Jim Lyngvilds Ask er død

31-10-2018 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom

Copyright Ridehesten.com
Ask kigger troligt på Eik, der hopper højt. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da vi i sommer besøgte Jim Lyngvild, hans mand Morten og deres hunde Ask og Eik på Ravnsborg på Sydfyn, skinnede kærligheden til de to store hunde ud gennem øjnene på både Jim og Morten. Deres mange historier om de to grand danois var både sjove, skøre og underfundige, men mest af alt var de fyldt af en afgrundsdyb kærlighed og respekt for dyrene.

I går måtte Jim og Morten dog gå den tungeste gang for enhver hundeejer, da de var nødsaget til at få Ask aflivet.

Ifølge Ekstra Bladet havde Ask gennem længere tid været syg og havde blandt andet haft svært ved at holde på afføringen.

Under interviewet i sommer afslørede Jim Lyngvild, at netop Ask stod hans hjerte nær. Den nu afdøde kæmpe var den første hund, Jim og Morten har haft fra spæd, og da de mødte ham første gang, var det kærlighed ved første blik.

Det korte liv
Ask nåede at blive ni år, og det var tydeligt, at han var en mere rolig og aldrende hund, end hans roommate Eik på tre. Ask har da også været den af de to hunde, som Jim og Morten først har introduceret til mennesker, der var bange for hunde.

– Han har en beroligende virkning på de mennesker, og det har jeg oplevet flere gange. Han er virkelig fantastisk til at gøre mennesker trygge. Han er en rolig kæmpe, fortalte Jim dengang.

Eneste negative side ved grand danoisen for Jim Lyngvild er, at de ikke lever ret længe. Derfor var han også forberedt på, at det var begrænset, hvor længe han ville have Ask.

– Jeg ved, jeg vil gå fuldstændig i stykker, når Ask dør, og det bliver simpelthen bare så hårdt. Derfor kunne jeg godt overveje at prøve en mindre race, som lever længere, fortalte han og afslørede, at han dog var klar til at se sandheden i øjnene, når Ask blev for svag:

– Jeg ved, det vil blive den værste og sværeste beslutning nogensinde at få ham aflivet, når smerterne er for mange, men den bliver man nødt til at tage, ellers er man i mine øjne ikke en ordentlig hundeejer, lød det fra den blonde modemand.

Ifølge Jim Lyngvilds Facebookside fik Ask den perfekte afsked med denne verden. Han lå på sin madras mellem Jim og Morten og slikkede de to ejere i ansigtet som det sidste.

Farvel kære Ask

Læs også

405.000 i dusør for bortført hund

19-03-2013 08:20, af Maja Golles
Ny Thorsag: Endnu en hund ved navn Thor (også kaldet "Lille Thor") er blevet bortført efter at have bidt en hund og blevet sat aflivning i sigte

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Hunde hjulpet med stamcelleterapi

13-09-2012 13:08, af Tine Luther
To amerikanske hunde, der stod til aflivning pga. smerter, er kureret ved hjælp af stamcelleterapi. Læs mere og se tv–indslag om hundene via denne nyhed.

Dagens læserfoto: Verden vender på hovedet

15-11-2020 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Kender du de dage, hvor det hele bare vender på hovedet. Det gør denne grand danois, som er fotograferet af Maibritt Nielsen fra Grindsted.

Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier

Grand Danois Klubben testede hunde for mavedrejning med gentest

06-11-2017 11:31, af Astrid Gerd Holtet

I forbindelse med deres klubudstilling i Herlufsholm i oktober, tilbød Grand Danois Klubben deres medlemmer at deltage i en større undersøgelse om mavedrejning

Hunde reddet fra kummerlig tilværelse i lade

31-01-2012 14:18, af Tine Luther
Anonym henvendelse om en kennels frygtelige forhold førte til aflivning af to hunde, mens et større antal hunde blev fjernet.

To strejfende hunde skal aflives

17-05-2013 10:54, af Tine Luther
De to hunde, der har hærget i Sdr. Omme, og som vi tidligere har skrevet om på hunden.dk, står nu til aflivning.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i november måneds konkurrence?

17-10-2025 07:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?