Et større antal hunde blev holdt under uforsvarlige forhold i en privat bolig i Jammerbugt kommune, da de i første omgang blev fundet af en hundepatrulje fra Nordjyllands Politi, flyttet af ejeren og siden genfundet af politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed den 22. juli 2019 på en anden adresse i kommunen.
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet med bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag af denne type var fra Mariagerfjord kommune og blev afgjort med en bøde på 35.000 kroner tidligere på måneden. Nu er nærværende sag fra Jammerbugt så også afgjort – her er tale om et større antal hunde og igen overtrædelser af dyreværnsloven. Bøden lyder på 10.000 kroner.
- Den endelige sigtelse i sagen fra Jammerbugt indeholder to forhold. Dels er dyreværnsloven overtrådt ved, at hundene ikke havde adgang til tørt leje, frisk vand og udeområde, dels ved at have undladt at sørge for behandling af en hund, som havde en stor kræftknude og en hudlidelse. Desuden fandt vi en løs stikkontakt, hvor hundene kunne komme til skade ved at bide i ledningen. Og så var der 14 hunde på adressen, som ikke var registreret i Dansk hunderegister, forklarer politikommissær Henrik Taagaard, leder af den specialiserede dyrevelfærdsenhed.
Vigtigt, at hvalpekøber holder øjnene åbne
Henrik Taagaard er tilfreds med, at man har fået taget hånd om de mange hunde i Jammerbugt. Han opfordrer hvalpekøbere til at være bevidste om deres egen indflydelse på dyrevelfærd, når de står i en købssituation.
- Jeg forstår virkelig godt, at det kan være tillokkende at købe en hvalp til en god pris eller måske endda købe en hvalp for at redde den fra nogle forhold, som bare ikke er i orden, men det er en bedre løsning at anmelde forholdene til politiet, advarer Henrik Taagaard.
Han er klar med konkrete råd til hvalpekøbere, der gerne vil undgå at bidrage til ulovlig handel eller vanrøgt af dyr:
- Lad først og fremmest være med at købe en hvalp ’ude i byen’ på et mødested som fx en parkeringsplads. Forlang i stedet for at se, hvor hundene sover og spiser, og sørg også for at se moren til hvalpen og resten af kuldet. Så kan du også bedre vurdere hundens sociale evner i forhold til både hunde og mennesker. Alarmklokkerne bør også ringe, hvis sælgeren kun vil modtage kontanter, råder Henrik Taagaard.
En 45-årig mand blev onsdag I Retten i Odense dømt for flere tilfælde af dyremishandling
17 Golden Retrievere er blevet indleveret til Dyrenes Beskyttelse i en usædvanlig stor hundesag. Hundene kommer fra et dødsbo, hvor de igennem længere tid har gået for selv, og flere af hundene var derfor faretruende tynde, da de ankom til internatet i Brande
I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med
Dyrenes Beskyttelses vagtcentral 1812 modtog flere henvendelser om dyr i nød i 2018 end nogensinde før
I den hjerteskærende sag om vanrøgt mod 61 hunde i Gjerlev ved Randers er den 71-årige kvinde netop blevet idømt et års betinget fængsel
Politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed i Nordjylland har siden opstarten 1. juli 2019 arbejdet målrettet med at finde og tage hånd om bl.a. ulovlig handel med hunde. Den første sag er nu afgjort med bøder på i alt 35.000 kroner
Henrik Taagaard fra Dyreværnsenheden i Nordjyllands Politi lagde i onsdags en video på Facebook med en opfordring til de danske hundeejere
Efterladt hund stod ikke til at redde
To personer sidder i dag i Retten i Kolding tiltalt for overtrædelse af Dyreværnsloven
Vi har siden oprettelsen af det nye dyrepoliti fulgt deres arbejde tæt. Nu er det næsten et år siden, enheden blev oprettet, og i den tid har den opsporet 81 sager
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt