Mens Otto langsomt mistede pusten, åndede Leo Nielsen ud. Leo sov ind i hans og Sussis hjem ved Saltum i Nordjylland. Leo blev 67 år.
Leo var et menneske, som man kunne have mange holdninger til, og som mange havde en holdning til. Men havde man mødt ham, ville man vide, at han var et rart menneske med en underfundig humor. Da HUNDEN var på besøg hos parret for nogle år siden for at skrive om deres kærlighed til hunde, var det da også deres åbenhed, gæstfrihed og enorme livsglæde, der både smittede og inspirerede.
Parret har altid været glade for hunde. De har blandt andet haft seks irske ulvehunde på en gang, og nu hvor Leo har sagt farvel til livet, er der en enkelt chihuahua på adressen i Nordjylland.
Vi var i kontakt med Leo for et par uger siden, hvor han var optimistisk omkring sin sygdom og følte sig i bedring, men som man har kunnet følge i medierne, så gik det pludseligt den forkerte vej. Da vi snakkede med ham, fortalte han, at han ønskede sig en grand danois. Et ønske som ikke nåede at gå i opfyldelse for den hundeglade musiker.
- Et liv uden hunde bliver fattigt, sagde han dengang.
Vi har flere gange været i mailkontakt med Leo, og han sluttede altid sine mails med et "Knus Sussi & Leo"
Så lad denne tekst være et knus til Leo og et tak for alt, hvad han har bragt denne verden. Men lad den også være et knus til Sussi, som nu skal vænne sig til et liv uden den mand, hun har delt størstedelen af sit liv med.
Hvil i fred kære Leo.
Knus
Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham
Tirsdag og onsdag var der kærlighed på stranden i det nordsjællandske. Læs bare denne søde historie, som har potentiale til at gå lige i hjertet på alle os hundeelskere. En historie om kærlighed ved første blik
Er du til chihuahua så skulle dugøre dig selv en tjeneste og se galleriet her
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.