Efter at have modtaget henvendelser fra flere hundepensioner har Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby nu stillet to spørgsmål til erhvervsminister Simon Kollerup.
Spørgsmålene lyder:
Kan ministeren forklare, hvorfor dyre-, hunde-, og kattepensioner ikke er omfattet af muligheden for at få del i COVID-19 kompensationsordningen for selvstændigt erhvervsdrivende, og hvad er ministerens holdning til dette?
Og
Hvordan vil ministeren kompensere dyre-, hunde-, og kattepensioner, der som følge af COVID-19 pandemien og det store fald i danskernes udlandsrejser, oplever en markant økonomisk krise?
– Det er jo en sag, der ligger mig meget på sinde, da jeg selv er vokset op med forældre, der havde hundekennel. Jeg ved ikke præcist hvorfor, men det virker som om hundepensioner falder ind mellem to stole og derfor ikke modtager støtte for perioden 1. september til 31. januar, fortæller Hans Kristian Skibby til hunden.dk og uddyber:
– Jeg stiller spørgsmålene for at få sagen undersøgt, for det virker underligt, at hundepensioner, som er ramt på lige fod med andre erhverv, ikke får støtte for den periode.
Hans Kristian Skibby er dog ikke overbevist om, at spørgsmålene vil resultere i, at hundepensionerne kan se frem til at få støtte for efteråret.
– Nu må jeg jo erkende, at jeg ikke er så populær hos ministeren som visse andre, men jeg håber da, der kommer til at ske noget, siger han.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet