Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre

31-05-2018 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Da familien Pedersen lørdag den 12. maj var på udflugt til Skallerup Seaside Resort fik den hyggelige familietur en uhyggelig og drabelig slutning. Etårige Lili blev nemlig bidt i hovedet af en hund, som holdt til på dyregården, der ligger i forbindelse med feriecentret.

Lili var efterfølgende indlagt et par dage og hun blev blandt andet syet med syv sting i ansigtet.

Ifølge eb.dk har politiet nu meldt ud, at de ikke mener, hunden har skambidt pigen. Dette er konklusionen efter flere vidneafhøringer. Det betyder, at hunden ikke skal aflives, og det glæder man sig over hos Skallerup Seaside Resort, hvor man har stået noget uforstående over for, at den 9 år gamle hund skulle have overfaldet den lille pige.

– Hunden har ikke gjort noget, som andre dyr ikke ville have gjort. Vi har haft gæster, som overværede episoden, og de har en noget anden version af historien end den, familien fortæller. Hunden har været hos os siden, den var hvalp, og vi har aldrig før haft problemer med den, siger salg- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort, Mette Clausen.

Fordi det er en hund
Hunden, der ikke ejes af feriecentret men af forpagterne af dyregården, er ikke længere på dyregården og Mette Clausen forventer heller ikke, at den kommer tilbage igen.

– Det er jo klart, at vi ikke kan have en hund gående her, som har bidt et barn, selvom den måske har gjort det for at forsvare sig selv. Derfor er den kommet på tidlig pension, fortæller Mette Clausen, der er ked af, hvad der skete på dyregården den 12. maj.

– Det er da utrolig ærgerligt for både pigen, familien og hunden. Det er jo et faktum, at hunden har bidt den lille pige, men der er så stadig uenighed om, hvorfor den bed.

Salgs- og marketingschefen er ked af, at hunden er tvunget til at gå på tidlig pension, da den nu skal gå alene hjemme, mens dens familie er på arbejde på dyregården.

– Havde det nu været en ged, der havde stanget, havde der slet ikke været nogen sag. Men fordi det er en hund, så bliver det en kæmpe sag. Man skal altså stadig huske på, at en hund er et dyr, der reagerer som et dyr, siger Mette Clausen.

Episoden får ikke feriecentret til at overveje, om det er en god ide at have en dyregård.

Ifølge Ekstra Bladet havde forældrene håbet, at hundeejeren ville blive sigtet, og at hunden skulle aflives. De er derfor ifølge avisen rasende over politiets resultat af efterforskningen efter afhøringen af vidner.

Hunden.dk har forsøgt at komme i kontakt med familien, men det er ikke lykkedes indtil videre. Vi vil selvfølgelig skrive deres side af historien, når vi får fat på dem.

Info

Skambid

Et skambid er defineret ved følgende:

- Flere dybe, punktformede sår, der når dybt i underhuden
eller penetrerer ned i muskulatur; det skal tydeligt fremgå,
at der er tale om flere bid, og at det er foregået med nogen voldsomhed, eller
-udrivning (dyb flænge) i underhud / muskulatur (altså ikke kun i huden/skindet), eller
-bidlæsioner, der medfører tab af væv (bortset fra ubetydelige skader på hundeører), eller
-bidlæsioner, der medfører døden, herunder situationer, hvor en hund rusker en anden hund til døde, uden at biddet i sig selv har givet anledning til skader af en karakter, som beskrevet i de foregående tre punkter.

Læs også

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Daisy døde efter overfald

23-03-2022 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien

Hund i Skive bider igen

16-09-2021 12:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

To hunde risikerer aflivning

13-05-2016 14:04, af Tine Luther
To hunde, der har bidt to lam ihjel og skambidt flere får i Rebild Bakker, risikerer aflivning.

Hund reddet af kørestol

18-04-2011 09:13, af Tine Luther
Bagtøjet ville ikke mere, så mopsen So’fi stod til aflivning. Men hendes idérige ejer opfandt en kørestol, som hunden nu triller af sted i med stor fornøjelse

405.000 i dusør for bortført hund

19-03-2013 08:20, af Maja Golles
Ny Thorsag: Endnu en hund ved navn Thor (også kaldet "Lille Thor") er blevet bortført efter at have bidt en hund og blevet sat aflivning i sigte

Projekt 100 hunde i Rødovre

07-06-2020 13:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Rødovre Centrum kan man i disse dage opleve et sandt mekka af hundefotos, som skal øge kendskabet til de forskellige racer og hjælpe til færre aflivninger af raske hunde i Danmark

Hunde hjulpet med stamcelleterapi

13-09-2012 13:08, af Tine Luther
To amerikanske hunde, der stod til aflivning pga. smerter, er kureret ved hjælp af stamcelleterapi. Læs mere og se tv–indslag om hundene via denne nyhed.

Jim Lyngvilds Ask er død

31-10-2018 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet