælles interesse, og man lærer rigtig meget af den tid, man har med instruktørerne, og af at se de andre deltagere.
Campen er delt op, så de nyeste lydighedsudøvere er på en bane, på midterbanen findes midterfeltet og eliteudøverne går på bane tre. Dommerne skifter mellem de tre baner, så alle deltagere får input fra både norske Monica Wikstrøm, italienske Silvia Cacciatore og finske Nina Manner.
På midterbanen var Joan Andreasen en af deltagerne. Hun var også begejstret for campen.
– Det er fantastisk at opleve, at her er hunde på alle niveauer. Vi har en schæfer, der aldrig har prøvet lydighed før, og vi har elitehunde. Det er virkelig inspirerende. På vores hold har vi også aftalt at mødes igen, så om en måneds tid er der en privat lydighedscamp for vores hold, fortæller hun.
Kun to ting er deltagerne enige om, kunne være bedre. Vejret torsdag formiddag var ret vådt, og så var der en meget nærgående krage, der tog for sig af de mange godbidder med mere.
– Den er virkelig irriterende. Den er stukket af med godbidder til hundene, og den er endda også fløjet afsted med en p-tærte i sit næb. Jeg ved ikke, hvem den fodrer, men jeg håber, der er mange, for den finder godt nok meget mad, lyder det fra Siri Renee Richter Jungersen, der deltog på elitebanen.
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025