Det kan godt være, at der er krisen kradser mange steder for øjeblikket, men når det gælder danskernes hunde, så er interessen ikke aftagende. Dansk Kennel Klub ser lige så mange deltagere på de internationale hundeudstillinger, som for 4-5 år siden. De populære racer Danskernes mest udbredte hunderace, labrador retriever, er også den race, som er mest talrigt repræsenteret begge dage. Men i hælene på labradoren finder vi populære racer som beagle, fransk bulldog og nogle af de små, populære pelsracer som bichon havanais og coton de tulear (bomuldshund). De sjældne racer Men der kommer også racer, hvis navne de fleste aldrig har hørt. Hvad med f.eks. en stabyhoun, en xoloitzquintle eller en perro de agua espanol? Så går man med overvejelser om anskaffelse af hund, så er udstillingen en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racen. Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en race, som passer til familien. Årets hund i Dog Dancing Søndag kan man se noget af det ypperste hund/fører samarbejde, når konkurrencen om at blive Årets Hund i de to Dog Dancing discipliner: HTM (Heelwork to Music) og Freestyle, discipliner, hvor danskerne også klarer sig godt i internationale konkurrencer. Mange andre aktiviteter Bedømmelserne af hundene i de enkelte racer begynder begge dage kl. 9 og fra kl. 16 til ca. 18.30 foregår de afsluttende konkurrencer i Store Ring, hvor ”Best in Show” skal findes. Her er der også konkurrencer i juniorhandling, hvor børn og unge konkurrerer om at præsentere deres hunde bedst muligt. I Barn & Hund-standen, kan man få gode råd om, hvordan børn (og voksne) bør omgås hunde, og i Før du køber hund-standen, kan man hente gode råd, så en evt. fremtidig anskaffelse af en hund har gode chancer for at blive en succes. Der vil også være et stort antal handelsstande med alt, hvad hjertet begærer, af tilbehør til hunde, foder, trimmeborde, kurve, beklædning, legetøj, shampoo, brugskunst og andre hundeartikler. Udstillingens adresse er Vejen Idrætscenter, Petersmindevej 1, DK-6600 Vejen Entré begge dage er 60 kr. for voksne, 10 kr. for børn 6-12 år, børn under 6 år er gratis. Det er muligt at købe en gæstehundebillet ved indgangen. Det koster 90 kr. pr. hund og man skal huske at medbringe hundens vaccinationspapirer. Yderligere oplysninger om Dansk Kennel Klub og den internationale hundeudstilling i Vejen kan indhentes hos Dansk Kennel Klubs information på tlf. 56 18 81 55 eller på hjemmesiden www.dkk.dk (der findes link under billedet til højre).
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?