Sommercamp i lydighed skaber fællesskaber

10-05-2019 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en privat have i Græsted har cirka 25 mennesker fra tirsdag til fredag været sammen om deres fælles interesse for hunde og lydighed. Det lyder som lidt trange kår for de mange udøvere, men sandheden er, at haven har mere lighed med en storslået park end en frimærkeformet villahave. Her er der plads til tre lydighedsbaner ved siden af hinanden. Der er aflukkede områder, hvor deltagerne kan lufte deres hunde, og der er en terrasse med udsigt, hvor de kan nyde maden, når lydigheden holder pause. 

Det er Louisa Wibroe og Pia Bergnholtz, der for tredje gang inviterer til sommercamp i lydighed. Det er første gang, de også har inviteret instruktører. Derfor er det også den største sommercamp, de har arrangeret, og torsdag middag er det da også en tilfreds Louisa Wibroe, der ser tilbage på arrangementet.

– Det er gået helt fantastisk, siger hun uden at tøve, men mener så, at det nok er deltagerne, der bør svare på det spørgsmål. 

Heldigvis deler deltagerne hendes opfattelse. 

–  Det har været enestående. Man mødes med mennesker fra hele landet. Jeg kommer selv fra Jylland og har fem timers kørsel hertil, og det har været hele køreturen værd, fortæller Jennifer Riis og fortsætter: 

–  Man mødes jo om en fælles interesse, og man lærer rigtig meget af den tid, man har med instruktørerne, og af at se de andre deltagere. 

Campen er delt op, så de nyeste lydighedsudøvere er på en bane, på midterbanen findes midterfeltet og eliteudøverne går på bane tre. Dommerne skifter mellem de tre baner, så alle deltagere får input fra både norske Monica Wikstrøm, italienske Silvia Cacciatore og finske Nina Manner.

På midterbanen var Joan Andreasen en af deltagerne. Hun var også begejstret for campen. 

– Det er fantastisk at opleve, at her er hunde på alle niveauer. Vi har en schæfer, der aldrig har prøvet lydighed før, og vi har elitehunde. Det er virkelig inspirerende. På vores hold har vi også aftalt at mødes igen, så om en måneds tid er der en privat lydighedscamp for vores hold, fortæller hun. 

Kun to ting er deltagerne enige om, kunne være bedre. Vejret torsdag formiddag var ret vådt, og så var der en meget nærgående krage, der tog for sig af de mange godbidder med mere. 

– Den er virkelig irriterende. Den er stukket af med godbidder til hundene, og den er endda også fløjet afsted med en p-tærte i sit næb. Jeg ved ikke, hvem den fodrer, men jeg håber, der er mange, for den finder godt nok meget mad, lyder det fra Siri Renee Richter Jungersen, der deltog på elitebanen. 

Læs også

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse