For en uges tid siden blev der konstateret hundesyge i Skive. Men hvad er hundesyge egentlig for noget? Vi har snakket med dyrlæge Pia Kåber fra Skive Dyrehospital
På Skive Dyrehospitals facebookside har man siden 24. juni kunnet se et opslag, hvor man fra hospitalets side advarer om, at der er fundet hundesyge i nogle ræve i Skive.
Den oplysning forskrækker mange, da hundesyge er en grim sygdom. Dog skal man ikke bekymre sig, hvis ens hund er fuldt vaccineret., da vaccinen mod hundesyge er en del af det normale vaccinationsprogram. Man skal dog huske, at vaccinationen kun dækker i 3 år, hvorfor det kan være tid at forny den.
Man skal være mere opmærksom på hvalpe end på voksne hunde, da hvalpene ikke altid er færdige med basisvaccinationen.
Dyrlæge Pia Kåber uddyber her:
Hvad er symptomerne på hundesyge?
Hundesyge skyldes et virus, som udskilles fra det smittede dyr via spyt, næse/øjenflåd, opkast/diarre og andre sekreter.
Når hunden smittes optages virus via næsehulen til lymfeknuderne i halsen, det giver en let feber.
Fra lymfesystemet spredes virus til blodbanen ud til organerne – lunger, tarm, hjerne. Nu bliver hunden meget syg: Høj feber, tarmbetændelse, lungebetændelse og hjernebetændelse.
Der ses flåd fra øjne og næse, hoste, diarre og opkastning samt symptomer fra centralnervesystemet såsom rystelser, kramper og slutteligt død.
Hvor ofte støder I på sygdommen?
Hundesyge ses sjældent. I naturen ses sygdommen indimellem hos ræve og hos mink
Jeg har i mine 25 år som praktiserende dyrlæge ikke set sygdommen hos hunde.
Når vi vaccinerer dyrene, stimulerer vi immunsystemet, så der dannes antistoffer mod sygdomme. De vigtigste sygdomme, vi beskytter imod hos hunde, er hundesyge, smitsom leverbetændelse og parvo-diarre. Derfor kalder vi en vaccine, der beskytter mod disse tre sygdomme for en KERNE-vaccine.
I minkfarme vaccinerer landmanden mod hundesyge (her kaldes sygdommen hvalpesyge)
De vilde dyr (fx ræve, ulve, sæler) er reservoir for sygdommen, ligesom undslupne mink fra minkfarme. Derfor er der fortsat grund til at vaccinere vores hunde.
Er sygdommen lige farlig for alle hunde, der ikke er vaccinerede?
En hvalp har et umodent immunsystem og vil ofte blive syg i tilfælde af udsættelse for smitte en hund, der er syg eller har nedsat immunsystem (fx en tæve, der lige har født, en hund, der har skiftet ejer og dermed miljø, en hund, der har været i pension mm) vil have større risiko for at blive syg
En hund, der har et stærkt immunsystem kan i nogle tilfælde bekæmpe sygdommen i den indledende fase (første omgang let feber /lymfeknuder). Det afhænger også af mængden af virus, der udskilles fra det syge dyr.
Vi kender det fra forkølelse/influenza, hvor man nogle vintre klarer frisag, selvom kollegaerne lægger sig på stribe, og en anden vinter, hvor man selv er blevet influenza-forkølelses ramt flere gange.
Eller har vi blot oplevet en stigning i sædvanlige sæsonbetonede symptomer? Angsten for det uforklarlige spredte i sensommeren panik, ikke bare i Norge men også blandt danske hundeejere og i store dele af resten af hundeverdenen, da 43 hunde døde, og yderligere 207 blev syge af uforklarlig blodig diarré og opkast. Læs, hvad der er fake news og fakta i historien om den norske hundesygdom
Hundesyge er en alvorlig virussygdom i familie med mæslinger, der blandt andet findes hos hunde, ræve, ulve og mink. Der ses en meget høj dødelighed blandt de hunde, der smittes med den, og den er derfor en af de sygdomme, de fleste danske hunde bliver vaccineret for
26. november forsvandt labradoren Loui, og den er stadig ikke fundet. De aktive eftersøgninger indstillet, men ejerne reagerer på tips
Da Peggy mistede hørelsen, mistede hun også evnen til at arbejde som hyrdehund. Den evne er nu genfundet, da hun har lært at forstå tegnsprog
En pizza havde næsten kostet hunden Mabel livet. Nu advarer ejerne andre hundeejere om den farlige dej
Troya, der forsvandt nytårsaften efter et chok fra et nytårsbatteri, er desværre fundet død
I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.
Den 3. juni i år, kl. 06.10 oplevede jeg mit – og nok de fleste hundeejers – værste mareridt. Her opdagede jeg, at nogle af mine hunde – der iblandt en tæve og tre af hendes hvalpe, som var 9 uger gamle – var sluppet ud af en bagdør. Døren var blæst op ud til en nedlagt lade, og der havde de fundet et hul og var smuttet ud i den store verden.
Uhyggeligt fund af politiet
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?