Det begyndte som to helt separate ophold på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro, men endte som en fælles oplevelse, hvor både hunde og mennesker fandt hinanden. På tværs af byer, alder og hunderacer opstod en uventet forbindelse mellem familien Fousing og ægteparret Tina Jensen og Kent Pedersen. Og det var hundene, der lagde snuden først.
Chihuahua fra Vejle og labrador retriever fra Aarhus
Familien Fousing havde taget turen fra Vejle til Rold Gl. Kro sammen med deres 12-årige chihuahua Maggie. Samtidig havde Tina og Kent pakket bilen i Højbjerg ved Aarhus og sat kurs mod det samme hyggelige kroophold med deres syvårige labrador retriever Tino på bagsædet.
Det var Kent, der havde fået øje på stedet, da en kollega anbefalede det. Han blev straks nysgerrig og besluttede, at opholdet skulle være en gave til Tina i anledning af deres 12 år sammen. Tina kvitterede med en god flaske rom, og så var turen i gang.
Hunde som isbrydere
Det var Maggie og Tino, der gjorde det let at komme i snak. Som Tina udtrykker det: – Hundefolk har altid noget at snakke om.
Og det viste sig hurtigt at være rigtigt. De to familier faldt naturligt i snak i kroens gårdhave, og kemien både mellem hundene og menneskene var ikke til at tage fejl af. Det, der begyndte som en afslappet snak, udviklede sig hurtigt til fælles middage og hyggelige morgenborde dagen efter.
Kærlighed til mad, hunde og hygge
Begge familier roste den varme stemning på kroen. Ikke bare fordi hundene er velkomne overalt, men også fordi der er en afslappet og imødekommende atmosfære. Krofatter Jørgen Bak Rasmussen giver gerne en hånd med og krydrer opholdet med gode historier om stedet, og personalet bliver af gæsterne beskrevet som både smilende og servicemindede.
Maden fik også fine ord med på vejen, især sovsen fra onsdagens menu vakte begejstring: – Den var så god, at vi sagde for sjov, at de bare skulle sætte en hel skål midt på bordet, så vi kunne spise den som suppe, griner Kent.
Et sted hvor fællesskabet vokser
For både familien Fousing og Tina og Kent er det tydeligt, at det ikke bare var maden og omgivelserne, der gjorde opholdet mindeværdigt. Det var samværet. Den særlige stemning, hvor folk hilser på hinanden og falder i snak over en kop kaffe eller en logrende hale.
– Det er det, hunde kan. De åbner døre – og hjerter, lød det fra en smilende Tina.
Faktisk blev opholdet så godt, at Tina og Kent allerede har booket sig ind til nytår på Rold Gl. Kro. Måske venter endnu en skål sovs – og måske et gensyn med nye venner.
Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.
Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.
Sne er julestemning i fnugform. Her er det en labrador, der i den grad tager sneen til sig. Billedet er taget af Pernille Lillevang
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering