Flot hundearbejde, imponerende jordbærkage og køligt sommervejr

23-06-2018 08:00, af Siri Renée

De fine varmegrader var skiftet ud med blæsevejr og sølle 15 grader da konkurrencen for alvor gik i gang i dag. Der blev trukket lag på lag på lag af tøj på, og vi så endda hunde med ulddækkener

Copyright Ridehesten.com

Vi har set meget flot hundearbejde i dag, men også meget rod og mange småfejl. Vigtigst er nok at vi har set mange mange fine udløb til blind point og felt, og mange flotte indkald. Til gengæld så vi ikke mange pæne fri ved fod. Vi så også mange bump ind i førers ben, og det kostede dyrt.Første dansker på banen var Louisa og Zoe og de gik et meget flot program. En enkelt omdirrigering i cirklen, men derudover enormt flotte øvelser med energi og attitude. Det gav heldigvis også mange fine karakterer fra dommerne. Humøret var derfor højt i danskerlejren, både hos holdet og hos de fantastiske supportere. Næste dansker i ilden var Pia og Kaizer. Kaizer misforstod Pia i første position i indkaldet og kom til både at lave en dæk, en legebuk og en stå i første position. Selvom vi syntes det var imponerende med 3 positioner i én, så giver det desværre ikke helt så mange point. Derefter fulgte mange flotte øvelser, blandt andet et meget flot felt! Små fejl sneg sig ind, men overordnet set en meget fin præstation af de to! Både Zoe og Kaizer er debutanter til VM og det var to debuter, deres førere godt kan være stolte af!

Mens vi ventede på præmieoverrækkelse fik vi serveret den største jordbærkage jeg nogensinde har set! Prøvelederen Edwin fyldte nemlig 53 år, og det blev fejret med kage til alle! En kage der i øvrigt blev transporteret i en vintage brandbil… Det smagte fantastisk og var et sjovt og anderledes indslag.

Præmieoverrækkelsen afslørede det vi allerede vidste – at Oili (verdensmester 2016) og Zip vandt på dagen med et imponerende og overbevisende program. Tæt efterfulgt af endnu en finne, Satu, og herefter normanden Kristin. 

Det har været en skøn dag, hvor ikke mindst de danske supportere har været med til at skabe en supergod stemning. Tak for jer!

Nu er førere og hunde igen sat i opladeren, så vi er klar til i morgen. Her skal Helle og Tiffany, Helle og Mio og jeg selv og Bonus i ringen.

 

 

Læs også

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Skovlund ved Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

BLOG: Hvalpen Zacho flytter ind

16-12-2022 08:44, af John Frank Ahm

Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.

 

Arrangør af World Dog Show svarer på kritik

30-08-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar

Importerede gadehunde med rabies

25-10-2013 10:36, af Tine Luther
Importerede gadehunde har medbragt rabies til Holland. Det får den danske fødevarestyrelse til at advare mod import af gadehunde fra lande med den farlige sygdom.

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Dårlige forhold under WDS i Holland

15-08-2018 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en fest for hunde og ejere, endte med at blive en udfordrende oplevelse grundet pladsproblemer og dårlige forhold for hundene

Siri er i VM-finalen

26-06-2022 09:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som eneste dansker er Siri Renée Richter Jungersen i VM-finalen i lydighed, der kører hele dagen i dag

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende