Hvor er støtten til hundepensioner

12-02-2021 13:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby efterlyser coronastøtte til dyrepensioner

Copyright Ridehesten.com
Foto: Steen Brogaard

Efter at have modtaget henvendelser fra flere hundepensioner har Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby nu stillet to spørgsmål til  erhvervsminister Simon Kollerup. 

Spørgsmålene lyder:

Kan ministeren forklare, hvorfor dyre-, hunde-, og kattepensioner ikke er omfattet af muligheden for at få del i COVID-19 kompensationsordningen for selvstændigt erhvervsdrivende, og  hvad er ministerens holdning til dette?

Og 

Hvordan vil ministeren kompensere dyre-, hunde-, og kattepensioner, der som følge af COVID-19 pandemien og det store fald i danskernes udlandsrejser, oplever en markant økonomisk krise?

– Det er jo en sag, der ligger mig meget på sinde, da jeg selv er vokset op med forældre, der havde hundekennel. Jeg ved ikke præcist hvorfor, men det virker som om hundepensioner falder ind mellem to stole og derfor ikke modtager støtte for perioden 1. september til 31. januar, fortæller Hans Kristian Skibby til hunden.dk og uddyber: 


– Jeg stiller spørgsmålene for at få sagen undersøgt, for det virker underligt, at hundepensioner, som er ramt på lige fod med andre erhverv, ikke får støtte for den periode. 
 

Hans Kristian Skibby er dog ikke overbevist om, at spørgsmålene vil resultere i, at hundepensionerne kan se frem til at få støtte for efteråret. 
 

– Nu må jeg jo erkende, at jeg ikke er så populær hos ministeren som visse andre, men jeg håber da, der kommer til at ske noget, siger han. 

Læs også

Livsforsikring på kæledyr

11-01-2023 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Frisbee-feber på Store Hestedag

06-09-2025 08:00, af Redaktionen

Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet