Da familien Pedersen lørdag den 12. maj var på udflugt til Skallerup Seaside Resort fik den hyggelige familietur en uhyggelig og drabelig slutning. Etårige Lili blev nemlig bidt i hovedet af en hund, som holdt til på dyregården, der ligger i forbindelse med feriecentret.
Lili var efterfølgende indlagt et par dage og hun blev blandt andet syet med syv sting i ansigtet.
Ifølge eb.dk har politiet nu meldt ud, at de ikke mener, hunden har skambidt pigen. Dette er konklusionen efter flere vidneafhøringer. Det betyder, at hunden ikke skal aflives, og det glæder man sig over hos Skallerup Seaside Resort, hvor man har stået noget uforstående over for, at den 9 år gamle hund skulle have overfaldet den lille pige.
– Hunden har ikke gjort noget, som andre dyr ikke ville have gjort. Vi har haft gæster, som overværede episoden, og de har en noget anden version af historien end den, familien fortæller. Hunden har været hos os siden, den var hvalp, og vi har aldrig før haft problemer med den, siger salg- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort, Mette Clausen.
Fordi det er en hund
Hunden, der ikke ejes af feriecentret men af forpagterne af dyregården, er ikke længere på dyregården og Mette Clausen forventer heller ikke, at den kommer tilbage igen.
– Det er jo klart, at vi ikke kan have en hund gående her, som har bidt et barn, selvom den måske har gjort det for at forsvare sig selv. Derfor er den kommet på tidlig pension, fortæller Mette Clausen, der er ked af, hvad der skete på dyregården den 12. maj.
– Det er da utrolig ærgerligt for både pigen, familien og hunden. Det er jo et faktum, at hunden har bidt den lille pige, men der er så stadig uenighed om, hvorfor den bed.
Salgs- og marketingschefen er ked af, at hunden er tvunget til at gå på tidlig pension, da den nu skal gå alene hjemme, mens dens familie er på arbejde på dyregården.
– Havde det nu været en ged, der havde stanget, havde der slet ikke været nogen sag. Men fordi det er en hund, så bliver det en kæmpe sag. Man skal altså stadig huske på, at en hund er et dyr, der reagerer som et dyr, siger Mette Clausen.
Episoden får ikke feriecentret til at overveje, om det er en god ide at have en dyregård.
Ifølge Ekstra Bladet havde forældrene håbet, at hundeejeren ville blive sigtet, og at hunden skulle aflives. De er derfor ifølge avisen rasende over politiets resultat af efterforskningen efter afhøringen af vidner.
Hunden.dk har forsøgt at komme i kontakt med familien, men det er ikke lykkedes indtil videre. Vi vil selvfølgelig skrive deres side af historien, når vi får fat på dem.
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente
Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende
Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem
Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom
Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet
Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet
Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet