Når man siger Harris Jensen i hundeverdenen, og især blandt jagthundefolket, er der mange, som nikker genkendende. Den erfarne hundefører, der netop har modtaget Dansk Kennel Klubs guldnål for sin mangeårige indsats, er ikke kun passioneret omkring jagthunde. Han sætter også pris på naturens ro og nærvær, og netop det fandt han og hans hustru på Rold Gl. Kro.
Et sted, man vender tilbage til
– Man bliver aldrig færdig med at opleve naturen, fortæller Harris Jensen, der sammen med sin hustru og deres engelske setter Bob for nylig tilbragte fire dage på Danmarks første hundekro.
Parret har tidligere besøgt stedet, men følte ikke, de var færdige med at udforske området. Derfor blev endnu et ophold hurtigt booket, og det kom ikke til at skuffe.
– Vi elsker at komme her. Opholdet har været flot og fint, og der har ikke manglet noget. Vi kommer for naturen, for den nordjyske natur er noget helt særligt. Der er højt til himlen og en mere voldsom, men dejlig natur end den, vi er vant til på Sydfyn, siger Harris.
Bob i hundesengen
Hunden Bob, hvis stamtavlenavn er Hunter’s Limited Boss, havde også en god ferie. Han fik hurtigt øje på den luksuriøse hundeseng på værelset og tog den i brug med det samme.
– Vi havde egentlig troet, han ville hoppe op i sengen eller sofaen, men han valgte hundesengen – i hvert fald indtil han fik det for varmt og lagde sig på gulvet i stedet, lyder det fra Harris.
Bob er to år gammel og den seneste i rækken af hunde, Harris har haft med navnet Bob. Det begyndte helt tilbage, da han som syvårig fik sin første hund – en lille ukendt blanding, som kom til at hedde netop Bob.
Siden er det blevet til flere engelske settere, engelsk pointer og kleiner münsterländer. Og nu er det den unge setter, der nyder turene i skoven og samværet med Harris og hans kone.
Et koncept med potentiale
Harris og hans familie er begejstrede for kroens hundevenlige koncept: – Det er et fascinerende og gennemtænkt koncept. I udlandet, f.eks. i Tyskland og Italien, må man tage sin hund med de fleste steder, men sådan er det desværre ikke i Danmark endnu. Her er det dog anderledes, og jeg tror på, at det her koncept vil udvikle sig endnu mere i fremtiden, siger Harris.
En hædersmand i hundeverdenen
Udover at nyde ophold i det nordjyske, er Harris Jensen kendt som en engageret og erfaren skikkelse i DKK og jagthundemiljøet. Han blev indvalgt i Dansk Kennel Klubs bestyrelse i 2016 som repræsentant for jagthunderacerne og har været aktiv i både bestyrelsesarbejdet, Udvalget for stående jagthunde og som DKK’s repræsentant i SJD – Organisationen for Stående Jagthunde i Danmark.
For nylig modtog han Dansk Kennel Klubs guldnål som anerkendelse for sin store indsats.
– Harris, din dedikation, dit arbejde og din passion for jagthunde og især stående jagthunde fortjener stor anerkendelse. Med denne guldnål siger vi tak for din indsats, lød det i fra DKK's formand Jørgen Hindse ved overrækkelsen.
Natur, nærvær og nysgerrighed
Harris og hans hustru vender gerne tilbage til Rold Gl. Kro – for som de selv siger, så bliver man aldrig færdig med naturen. Hver årstid bringer noget nyt, og sammen med Bob er der altid noget at opleve.
Og skulle nogen være i tvivl, så er dommen fra Harris klar: – En hundekro er en rigtig god idé.
Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.
Drømmer du om en juleaften fyldt med hygge, ro og nærvær – og hvor din firbenede ven er en naturlig del af festen? På Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, kan du fejre jul midt i den smukke natur ved Rold Skov og samtidig give din hund en oplevelse i verdensklasse.
Rold er ikke kun for røvere. Jørgen Bak Rasmussen har købt Rold gl. Kro. Her vil han skabe et samlingssted for hundeejere med alt, hvad hundehjertet begærer
Torsdag blev en jagthund angrebet af en ulv vest for Svenstrup. Politiet opfordrer hundeluftere til at holde hunden i snor
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
Så er fredagsquizzen tilbage. Denne gang med en fuldblods jagthund
Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne
I denne weekend afvikles årets sidste hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. Næsten 8.000 hunde fordelt over 264 forskellige racer vil lægge vejen forbi Messecenter Hernings store haller over weekenden. Her vil der altså være rig mulighed for at opleve alt fra stor til lille, fra jagthund til selskabshund, eller fra kort til lang pels. Det bliver kort sagt en sand hundefest med pomp og pragt
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
Som tidligere nævnt, så skal vi fremover følge en af disse søde hvalpe i Magasinet HUNDEN, indtil den er udlært jagthund. Hvad synes du, hunden skal hedde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller