Rikkes hund døde, nu mødes hun og kæresten af had

05-05-2021 09:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sidste uge kom chihuahuaen Sign ud for en forfærdelig ulykke, som endte med at koste den livet. Nu bliver ejerens kæreste på sociale medier beskyldt for bevidst at have slået hunden ihjel

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

I torsdags opførte realitydeltageren Rikke Chili Rasmussens hund, Sign, sig mærkeligt. Den løb væk fra Rikke og hendes kæreste Martin, hvilket den cirka tre år gamle chihuahua aldrig havde gjort før.

Martin tog den lille hund op til sig, men i det samme gik den i kramper og bed sig fast hans hånd. Han trak hånden til sig, og et øjeblik efter slap Sign sit greb i hånden, hvorefter den faldt mod jorden.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

— Sign lå bare dernede og skreg. Han har for et halvt års tid siden haft et anfald, som vi nu ved, var epilepsi. Og det var også et epileptisk anfald, Sign havde fået, da han bed Martin i hånden, fortæller en tydeligt berørt Rikke Chili Rasmussen.

Parret hastede naturligvis til dyrlægen, som også kunne stille diagnosen, at Sign havde haft et epileptisk anfald. Derudover konstaterede dyrlægen, at Sign have pådraget sig et kraniebrud fra faldet samt en hjerneblødning.

Sign var i store dele af tiden ukontaktbar. En enkelt gang nussede Rikke ham. Men han bed sig fast i hendes hånd, da han igen fik et epileptisk anfald.

Du (Martin) har sikkert smasket hunden ned i gulvet, fordi den fik mere opmærksomhed end dig.
Bruger på sociale medier

Lørdag besluttede Rikke og Martin, at Sign skulle aflives. En beslutning, der var hård af flere årsager. Ikke bare var det beslutningen om at skulle sige farvel til en elsket hund, men Sign har også været ekstra vigtig for Rikke, idet hun netop har været igennem en depression og er ramt af stress. I denne proces har Sign været en stor hjælp og trøst for hende. Derfor var det en nærmest ubærlig beslutning at skulle sige farvel til ham, og det kan man tydeligt mærke på Rikke Chili Rasmussen.

Afskeden og dødsfaldet er dog ikke det eneste, parret nu skal tackle, for som det næsten er blevet kutyme på de sociale medier, er parret blevet mødt af en masse negative opslag og beskeder.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Rikke Chili Rasmussen fortæller, at flere har stillet spørgsmålstegn ved historien, og både hun og Martin bliver kaldt dyremishandlere.

Martin bliver beskyldt for at have kylet Sign ind i væggen, og den slags beskeder er næsten lige så hårde for parret som det at tage afsked med en elsket ven.

Burde du ikke få en ny kæreste? Jeg kunne ikke være sammen med sådan en dyremishandler.
Bruger på sociale medier

— Jeg sidder i en sorg, og så har jeg bare ikke brug for at skulle tage stilling til folks løgne, lyder det fra en tydeligt irriteret Rikke Chili Rasmussen, og fortsætter:

—Det sidste Martin fortjener er at blive kaldt dyremishandler. Han har trænet Sign og været virkelig god ved ham, og de har haft et fantastisk forhold. Martin har sammen med Sign været mine støtter gennem min depression, og så forstår jeg ikke, at man overhovedet kan finde på at beskylde ham for at klaske hunden ind i en væg.

Til sidst har Rikke Chili Rasmussen en opfordring til alle på de sociale medier. For hun går sådan set ikke op i, hvad folk tænker og tror, men:

— Folk skal for fanden tænke sig om, inden de skriver noget på nettet. Det handler helt grundlæggende om almindelig pli og dannelse, siger hun.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Hundene skabte venskab ved morgenbordet

01-05-2025 07:59, af Cecilie Friis Amstrup

Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier. 

Leo er død

18-02-2023 10:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene

Mysteriet i Munkebo: Hunde forgiftes

02-03-2018 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunden Paco mistede for nylig livet i Munkebo. Hunden døde af en forgiftning. Flere mener, at det er et menneske, der med vilje har forgiftet Paco og andre hunde og dyr i området

Dronning Elizabeths død: Farvel til de kongelige corgier

09-09-2022 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag døde Dronning Elizabeth. Vi genudgiver denne artikel for at mindes den hundeglade regent:

Søndag den 15. april døde den sidste af Dronning Elisabeths corgier. Hermed blev det til 85 år med den lavbenede hund i det britiske kongehus

Hund druknet på Djursland. Ejer efterlyses

22-04-2020 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hundelufter fandt mandag en død hund skyllet op på stranden i Grenå. Hun bragte den til dyrlægen, men den er ikke chippet

Hunde- og katteejerens sværeste beslutning

10-11-2020 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det, alle dyreejere frygter, er det sværeste øjeblik, når der skal træffes beslutning om det sidste farvel til hunden eller katten. Beslutningen om aflivning kan være en svær proces, som kræver forståelse for dyrets behov og livskvalitet og ofte må dyrlægen spørges til råds undervejs. Her kommer Agria Dyreforsikring med nogle gode råd om, hvordan du kan komme frem til den rigtige og ansvarlige beslutning

Verdens mindste politihund og ejer døde på samme dag

26-04-2021 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag 14. april døde verdens mindste politihund. Det skete få timer efter dens ejer var gået bort

Søger ejere til afdød hund

27-04-2022 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste onsdag blev en hund fundet ved Skive. Den var meget ilde tilredt, og nu er den død. Men ejerne har endnu ikke meldt sig

Hundeglam i Hørning

21-07-2017 12:21, af Anne Ekenberg

Bjørnkær Dyrepension, som ligger nær den lille, hyggelige landsby Jeksen i Hørning kommune, har det sidste døgns tid været genstand for en ikke særlig behagelig omtale i forskellige medier. Årsagen er den, at enkelte naboer til pensionen har klaget over hundeglam. Men hvordan er reglerne for hundehold nu lige? Og hvad er Planklagenævnet? Hunden.dk har undersøgt sagen og talt med Lisbet Bang, som til daglig leder Bjørnkær Dyrepension.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.