Sommercamp i lydighed skaber fællesskaber

10-05-2019 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en privat have i Græsted har cirka 25 mennesker fra tirsdag til fredag været sammen om deres fælles interesse for hunde og lydighed. Det lyder som lidt trange kår for de mange udøvere, men sandheden er, at haven har mere lighed med en storslået park end en frimærkeformet villahave. Her er der plads til tre lydighedsbaner ved siden af hinanden. Der er aflukkede områder, hvor deltagerne kan lufte deres hunde, og der er en terrasse med udsigt, hvor de kan nyde maden, når lydigheden holder pause. 

Det er Louisa Wibroe og Pia Bergnholtz, der for tredje gang inviterer til sommercamp i lydighed. Det er første gang, de også har inviteret instruktører. Derfor er det også den største sommercamp, de har arrangeret, og torsdag middag er det da også en tilfreds Louisa Wibroe, der ser tilbage på arrangementet.

– Det er gået helt fantastisk, siger hun uden at tøve, men mener så, at det nok er deltagerne, der bør svare på det spørgsmål. 

Heldigvis deler deltagerne hendes opfattelse. 

–  Det har været enestående. Man mødes med mennesker fra hele landet. Jeg kommer selv fra Jylland og har fem timers kørsel hertil, og det har været hele køreturen værd, fortæller Jennifer Riis og fortsætter: 

–  Man mødes jo om en fælles interesse, og man lærer rigtig meget af den tid, man har med instruktørerne, og af at se de andre deltagere. 

Campen er delt op, så de nyeste lydighedsudøvere er på en bane, på midterbanen findes midterfeltet og eliteudøverne går på bane tre. Dommerne skifter mellem de tre baner, så alle deltagere får input fra både norske Monica Wikstrøm, italienske Silvia Cacciatore og finske Nina Manner.

På midterbanen var Joan Andreasen en af deltagerne. Hun var også begejstret for campen. 

– Det er fantastisk at opleve, at her er hunde på alle niveauer. Vi har en schæfer, der aldrig har prøvet lydighed før, og vi har elitehunde. Det er virkelig inspirerende. På vores hold har vi også aftalt at mødes igen, så om en måneds tid er der en privat lydighedscamp for vores hold, fortæller hun. 

Kun to ting er deltagerne enige om, kunne være bedre. Vejret torsdag formiddag var ret vådt, og så var der en meget nærgående krage, der tog for sig af de mange godbidder med mere. 

– Den er virkelig irriterende. Den er stukket af med godbidder til hundene, og den er endda også fløjet afsted med en p-tærte i sit næb. Jeg ved ikke, hvem den fodrer, men jeg håber, der er mange, for den finder godt nok meget mad, lyder det fra Siri Renee Richter Jungersen, der deltog på elitebanen. 

Læs også

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene