Flot hundearbejde, imponerende jordbærkage og køligt sommervejr

23-06-2018 08:00, af Siri Renée

De fine varmegrader var skiftet ud med blæsevejr og sølle 15 grader da konkurrencen for alvor gik i gang i dag. Der blev trukket lag på lag på lag af tøj på, og vi så endda hunde med ulddækkener

Copyright Ridehesten.com

Vi har set meget flot hundearbejde i dag, men også meget rod og mange småfejl. Vigtigst er nok at vi har set mange mange fine udløb til blind point og felt, og mange flotte indkald. Til gengæld så vi ikke mange pæne fri ved fod. Vi så også mange bump ind i førers ben, og det kostede dyrt.Første dansker på banen var Louisa og Zoe og de gik et meget flot program. En enkelt omdirrigering i cirklen, men derudover enormt flotte øvelser med energi og attitude. Det gav heldigvis også mange fine karakterer fra dommerne. Humøret var derfor højt i danskerlejren, både hos holdet og hos de fantastiske supportere. Næste dansker i ilden var Pia og Kaizer. Kaizer misforstod Pia i første position i indkaldet og kom til både at lave en dæk, en legebuk og en stå i første position. Selvom vi syntes det var imponerende med 3 positioner i én, så giver det desværre ikke helt så mange point. Derefter fulgte mange flotte øvelser, blandt andet et meget flot felt! Små fejl sneg sig ind, men overordnet set en meget fin præstation af de to! Både Zoe og Kaizer er debutanter til VM og det var to debuter, deres førere godt kan være stolte af!

Mens vi ventede på præmieoverrækkelse fik vi serveret den største jordbærkage jeg nogensinde har set! Prøvelederen Edwin fyldte nemlig 53 år, og det blev fejret med kage til alle! En kage der i øvrigt blev transporteret i en vintage brandbil… Det smagte fantastisk og var et sjovt og anderledes indslag.

Præmieoverrækkelsen afslørede det vi allerede vidste – at Oili (verdensmester 2016) og Zip vandt på dagen med et imponerende og overbevisende program. Tæt efterfulgt af endnu en finne, Satu, og herefter normanden Kristin. 

Det har været en skøn dag, hvor ikke mindst de danske supportere har været med til at skabe en supergod stemning. Tak for jer!

Nu er førere og hunde igen sat i opladeren, så vi er klar til i morgen. Her skal Helle og Tiffany, Helle og Mio og jeg selv og Bonus i ringen.

 

 

Læs også

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Miriam på TV

07-04-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Flere end 6000 hunde til Dogs4All

11-11-2013 13:07, af Tine Luther
Den store norske udstilling Dogs4All afholdes den kommende weekend. I forbindelse med udstillingen afvikles også forskellige mesterskaber – blandt andet nordisk mesterskab i lydighed.

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del I. Opvarmning.

16-10-2021 13:40, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen

Livestream fra NM i lydighed

01-11-2019 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der udover den store udstilling i Herning også Nordiske Mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus. Du kan se konkurrencerne live fra din sofa

 

Anderledes optakt til DM

24-08-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er vi til Danmarksmesterskaber i rally og lydighed i Langeskov på Fyn. En af favoritterne har dog haft en noget speciel optakt til mesterskaberne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.