Mistede sin elskede makker

12-01-2015 14:30, af Tine Luther
En herreløs chihua mistede sin chihuahua-ven grundet en påkørsel. Han forsøgte igen og igen at vække hende uden held, indtil han blev fjernet fra gaden - med udsigt til et hjem.
Copyright Ridehesten.com
Se video af den herreløse chihuahua, der mistede sin kammerat, via linket nedenfor. (Screendump fra YouTube)

Gennem måneder havde amerikanske Lauren Kribbs iagttaget et herreløst chihuahuapar lege i den lokale park. Det legende par gjorde hende gang på gang i godt humør. Men en aften, hun kom hjem fra arbejde, så hun i, at den ene hund, tæven, var død. Hun var kørt over og lå ved siden af vejen. Tævens kammerat, en ung han på 1–2 år, forsøgte igen og igen at vække hende. Det var hjerteskærende at se på. Han veg ikke fra hendes side og nægtede at tage den mad til sig, som han blev tilbudt. Næste morgen var hanhunden stadig ved sin døde makkers side, og Lauren Kribbs tænkte, at hun var nødt til at gøre noget for ham. Hun filmede ham og lagde videoen op på YouTube og Reddit samtidig med, at hun efterlyste nogen, der ville tage hunden til sig. En anden kvinde, Amanda Luckey, så efterlysingen på Reddit og valgte at hente hunden, give den et dyrlægetjek og tage den hjem til sig, indtil der er fundet et godt, blivende hjem til ham. Se video af chihuahuaen via linket under billedet til højre.

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker