Mens Otto langsomt mistede pusten, åndede Leo Nielsen ud. Leo sov ind i hans og Sussis hjem ved Saltum i Nordjylland. Leo blev 67 år.
Leo var et menneske, som man kunne have mange holdninger til, og som mange havde en holdning til. Men havde man mødt ham, ville man vide, at han var et rart menneske med en underfundig humor. Da HUNDEN var på besøg hos parret for nogle år siden for at skrive om deres kærlighed til hunde, var det da også deres åbenhed, gæstfrihed og enorme livsglæde, der både smittede og inspirerede.
Parret har altid været glade for hunde. De har blandt andet haft seks irske ulvehunde på en gang, og nu hvor Leo har sagt farvel til livet, er der en enkelt chihuahua på adressen i Nordjylland.
Vi var i kontakt med Leo for et par uger siden, hvor han var optimistisk omkring sin sygdom og følte sig i bedring, men som man har kunnet følge i medierne, så gik det pludseligt den forkerte vej. Da vi snakkede med ham, fortalte han, at han ønskede sig en grand danois. Et ønske som ikke nåede at gå i opfyldelse for den hundeglade musiker.
- Et liv uden hunde bliver fattigt, sagde han dengang.
Vi har flere gange været i mailkontakt med Leo, og han sluttede altid sine mails med et "Knus Sussi & Leo"
Så lad denne tekst være et knus til Leo og et tak for alt, hvad han har bragt denne verden. Men lad den også være et knus til Sussi, som nu skal vænne sig til et liv uden den mand, hun har delt størstedelen af sit liv med.
Hvil i fred kære Leo.
Knus
Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham
I Skovlund i Vestjylland fik Anna Olesen for nyligt et chok, da hun gik tur med sin chihuahua. Der lå nemlig farlige godbidder på gåruten
For et par uger siden skrev vi om en staffordshire bullterrier, der var blevet stjålet ved Randers. Nu er der heldigvis godt nyt i sagen
Lørdag skinnede solen flot over Midtjysk Greyhound Stadion i Bjerringbro. Klubben havde inviteret til løb for alle racer
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?