Når man siger Harris Jensen i hundeverdenen, og især blandt jagthundefolket, er der mange, som nikker genkendende. Den erfarne hundefører, der netop har modtaget Dansk Kennel Klubs guldnål for sin mangeårige indsats, er ikke kun passioneret omkring jagthunde. Han sætter også pris på naturens ro og nærvær, og netop det fandt han og hans hustru på Rold Gl. Kro.
Et sted, man vender tilbage til
– Man bliver aldrig færdig med at opleve naturen, fortæller Harris Jensen, der sammen med sin hustru og deres engelske setter Bob for nylig tilbragte fire dage på Danmarks første hundekro.
Parret har tidligere besøgt stedet, men følte ikke, de var færdige med at udforske området. Derfor blev endnu et ophold hurtigt booket, og det kom ikke til at skuffe.
– Vi elsker at komme her. Opholdet har været flot og fint, og der har ikke manglet noget. Vi kommer for naturen, for den nordjyske natur er noget helt særligt. Der er højt til himlen og en mere voldsom, men dejlig natur end den, vi er vant til på Sydfyn, siger Harris.
Bob i hundesengen
Hunden Bob, hvis stamtavlenavn er Hunter’s Limited Boss, havde også en god ferie. Han fik hurtigt øje på den luksuriøse hundeseng på værelset og tog den i brug med det samme.
– Vi havde egentlig troet, han ville hoppe op i sengen eller sofaen, men han valgte hundesengen – i hvert fald indtil han fik det for varmt og lagde sig på gulvet i stedet, lyder det fra Harris.
Bob er to år gammel og den seneste i rækken af hunde, Harris har haft med navnet Bob. Det begyndte helt tilbage, da han som syvårig fik sin første hund – en lille ukendt blanding, som kom til at hedde netop Bob.
Siden er det blevet til flere engelske settere, engelsk pointer og kleiner münsterländer. Og nu er det den unge setter, der nyder turene i skoven og samværet med Harris og hans kone.
Et koncept med potentiale
Harris og hans familie er begejstrede for kroens hundevenlige koncept: – Det er et fascinerende og gennemtænkt koncept. I udlandet, f.eks. i Tyskland og Italien, må man tage sin hund med de fleste steder, men sådan er det desværre ikke i Danmark endnu. Her er det dog anderledes, og jeg tror på, at det her koncept vil udvikle sig endnu mere i fremtiden, siger Harris.
En hædersmand i hundeverdenen
Udover at nyde ophold i det nordjyske, er Harris Jensen kendt som en engageret og erfaren skikkelse i DKK og jagthundemiljøet. Han blev indvalgt i Dansk Kennel Klubs bestyrelse i 2016 som repræsentant for jagthunderacerne og har været aktiv i både bestyrelsesarbejdet, Udvalget for stående jagthunde og som DKK’s repræsentant i SJD – Organisationen for Stående Jagthunde i Danmark.
For nylig modtog han Dansk Kennel Klubs guldnål som anerkendelse for sin store indsats.
– Harris, din dedikation, dit arbejde og din passion for jagthunde og især stående jagthunde fortjener stor anerkendelse. Med denne guldnål siger vi tak for din indsats, lød det i fra DKK's formand Jørgen Hindse ved overrækkelsen.
Natur, nærvær og nysgerrighed
Harris og hans hustru vender gerne tilbage til Rold Gl. Kro – for som de selv siger, så bliver man aldrig færdig med naturen. Hver årstid bringer noget nyt, og sammen med Bob er der altid noget at opleve.
Og skulle nogen være i tvivl, så er dommen fra Harris klar: – En hundekro er en rigtig god idé.
Da labrador retrieveren Elliot i denne uge fyldte seks år, blev det fejret med et kroophold i Rold, hvor både han og hans ejere nød ro, natur og hundevenlig luksus.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Rold Skov med 8000 hektars skygge og ro ligger kun fem minutters gang fra Danmarks første hundekro. Her kan både to- og firbenede få en svalende pause fra sommervarmen.
JAGT, Vildt & Våben Messen i Hillerød torsdag-lørdag 23.-25. marts
Så er vi tilbage til en fredagsquiz classic. Denne gang om en jagthund
I denne weekend afvikles årets sidste hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. Næsten 8.000 hunde fordelt over 264 forskellige racer vil lægge vejen forbi Messecenter Hernings store haller over weekenden. Her vil der altså være rig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund, eller fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
I sidste sekund blev Vitus reddet fra den sorte skabning, men faren er langt fra ovre. Sammen med en kirkerotte og en modig jagthund søger han mod kirketårnets mørke for at finde sløruglen… og opdager, at noget skjuler sig déroppe i mørket
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet