Det begyndte som to helt separate ophold på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro, men endte som en fælles oplevelse, hvor både hunde og mennesker fandt hinanden. På tværs af byer, alder og hunderacer opstod en uventet forbindelse mellem familien Fousing og ægteparret Tina Jensen og Kent Pedersen. Og det var hundene, der lagde snuden først.
Chihuahua fra Vejle og labrador retriever fra Aarhus
Familien Fousing havde taget turen fra Vejle til Rold Gl. Kro sammen med deres 12-årige chihuahua Maggie. Samtidig havde Tina og Kent pakket bilen i Højbjerg ved Aarhus og sat kurs mod det samme hyggelige kroophold med deres syvårige labrador retriever Tino på bagsædet.
Det var Kent, der havde fået øje på stedet, da en kollega anbefalede det. Han blev straks nysgerrig og besluttede, at opholdet skulle være en gave til Tina i anledning af deres 12 år sammen. Tina kvitterede med en god flaske rom, og så var turen i gang.
Hunde som isbrydere
Det var Maggie og Tino, der gjorde det let at komme i snak. Som Tina udtrykker det: – Hundefolk har altid noget at snakke om.
Og det viste sig hurtigt at være rigtigt. De to familier faldt naturligt i snak i kroens gårdhave, og kemien både mellem hundene og menneskene var ikke til at tage fejl af. Det, der begyndte som en afslappet snak, udviklede sig hurtigt til fælles middage og hyggelige morgenborde dagen efter.
Kærlighed til mad, hunde og hygge
Begge familier roste den varme stemning på kroen. Ikke bare fordi hundene er velkomne overalt, men også fordi der er en afslappet og imødekommende atmosfære. Krofatter Jørgen Bak Rasmussen giver gerne en hånd med og krydrer opholdet med gode historier om stedet, og personalet bliver af gæsterne beskrevet som både smilende og servicemindede.
Maden fik også fine ord med på vejen, især sovsen fra onsdagens menu vakte begejstring: – Den var så god, at vi sagde for sjov, at de bare skulle sætte en hel skål midt på bordet, så vi kunne spise den som suppe, griner Kent.
Et sted hvor fællesskabet vokser
For både familien Fousing og Tina og Kent er det tydeligt, at det ikke bare var maden og omgivelserne, der gjorde opholdet mindeværdigt. Det var samværet. Den særlige stemning, hvor folk hilser på hinanden og falder i snak over en kop kaffe eller en logrende hale.
– Det er det, hunde kan. De åbner døre – og hjerter, lød det fra en smilende Tina.
Faktisk blev opholdet så godt, at Tina og Kent allerede har booket sig ind til nytår på Rold Gl. Kro. Måske venter endnu en skål sovs – og måske et gensyn med nye venner.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Tirsdag blev en labrador fundet i Grindsted. Den savner sine ejere
Ægtepar slipper billigt fra misrøgt af hunde, da de ikke tidligere er straffet
26. november forsvandt labradoren Loui, og den er stadig ikke fundet. De aktive eftersøgninger indstillet, men ejerne reagerer på tips
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.