Tilbage i november 2018 besøgte vi Sussi og Leo på deres landejendom ved Saltum i Nordjylland. Her blev vi mødt med en enorm hjertevarme, nysgerrighed og masser af godt humør.
Derfor gjorde det også ondt, da vi tidligere på måneden kunne læse, at Leo har været gennem alvorlig sygdom, som næsten kostede ham livet. Men udover at være ukuelig optimist er han også et ægte hundemenneske, og det fremgår tydeligt af de ønsker, han har ytret til Sussi efter at være vendt hjem fra sygehuset.
Han havde faktisk to ønsker, og det ene var, at aftenmenuen skulle stå på engelsk bøf. Det andet ønske var, at han gerne vil have en grand danois.
– Nu skal jeg jo tit være alene hjemme, så den vil betyde beskyttelse og kammeratskab. At det lige er grand danois skyldes størrelsen, men også dens temperament. Den er jo lige så god, som den er stor, fortæller Leo Nielsen til hunden.dk.
Om det lykkes for Leo at få sit ønske om den store hund til at gå i opfyldelse, må tiden vise, men umiddelbart er Sussi skeptisk, da hun mener, en grand danois vil komme til at fylde lidt meget i den autocamper, der fungerer som parrets tourbus.
Parret, der sammen har haft rigtig mange hunde, har lige nu kun chihuahuaen Oskar, som ikke fylder ret meget rent fysisk, men som dog har et vist temperament.
– Det er en hund man skal kende, men så er han også rigtig sød, lyder det fra Leo Nielsen.
Tidligere har Sussi og Leo haft masser af store hunde, idet de i sin tid havde hele seks irske ulvehunde på samme tid. Så set i det lys, er Leos ønske jo ganske tilforladeligt.
Rent sygdomsmæssigt går det fremad for den seje nordjyde, som er i gang med at træne sin krop op.
– Jeg har det faktisk rigtig godt. Mit søvnbehov har ændret sig. Fem minutters morfar pr time. Jeg er også i gang med genoptræningen og det går virkelig stærkt, fortæller han.
Vi ønsker Leo rigtig god bedring og held og lykke med at få opfyldt ønsket om en grand danois
I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene
Sygdommen i Norge bliver ved med at brede sig. Nu er samtlige provinser i landet ramt og endnu en hund har mistet livet
Den livsfarlige sygdom hjertelungeorm spreder sig netop nu blandt hunde i Danmark, parasitten smitter nemlig mest i foråret i takt med, at temperaturen stiger. Hundeejere skal derfor være ekstra opmærksomme på hundens adfærd, da hjertelungeorm kan gøre alvorlig skade på hundens organer, lyder advarslen fra chefdyrlæge hos AniCura.
Med weekendens nye tilfælde er det samlede antal af syge hunde i Norge oppe på 102. DKK afventer vurdering fra Norge
I forbindelse med deres klubudstilling i Herlufsholm i oktober, tilbød Grand Danois Klubben deres medlemmer at deltage i en større undersøgelse om mavedrejning
Lørdag formiddag kunne man opleve lidt af en sjældenhed i Roskilde, da grand danois gul/tigret skulle finde den bedste veterantæve. Hele fire hunde var tilmeldt, men kun tre mødte op
Sukkersyge er velkendt blandt mennesker, men vidste du at vores hunde også kan rammes af denne sygdom, der påvirker blodsukkeret og som er livsfarlig, hvis den ikke behandles?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.