10. marts 2021 mødte to politibetjente og to personer fra Fødevarestyrelsens dyreværn op på en adresse på Nordfyn, hvor de aflagde en 45-årig mand et besøg. Det skriver BT.
I hjemmet fandt man 14 hunde som ikke havde det godt. For eksempel gik en siberian husky rundt med sine seks uger gamle hvalpe i en udendørs hundegård på 120 x 140 centimeter uden adgang til læ eller tørt leje.
I et fyrrum fandt man seks hunde af racen bichon frisé i et bur på 120 x 80 centimeter. Buret var smurt ind i afføring og der var ingen vand eller adgang til et tørt leje. Hundenes pels var desuden i en rigtig dårlig forfatning.
Allerede her må man sige, at den 45-årige mand havde gjort sig skyldig i alvorlig dyremishandling, men sagen var desværre langt fra slut. For gennem politiets efterforskning kom det frem, at den 45-årige mand havde meget mere i bagagen.
I Retten i Odense kom det nemlig frem, at han gennem flere år havde brugt stødhalsbånd, pisk og vold til at opdrage sine hunde.
I november 2019 havde han brækket lårbenet på Max, en bichon frisé, som i efteråret 2020 måtte lide den skæbne at blive hængt i en snor i garagen, mens børnene var i skole.
I foråret 2020 havde han set sig så gal på Beauty, der også er en bichon frisé. Med en lægte havde han slået den lille hund i hovedet med en sådan kraft, at hunden mistede flere tænder og badeværelset efterfølgende var smurt ind i blod.
I Retten i Odense vidnede blandt andre mandens ekskone imod ham. Hun fortalte blandt andet, at den 45-årige havde et iltert temperament.
Retten i Odense endte med at dømme manden skyldig i flere tilfælde af dyremishandling. Straffen: Fire måneders ubetinget fængsel og et forbud mod at eje, passe eller beskæftige sig med hunde i tre år.
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.
I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.
På vores besøg hos Dansk Dyreværn Århus fik vi også en snak med Dennis Knudsen om hans nye titel som protektor for organisationen
Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre
Tre nye specialiserede dyreværnsenheder, skal styrke politiets arbejdet med dyreværnssager. Enhederne skal arbejde på tværs af landets politikredse med alt fra handel, import og vanrøgt af dyr til forebyggelse og monitering af dyreværnsområdet
Det er ikke gået som man kunne håbe for nogle af de mange hunde fra sagen på Lolland. I starten af ugen døde Carrie, som sidste uge kollapsede på grund af kalkmangel. Carrie efterlader sig tre skønne hvalpe. Heldigvis er der også godt nyt
Vi har snakket med Dyreværnet om nogle af de hunde, som er svære at komme af med. Her får du historien om PIppi, som endte med at bo hos Dyreværnet i mere end et år
De 9 labradorhvalpe, som var en del af den store hundesag fra Lolland, er næsten klar til at blive adopteret af familier, som ved hvordan, man behandler hunde
Tre dage efter Kristine Stimse Andreasen havde købt en hvalp, opdagede hun, at den var syg. I torsdags måtte familien sige farvel til deres elskede hund
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.